روسیه و چین قطعنامه آمریکا درباره ونزوئلا را وتو کردند

نمایندگان روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره ونزوئلا مخالفت کردند و به این ترتیب اجازه ندادند آمریکا با سوء استفاده از ابزار شورای امنیت به اهداف تغییر رژیم خود در کاراکاس دست یابد.

به گزارش ایرنا، پس از نشست روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با اصرار آمریکا درباره ونزوئلا تشکیل شد، این کشور امروز پنج شنبه قطعنامه ای را با عنوان لزوم ارسال کمک های انسان دوستانه به ونزوئلا ارائه داد.

در رای گیری انجام شده، روسیه، چین و آفریقای جنوبی رای منفی؛ 9 عضو این شورا هم رای مثبت و 3 عضو دیگر رای ممتنع دادند.
به این ترتیب با توجه به مخالفت حداقل یک عضو دائم شورای امنیت، این قطعنامه به تصویب نرسید.
واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل متحد پیش از رای گیری درباره این قطعنامه اظهار کرد: قطعنامه ارائه شده آمریکا ترکیبی از استانداردهای دوگانه است.
وی با بیان اینکه در نشست روز سه شنبه شورای امنیت مشخص شد که احزاب در اکثر کشورهای نیم کره غربی محترم هستند، افزود: آنها می توانند از طریق گفت وگوی ملی مشکلات درونی خود را حل کنند.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: متاسفانه دولت واشنگتن در تلاش است تا تنش ها را تشدید کند و سناریویی برای تغییر رژیم بر خلاف قانون اساسی انجام دهد. به همین دلیل با قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالفت خواهم کرد.

نبنزیا با تاکید بر اینکه بحث بر سر مادورو یا گوایدو نیست، اضافه کرد: آمریکا نمی تواند بر خلاف قوانین بین الملل قطعنامه ای را به تصویب برساند. این یک تبلیغات شرم آوراست که می گویند ما با ارسال کمک های انسان دوستانه مخالفیم، اگر می خواهید کمک ارسال کنید، تحریم ها را بردارید یا از طریق سازمان های بین المللی و با هماهنگی دولت اقدام کنید.
وی با تاکید بر اینکه روشن است که آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ونزوئلا است، اظهار کرد: به همین دلیل ما یک قطعنامه جایگزین ارائه دادیم که در آن از نقش سازمان های بین المللی در حمایت از مردم ونزوئلا پشتیانی می کند.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد تصریح کرد: قطعنامه پیشنهادی آمریکا مشکلی را حل نمی کند. آمریکا به جای دیپلماسی، قطعنامه ارائه می دهد. چرا آنها از طریق آژانس های شناخته شده بین المللی اقدام نمی کنند، پس دیپلماسی کجاست؟
نبنزیا با تاکید بر اینکه عدم مداخله در امور داخلی کشورها ابتدایی ترین مفاهیم شناخته شده است، تاکید کرد: ما جلسه امروز را گامی برای مداخله و بهانه ای برای استفاده از عوامل خارجی با سوء استفاده از ظرفیت های شورای امنیت می دانیم.
 

49311

کد خبر 1236653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
    2 0
    اگر در سال ۹۰ و ۹۱ هم یکبار روسیه و چین قطعنامه های ضد ایرانی را وتو میکردند اینقدر بدبختی نمیکشیدیم . روسیه و چین تا بحال برای میانمار و سوریه و ونزویلا چندین بار از وتو استفاده کرده اند . حالا این وسط نگاه به شرق یعنی چی ؟؟ یعنی چین و هند و روسیه ؟؟ اینا همه شون که از آمریکا بدتر با دارن تا میکنن !!!! روسیه که با اسراییل صفا میکنه . چین با عربستان . و هند هم که با آمریکا و اسراییل صفا سیتی است !!!