افتتاح ۱۵ پروژه آب و برق جنوب کرمان با اعتبار ۲۸۸ میلیارد تومان

با حضور وزیر نیرو ۱۵ پروژه آب و برق جنوب استان کرمان با اعتباری بالغ بر ۲۸۸ میلیارد تومان شامل؛ ۱۳ پروژه در حوزه برق و ۲ پروژه در حوزه آب در جنوب استان کرمان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان کرمان، در آیین بهره برداری از این طرح ها وزیر نیرو طی سخنانی گفت: در حال حاضر ۱۴۷ پروژه بزرگ درحوزه آب و برق در استان کرمان با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان در حال انجام است که در این بخش ۴۲ درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد هستیم.

رضا اردکانیان افزود: امروز شاهد وضعیت خوبی در حوزه برق و آبرسانی به روستاها و شهرها هستیم و در دو دهه اخیر ظرفیت برق رسانی کشور ما به یازده برابر رسیده است و در سطح ملی درجایگاه خوبی قرار داریم.

وی افزود: طول ۵ سال اخیر در حوزه آب و برق حدود ۱۵۰ هزار میلیاردتومان از منابع دولتی و بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم با توجه بیشتر ما و با نوید های که در بودجه ۹۸داریم بتوانیم مشکلات موجود را برطرف کنیم و از توجه مقام معظم رهبری بهروستاها تشکر کنم که با اذن ایشان منابع خوبی از صندوق توسعه ملیدراختیار وزارت قرار می گیرد که شاخص های آب و برق رسانی بهبود یابد.

وی همچنین اظهار داشت: کشور ما با تمامی همسایگان خود امکان تبادلانرژی برقرار کرده است و پنجره جدیدی را به واسطه دانشی که وجود دارداز جمله در زمینه انرژی های تجدیدپذیر باز کرده ایم.

همچنین مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان در حاشیه این سفر به گزارشی از وضعیت برق استان پرداخت و گفت: خوشبختانه از نظر وضعیت تولید برق استان کرمان طی  دو سال اخیر در وضعیت خوبی قرار گرفته است و تولید برق استان بر مصرف پیشی گرفته است.

علی اصغر نصرالهی افزود: ظرفیت نصب شده نیروگاهی استان کرمان در حال حاضر ۳۵۸۶ مگاوات است که میزان تولید عملی آن ۲۸۶۹ است و نیاز مصرف استان در سال جاری ۲۳۷۱ مگاوات بوده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای کرمان اعلام کرد: به جز طرح هایی که امروز افتتاح شد، ۷ پست الویت دار و ۵ خط الویت دار در منطقه جنوب در دست اقدام است که تا پایان سال ۹۸ به مدار می آید.

وی افزود: شرکت برق منطقه ای کرمان برای پیشبرد طرح ها با چالش هایی روبروست که می توان به مواردی مانند؛عدم ثبات نرخ فلزات، مشکلات تأمینمواد اولیه، وجود معارضین در مسیر خطوط به ویژه خطوط ۴۰۰ کیلوولت، مشکل تامین ارز پست  و خط ۴۰۰ کیلوولت شاهماران، عدم تمایل پیمانکاران به استفاده از اوراق مشارکت، عدم استقبال از سرمایه گذارینیروگاه های تجدید پذیر در مناطق کم برخوردار اشاره کرد.

گفتنی است در سفر یک روزه وزیر نیرو به استان کرمان، در حوزه فوقتوزیع و انتقال برق تعداد ۷ پروژه با اعتبار  ۱۷۸۰ میلیارد ریال شامل؛بخش ۱۳۲ کیلوولت از پست انتقال ۴۰۰ کیلوولت خبر، پست ۲۳۰ کیلوولتمدولار جازموریان، پست سیار ۱۳۲ کیلوولت رفسنجان یک، خط  انتقال ۴۰۰ کیلوولت کهنوج-جیرفت، خط انتقال ۲۳۰ کیلوولت نیروگاه کهنوج-کهنوج، خط۱۳۲ کیلوولت  ارتباطی جیرفت ۳، خط ۱۳۲ کیلوولت اختیارآباد به زنگی آبادافتتاح شد.

پروژه برق‌رسانی به ۴۰ روستا در حوزه جنوب استان، توسعه شبکهبرق‌رسانی به بیش از ۱۸ هزار متقاضی و اصلاح و بهینه‌سازی در ۱۶ شهرستان جنوب استان و پروژه‌های اصلاح و بهینه‌سازی شبکه روشناییمعابر و پروژه کاهش تلفات رفسنجان، تامین برق متقاضیان فاقد شبکه برقشهری و روستایی، افتتاح سامانه‌های توسعه خدمات غیرحضوری ومدیریت بار در دستگاه‌های دولتی و افتتاح ساختمان اداری مدیریت توزیعبرق رفسنجان از دیگر پروژه های افتتاح  شده در حوزه توزیع برق است.

همچنین در این سفر پروژه‌های آبرسانی به ۴۵ روستای شهرهای جنوبیاستان کرمان و  پروژه آبرسانی و تامین آب شرب شهر جبالبارز بهبهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی ۱۲ پروژه آب و برق با اعتبار ۲۸۶ میلیارد تومان نیز آغاز شد.

همچنین وزیر نیرو در سفر یکروزه خود از نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج و پارک انرژی شوباد بازدید به عمل آورد.

۴۶

کد خبر 1235160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =