۰ نفر
۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳
سربازها از بودجه رفتند

ایسنا نوشت: با تصویب نهایی مجلس، دیگر فرصتی برای خرید خدمت سربازان مشمول در بودجه فراهم نیست و آنها بعد از چهار سال از بودجه می‌روند.

در حالی دولت لایحه بودجه سال آینده را به مجلس ارائه کرد که هیچ ضابطه ای در آن در خصوص سربازی نبود و این در شرایطی است که اما و اگرهای زیادی از سوی موافقان و مخالفان آن مطرح شد و این امید وجود داشت که در جریان بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مجلس بار دیگر فرصت برای سربازان مشمول فراهم شود.

اما آنچه که امروز در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۸ در مجلس بررسی و تصویب شد این بود که در سال آینده فروش خدمت سربازی لغو شد.

بر این اساس دولت مکلف است اقساط جریمه غیبت از خدمت وظیفه عمومی افرادی که تا پایان سال ۱۳۹۷ متقاضی پرداخت اقساطی این جریمه‌ها بوده‌اند را تا پایان سال ۱۳۹۸ وصول و به حساب خزانه واریز کند. همچنین افرادی که تا پایان سال ۱۳۹۸ نسبت به تسویه اقساط خود اقدام نکنند مشمول غایب محسوب و به خدمت وظیفه عمومی اعزام می‌شوند.

این در حالی است که برای اولین‌بار در بودجه ۱۳۹۴ شرایطی در قانون بودجه پیش‌بینی شد که طبق آن، کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت داشتند، بتوانند با پرداخت جریمه معاف شوند.

برای امسال نیز شرایط خرید خدمت مشمولان غایب در بودجه ایجاد شد، ولی برای سال آینده توافقی در این مورد شکل نگرفت و در نهایت به طور کلی از بودجه حذف شد.

شرایط خرید خدمت کارکنان بر این اساس بود که مشمولان زیردیپلم با پرداخت ۱۰ میلیون، دیپلم ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانس ۲۵ میلیون، فوق‌لیسانس ۳۰ میلیون، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان معاف می‌شدند.

همچنین طبق قانون، به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش ماه یک سال محسوب می‌شد.

برای مشمولان متأهل نیز پنج درصد و افراد دارای فرزند به ازای هر فرزند نیز پنج درصد از مبلغ جریمه کسر می‌شد.

۱۷۲۳۱

کد خبر 1234874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =