عملیات احداث واحد کنسانتره نفلین سینیت در کلبیر آغاز شد

ایرنا نوشت: واحد ۴۰ هزار تنی تولید کنسانتره نفلین سینیت در شهرستان کلیبر با سرمایه گذاری ۲.۵ میلیارد دلاری حارجی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.

کانسار نفلین سینیت کلیبر بزرگترین توده نفلین دار اکتشاف شده در کشور بوده که با وسعتی حدود ۱۰۰ کیلومتر مربع در ۱۵ کیلومتری جنوب این شهرستان قرار دارد.
ذخیره اکتشاف شده در یک محدوده کوچک که مورد عملیات اکتشافی قرار گرفته حدود ۷ میلیون تن است ولی ذخیره احتمالی توده بیش از ۹۶ میلیون تن برآورد شده است.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران روز پنجشنبه در آئین آغاز عملیات اجرایی واحد کنسانتره این مجتمع معدنی گفت: مجتمع نفلین سینیت کلیبر در سال ۱۳۸۳ به روش خشک طراحی و اجرا شده و دارای ظرفیت اسمی ۵۵ هزار تن در سال است.
وجیه الله جعفری افزود: امروز عملیات اجرایی مرحله اول این مجتمع به ظرفیت ۴۰ هزار تن آغاز شده است و در مراحل بعدی ظرفیت آن به ۱۵۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.
وی اعلام کرد: ۲.۵ میلیارد دلار از سرمایه گذاری این طرح خارجی بوده و ۲۰۰ میلیارد ریال آن نیز توسط سرمایه گذاران داخلی تامین شده است که با احداث این کارخانه علاوه بر تولید محصول صادراتی، موجب ارز آوری به کشور و اشتغال زایی برای مردم منطقه خواهد شد.
وی ادامه داد: مرحله اول این طرح تا دهه فجر سال ۱۳۹۸ به بهره برداری می رسد و هم اکنون ۵۰ نفر در آن مشغول کار هستند.
به گزارش ایرنا، نماینده مردم کلیبر، هوراند و خداآفرین نیز در این آئین گفت: آذربایجان شرقی بیش از ۱۰ درصد معادن کشور را در خود جای داده است و با توجه به ظرفیت بالای معدنی، این منطقه می تواند به قطب معدنی کشور تبدیل شود.
الله قلی قلی زاده افزود: اگر از این ظرفیت و مزیت اقتصادی و معدنی بتوان بیشترین بهره برداری را کرد، می توان آذربایجان شرقی را به جایگاه اصلی خود در اقتصاد معدنی برگرداند.
وی از آمادگی استان و شهرستان کلیبر برای پذیرش سرمایه گذاران در بخش معدن خبر داد.
شهرستان کلیبر با جمعیت ۵۵ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۷۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز واقع است.

۴۶

کد خبر 1234351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =