ایسنا نوشت: امروز ناسا اعلام کرد که یک آزمایش جدید برای ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) به منظور نظارت دقیق بر وضعیت آب و هوای فضا در مقیاس جهانی انتخاب کرده است.

 بنابر گزارش‌ها ناسا قصد دارد ۴۲ میلیون دلار برای انجام "آزمایش امواج اتمسفری"(AWE) و نظارت دقیق بر وضعیت آب و هوای فضا سرمایه‌گذاری کند.

البته انجام این عملیات تا ماه اوت سال ۲۰۲۲ به طول خواهد انجامید. آزمایشات مذکور به دانشمندان در درک و پیش‌بینی رویدادهای هواشناسی بالقوه خطرناک کمک خواهد کرد.

تغییرات آب و هوای فضا نتیجه تعامل بادهای خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین است که گاهی می‌تواند سبب طوفان‌های عظیم و به خطر افتادن سلامت فضانوردان نیز بشود.

علاوه بر این طوفان‌های مغناطیسی می‌تواند سیستم‌های ناوبری را مختل کند، ارتباطات رادیویی را قطع کند، داده‌های ماهواره را باطل کند و اگر بسیار قوی باشد، باعث آسیب رساندن به دستگاههای الکترونیکی روی زمین و شبکه‌های برق شود.

برای به دست آوردن درک بهتر مکانیسم‌های آب و هوای فضا، "آزمایش امواج اتمسفری" در بیرون ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌پذیرد و برای نظارت بر نوارهایی از نور که به نام "airglow" شناخته می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

5656

کد خبر 1235873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =