۰ نفر
۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹
سیلاب خرم‌آباد را نمی‌توان حوادث قهری شمرد

شرایط عمومی پیمان منظم به قراداد های پیمانکاری حوادث قهری دررابطه باسیل و طغیان رودخانه عبارت است سیل و طغیان غیر عادی و خارج از کنترل دوطرف پیمان که در منطقه اجرای کار وقوع یابد و به عبارتی فعل واقع شده خارج از توان و اختیار آنها رخ داده باشد.

زمانیکه داربست ها ی نگهدارنده قالب های زیر عرشه و قالب های موجود و خاکریز جهت انحراف مسیر اب رودخانه در محل پل در حال احداث علیرغم اعلام ستاد حوادث و یا سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع سیل چهل و هشت ساعت قبل از وقوع سیل اعلام گردیده است جمع آوری نمیشوند ، بنابراین عدم برداشتن موانع مذکور از سوی مجریان پروژه ، باعث سیلاب به دوطرف ساحلی سرازیر  شده  و موجب  خسارات به شهروندان میشود.

نمی‌توان سیل مذکور را حوادث قهری برشمردبنابراین جلوگیری از وقوع سیل با تمهیدات فوق الذکر کاملا امکان پذیر بوده است لذا نمیتوان سیل مذکور را حوادث قهری برشمرد. عدم وجود چنین موانعی در بالادست پل در حال اجرا یعنی از کوی جهادگران تا پل انقلاب  باعث شده خساراتی اتفاق نیفتد  ، مضافا اینکه در پایین دست پل صفوی تا پل خیرآباد نیز که تداخل سیلاب دو رودخانه کرگانه و رباط را داشته ایم نیز  بدلیل عدم موانعی همچون موانع قید شده در محل  پل در حال احداث رودخانه رباط (  پایین تر از پل انقلاب ) هیچ گونه خساراتی به منازل ساحلی و کوچه های این مناطق را شاهد نبودیم .

* کارشناس بازنشسته عمران و مشاور اسبق شورای شهر و شهردار

۴۶

کد خبر 1235379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =