بازار نفت توان حذف دو صادرکننده را ندارد

قیمت نفت به وضعیت خاورمیانه گره خورده است. خاورمیانه ای که مالک سهم زیادی از حوزه های نفتی است و شمار زیادی از کشورهای عضو اوپک را در خود جای داده است. 

مونا مشهدی رجبی -  مساله ایران و تحریم  نفتی این کشور هم یکی از مسایلی است که روی بازار نفت تاثیر زیادی دارد و به همین دلیل است که بانک گلد من ساکس پیش بینی کرده است در ماه ژوین سال جاری ما شاهد رسیدن قیمت نفت به مرز ۷۵ دلار و حتی بالغ بر ۸۰ دلار باشیم. ماه ژوئن همان ماهی است که قرار است معافیت ۸ کشور از خرید نفت ایران به پایان برسد و دولت امریکا هم اعلام کرده است که قصد ندارد این معافیت را ادامه دهد.

 اما به نظر می رسد قدرت مخرب امریکا در بازار نفت در حال افزایش است. این مساله را می توان در جریان توییت اخیر رییس جمهوری امریکا و تاثیرگذاری ان روی قیمت نفت در بازار مشاهده کرد.   در شرایطی که قیمت نفت از روز ۸ فوریه تا ۲۲ فوریه سال جاری ۸.۱ درصد رشد کرده بود،   رییس جنهوری امریکا در پیام توییتری خود نوشت که نگران بازار نفت است و کشورهای عضو اوپک باید برای تثبیت قیمت نفت در بازار تلاش بیشتری کنند. به دنبال این پیام توییتری و چندین تماس تلفنی بود که بازار به ارامش رسید و قیمت نفت در بازار اندکی کاهش یافت. اما این پیام ها و تاثیراتش روی بازار نفت چه معنایی دارد؟

هیو فریم یکی از تحلیل گران بازار نفت در مرکز مطالعات انرژی سیدنی در این مورد می گوید:مشکل این است که یک پیام توییتری می تواند بازار نفت را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند قیمت را کاهش دهد یا روی سیاستهای تولیدی و بازاری کشورها تاثیر بگذارد. این وضعیت نشانه بی ثباتی در بازار است و نشان می دهد که امکان تحلیل داده ها و پیش بینی اینده وجود ندارد. در وضعیت کنونی به نظر می رسد بیش از فاکتورهای بازاری، این قدرت یک کشور خاص و یک فرد به خصوص است که می تواند بازار را تغییر دهد، قیمتها را افزایش یا کاهش دهد.

احتمال افزایش قیمت نفت

 وی ادامه داد: مطالعات ما نشان داده است که بخش اعظم فعالیتهای اقتصادی در دنیا کاهش یافته است و در این وضعیت  میزان تقاضای نفت هم کاهش خواهد یافت. افت تقاضای نفت زمینه ساز کاهش قیمت نفت می شود  که برای کشورهای مصرف کننده نفت مطلوب است ولی کشورهای تولید کننده نفت آن را شرایط نا مطلوبی قلمداد می کنند.

رویترز نوشت: ترامپ تلاش می کند با کمک شرکایش در اوپک قیمت را پایین نگه دارد ولی واقعیت این جاست که با تحریم دو کشور بزرگ صادر کننده در سازمان اوپک یعنی ایران و ونزوئلا، عملا این وضعیت ادامه پیدا نخواهد کرد. بازار توان حذف دو صادر کننده نفت را ندارد.

 رویترز این وضعیت را  ارامش قبل از طوفان دانست و نوشت: هم اکنون هر بشکه نفت در کانال ۵۰ دلار مبادله می شود ولی ظرف چند ماه اینده قیمت از ۷۵ دلار می‌گذرد و شاید بحران سال ۲۰۱۴دوباره تکرار شود.

بررسی ها نشان می دهد یکی از چالش های  بزرگ اقتصادی دنیا در سال جاری احتمال ایجاد شوک های  قیمت نفت است. در طول تاریخ در هر سالی که شوک نفتی در بازار ایجاد شده است، اقتصاد دنیا با بحران روبرو شده است زیرا هزینه تمامی صنایع رشد کرده است و قدرت خرید مردم هم روند نزولی داشته است. در این شرایط  اقتصاد نتوانسته است با سرعت رشد کند و فرصت شغلی کم شده است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1236422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =