چند میلیارد تومان محصولات آرایشی تقلبی در بازار است؟

مهر نوشت: مدیرکل امور فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: گردش مالی فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی خانوارهای ایرانی ۴۷ هزار میلیارد تومان است.

عبدالعظیم بهفر، در همایش سراسری معاونین غذا و داروی کشور با اشاره به راه اندازی اداره کل آرایشی و بهداشتی در سازمان غذا و دارو پس از چندین سال، افزود: تشکیل این اداره کل یکی از ضروریات بود که گردش مالی این حوزه بر اهمیت آن دلالت دارد.

وی با اشاره به مقاله علمی منتشر شده در حوزه مصرف کازمتیک در ایران، اظهار کرد: بر اساس برآورد این مقاله علمی، حجم مارکت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی در ایران ۴ میلیارد دلار است. همچنین در این مقاله میزان مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی تا ۴.۵ درصد مخارج خانوار ذکر شده که این میزان در ایتالیا ۳ درصد و در انگلیس و فرانسه ۱.۷ درصد است.

مدیرکل اداره فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با اشاره به گردش مالی ۴۷ هزار میلیارد تومانی فرآورده های آرایشی با شامپو خانوار ایرانی، گفت: این میزان در حوزه محصولات سلولزی ۸ هزار میلیارد و شوینده(بدون شامپو)، ۱۲ هزار میلیارد است که نشان می‌دهد میزان گردش مالی حوزه آرایشی و بهداشتی به ۶۵ هزار میلیارد می رسد.

وی با اشاره به گستردگی حوزه فراورده های آرایشی و بهداشتی در کشور، عنوان کرد: این در حالی است که تا پیش از این به صورت مناسب به این موضوع پرداخته نشده بود، چنانچه علاوه بر مباحث مالی، موضوع سلامت و اشتغال نیز مطرح است.

مدیرکل اداره فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه قاچاق و تقلب یکی از مباحث جدی و مهم حوزه فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی محسوب می‌شود، گفت: طبق اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رقم تولید این فرآورده ۷۲۲ میلیون دلار، مصرف آن ۲ میلیارد و ۷۱۷ هزار دلار و واردات ۳۹۰ میلیون دلار است که بر این اساس مشخص می شود که یک میلیارد و ۷۰۰ هزار دلار از این بازار زیر نظر رگولاتوری نیست که می‌تواند قاچاق و یا تقلبی باشد که البته با توجه به افزایش نرخ ارز بحث قاچاق چندان مطرح نیست و بیشتر متوجه حوزه تقلب است.

وی تاکید کرد: باید برای کاهش تقلب به سمت تقویت تولید داخل و تحت نظارت حرکت کنیم که امیدواریم بتوانیم حجم واقعی توان تولید را محاسبه و اعلام کنیم.

60231
کد خبر 1235307

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =