ایرنا نوشت: همزمان با افزایش مشکلات «جولیان آسانژ» بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس که از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در انگلیس بسر می برد، اعطای گذرنامه استرالیایی به وی، گمانه زنی ها برای بازگشت احتمالی به کشورش و رهایی از بلاتکلیفی طولانی مدت را افزایش داده است.

رسانه های استرالیایی از روز گذشته اطلاعات جدید مرتبط با تایید درخواست جولیان آسانژ برای دریافت گذرنامه استرالیا که مراحل آن از سال ۲۰۱۸ آغاز شده بود را منتشر کردند. سیدنی مورنینگ هرالد دراین زمینه به نقل از یکی از مقام های سفارت استرالیا در انگلیس گزارش داد: کانبرا با اعطای این گذرنامه نشان داد که با بازگشت آسانژ به استرالیا موافق است.

جولیان آسانژ ۴۷ ساله در شهر تاونزویل استرالیا در سال ۱۹۷۱ به دنیا آمده است. وی از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در انگلیس در شرایط پناهندگی به سر می برد . آسانژ که از سوی دستگاه قضایی سوئد به آزار جنسی متهم است از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن زندگی می‌کند و توانسته تابعیت این کشور را به دست آورد. 

دولت آمریکا خواستار استرداد وی از لندن است و جرم او را افشای اسناد سری دولت ایالات ‌متحده می‌داند اما اکوادور همچنان به حفاظت از او ادامه می‌دهد و آسانژ به مدت هفت سال نتوانسته است از سفارت این کشور خارج شود. البته ادامه این وضعیت پس از هفت سال، دولت اکوادور را کلافه کرده و به دنبال راهی است تا از طریق گرفتن ضمانت‌هایی از دولت انگلیس آسانژ را آزاد کند. با این‌ حال مقام‌های انگلیسی تاکنون درخواست‌های مکرر اکوادور را رد کرده‌ و خواستار محاکمه وی در دادگاه هستند.

جولیان آسانژ پس از انقضا شدن گذرنامه اش ، هیچ گذرنامه ای برای خروج احتمالی از انگلیس نداشته است. پیش‌تر نیویورک‌تایمز هم گزارش کرده بود «لنین مورنو» رئیس‌جمهوری جدید اکوادور به دنبال تحویل آسانژ به آمریکا در قبال تسویه‌ حساب بدهی کشورش به آمریکاست.

گزارش ها حاکی است که از یک سو سطح خدمات سفارت اکوادور به این فعال استرالیایی به شدت کاهش یافته است از جمله اینکه دسترسی آسانژ از فروردین گذشته به اینترنت قطع شده و ویکی لیکس به اجبار سردبیر جدیدی را به صورت موقت جایگزین کرده است.

۵۶۵۶

کد خبر 1234747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =