مدیرعامل ایران ایر: تحریم‌ها اثری بر پروازها نداشت

فارس نوشت: مدیرعامل ایران ایر گفت: هیچ پیش پرداختی در سه کمپانی هواپیماساز بوئینگ ایرباس و ATR نداریم

 فرزانه شرفبافی بعد از ظهر امروز در مراسم پنجاه وهفتمین سالروز تاسیس هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هما و ورود سه فروند ایرباس ۳۱۹ به ناوگان شرکت هواپیمایی ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن اظهار داشت: رشد و تعالی در سختی‌ها ایجاد می‌شود و هیچ فرد،‌ سازمان و موجودیتی با سکون و آرامش به تعالی نمی‌رسد. هما شرایط سخت بسیار دیده است و امروز هم در جنگ اقتصادی و تحریم هستیم.

وی ادامه داد:‌با این حال هما سرافرازانه همه پروازهای اروپایی خود را به مقاصد انجام می‌دهد و با وجود آنکه سرویس‌های لازم برای پروازها در برخی مقاصد اروپایی دریافت نمی‌کنیم، اما اجازه نداده‌ایم پروازهایمان دچار اختلال شود.

مدیرعامل ایران ایر با اشاره به اینکه برخی ایران ایر را با  شرکت‌های هواپیمایی دیگر مقایسه می‌کنند، گفت:‌کدام شرکت هواپیمایی در دنیا وجود دارد که در بازه زمانی این چنین طولانی تحریم بوده و موفق هم شده است.

شرفبافی  گفت:‌هما ۵۷ سال قدمت و تجربه دارد و در تحریم‌ها هم با شرایط پیچیده پرواز می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مهم است پرچم ایران ایر به عنوان ایرلاین ملی در فرودگاه‌های دنیا به اهتزاز درآید، گفت: ما قول می‌دهیم برای در اوج نگه داشتن هما از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

وی بیان کرد: پس از امضای برجام اداره خزانه‌داری آمریکا به مجوز اوفک (دفتر کنترل دارایی خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا) برای ایرباس، بوئینگ و ATR صادر کرد. مقرر بود ATR ۲۰ فروند + ۲۰ فروند بوئینگ ۸۰ فروند و ایرباس ۱۰۰ فروند تا ۱۰ سال دیگر تحویل هما دهند.

مدیرعامل ایران ایر بیان کرد:‌در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ سه فروند ایرباس تحویل گرفتیم تا پایان ۲۰۱۷ هم ۸ فروند ATR تحویل گرفتیم، بوئینگ هم قرار بود در سال ۲۰۱۹ به ما تحویل بدهد.

شرفبافی افزود: در ۸ می ۲۰۱۸ خروج یک جانبه آمریکا از برجام رخ داد. اداره خزانه‌داری آمریکا به هر سه کمپانی اعلام کرد مجوز اوفک شما باطل شده و فقط می‌توانید برای خدمات پس از فروش درخواست مجوز دهید.

وی افزود:‌ما هیچ پیش پرداختی به هر کمپانی نداده بودیم و هر چه بود هواپیماها را گرفتیم؛ ATR قرار بود ۱۲ فروند دیگر تا ۲۰۱۸ به ما بدهد که در مجوزی ۶ روزه ۵ فروند را به ما دادند.۳ فروند مانده بود مشکلاتی داشت اعلام کردیم دریافت آنها ریسک بالایی دارد.

مدیرعامل ایران ایر افزود:‌ امروز سه فروند هواپیمای دیگر که قرارداد آنها انجام شده است (ایرباس ۳۱۹) تا ساعاتی دیگر از فرودگاه مشهد پرواز می‌کند و وارد مهرآباد می‌شود و تحویل هما خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ در ۴ آگوست همه هواپیماهای هما در STN لیست رفت حتی هواپیماهای زمینگیر ما و متلاشی شده ما هم در این فهرست قرار گرفت و این نشان از جنگ اقتصادی بزرگ دارد.

17231

کد خبر 1235170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =