۱۱ نفر
۱۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
آهنگساز برنده جایزه اسکار در گذشت

میزان نوشت: آندره پره وین، نوازندهٔ پیانو، رهبر ارکستر و آهنگساز نامدار آلمانی، دیشب در خانه خود بر اثر کهولت سن و در سن ۸۹ سالگی در گذشت.

آندره پره وین، نوازنده پیانو، رهبر ارکستر و آهنگساز نامدار آلمانی، دیشب (پنجشنبه ۹ اسفند) در خانه خود بر اثر کهولت سن و در سن ۸۹ سالگی در گذشت.

آندره پره‌وین، برنده جوایز اسکار و گرَمی برای نوازندگی پیانو، رهبری و همچنین آهنگسازی است. اولین درخشش او در زمینه موسیقی فیلم در هالیوود برای تنظیم و آهنگسازی در سال ۱۹۴۸ است. پره‌وین ۱۳ بار نامزد بهترین‌های آکادمی شد که ۴ جایزه آن را دریافت کرد. 

پره‌وین آهنگسازی موسیقی فیلم انجام می‌داد و البته در انواع دیگر موسیقی، آثاری شامل کنسرتو ویلون سل و همچنین کنسرتو برای گیتار نوشت.

او همچنین در جایگاه آهنگساز فیلم بسیار خوش درخشید که اثر مشهور وی «بانوی زیبای من» بود. وی چندین موسیقی فیلمش را با همکاری همسر دومش به نام دوری پره‌وین انجام داد.

پره‌وین در سال ۱۹۹۸ به خاطر همکاری‌اش با موسیقی کلاسیک و اپرا در آمریکا از طرف افتخارات مرکز کندی مورد تقدیر قرار گرفت. در سال ۱۹۹۶ از امپراتوری بریتانیا، شوالیه افتخاری گرفت و نظر به این که او تابع امپراتوری بریتانیا نبود، ملقب به سِر آندره پره‌وین نشد.

در سال ۲۰۰۵ پره‌وین جایزه نقدی گلین گلد را به علت موفقیت‌های بی‌شمارش کسب کرد. همچنین شو تلویزیونی وی به نام پره‌وین و پیتزبورگ سه بار نامزد جوایز امی شد.

۵۷۵۷

کد خبر 1236702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =