دلیل افت فوتبال باشگاهی ایران در سطح آسیا چیست؟

فوتبال ایران در سال 2019 سه نماینده در لیگ قهرمانان آسیا دارد.

احسان خراسانی: از همان روزی که تعداد سهمیه های فوتبال ایران در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا کاهش پیدا کرد و به 2+2 رسید، می شد حدس زد که مسیر روبروی تیم های ایرانی در بازی های آسیایی چقدر سخت است. اینکه دو تیم باید از دو مرحله سخت پلی آف عبور کنند و با تلفات احتمالی اش کنار بیایند.

از طرفی دیگر اینکه سرنوشت تیم هایی که به طور مستقیم در رقابت ها حاضر هستند چه می شود هم دغدغه بزرگی است که برای طرفداران آنها وجود دارد. فوتبال ایران تجربه تلخی از حضور یکی از نمایندگانش داشت. وقتی که پرسپولیس به سختی تا فینال رقابت ها رسید و در کمال شایستگی دستش از رسیدن به جام قهرمانی کوتاه ماند، حسرت قهرمان شدن تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا طولانی تر شد. در این فصل هم استقلال و پرسپولیس طبق معمول شانس های اصلی زنده نگه داشتن امید ایران برای رسیدن به مراحل بالاتر و حتی کسب قهرمانی هستند. به این دو تیم باید نماینده افتخارآفرین اصفهان در سال های دور را هم اضافه کنیم. ذوب آهن که بعد از پشت سر گذاشتن دو مرحله سخت و ثبت یک کام بک بی نظیر راهی دور نهایی شد، سومین نماینده ایران در بازی های این فصل است. نام بردن از ذوب باعث می شود حسرت ما برای ندیدن چهارمین نماینده بیشتر شود.

علی دایی و شاگردانش در سایپا به قدری مرحله اول پلی آف را با قدرت پشت سر گذاشتند که ما کم کم آماده بودیم چهار تیم در این دوره بازی ها داشته باشیم ولی غافل گیری در بازی مقابل الریان باعث شد سایپا حذف شده بزرگ پلی آف باشد. در این میان شاید کمتر کسی بتواند تقصیر را گردن تیم هایی بیندازد که در پلی آف حاضر می شوند. اینطور تیم ها همیشه با حمایتی فوق العاده از سوی مردم کشورشان روبرو هستند تا هرطور شده به دور نهایی بازی ها برسند. چراکه تلاش خودشان را کردند و به سهمیه رسیدند. فقط چون برای مثال فوتبال ایران با کاهش سهمیه مستقیم روبرو شده، تیم هایی مثل ذوب آهن و سایپا اسیر پیچیدگی های مرحله پلی آف می شوند. سایپا قربانی بزرگ این اتفاق بود و بدون شک اگر وضعیت فوتبال ایران همینطور ادامه داشته باشد، در سال های آینده قربانی ها بزرگ تر هم خواهند شد. چه بسا ممکن بود همین دو سال پیش استقلال با علیرضا منصوریان در دیدار پلی آف مقابل السد شکست بخورد و راهی دور نهایی بازی ها نشود. پس حتی می توان متصور بود که در سال های آتی سرخابی های پایتخت هم اسیر این کم شدن سهمیه شوند.

نکته بعدی که می توان به آن اشاره داشت بالا رفتن سطح لیگ برتر ایران است. فوتبال ایران چند سالی است که نماینده های جدیدی در آسیا می بیند. از مس کرمان و نفت تهران تا داماش گیلان که ممکن است با قهرمانی در جام حذفی راهی لیگ قهرمانان آسیا شود. این موضوع بدون شک برای فوتبال ایران خوب است اما در مقابل وقتی با کم شدن سهمیه همراه می شود، رنگ و بوی ناامیدی به خودش می گیرد. نبود تیم هایی مثل سپاهان و تراکتورسازی در این فصل اخیر لیگ قهرمانان به دلیل افت نسبی که فصل گذشته داشتند فوتبال ایران را با چالش روبرو کرده. به نظر از همین حالا همه باید منتظر اعلام تعداد سهمیه های ایران در فصل بعد باشند. با توجه به فشرده بودن جدول لیگ برتر ایران و حضور قدرت هایی مثل سپاهان، پرسپولیس، تراکتور، استقلال و پدیده نگرانی برای فصل بعد بازی ها بیشتر است. اگر سهمیه ایران فصل آینده هم مانند این فصل باشد، از بین تیم هایی که در حال حاضر بالانشین هستند قدرت های پرطرفدار زیادی ممکن است در پلی آف حاضر شوند و یا حتی حضور در این مرحله را نیز از دست بدهند.

256 43

کد خبر 1236345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =