اصلی‌ترین صادرکننده کالا به ایران کدام کشور است؟

چین در ۱۰ماهه گذشته توانست با صادرات ۸ میلیارد و ۹۰۵ میلیون دلار کالا در جایگاه نخست کشورهای صادرکننده کالا به ایران قرار گیرد.

به گزارش خبرآنلاین، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران به معرفی ۲۰ کشور نخست صادرکننده کالا به ایران در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۷ پرداخته که در میان این کشورها، چین با صادرات ۸ میلیارد و ۹۰۵ میلیون دلار، اولین صادرکننده کالا به ایران بوده است.

از سوی دیگر شرکت های ایرانی از امارات متحده عربی ۵ میلیارد و ۴۵۶ میلیون دلار و از ترکیه ۲ میلیارد و ۳۸ میلیون دلار کالا وارد کرده اند. براین اساس آلمان با ۲ میلیارد و ۱۸ میلیون دلار، هند با یک میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار و کره جنوبی با یک میلیارد و ۹۰۷ میلیون دلار در جایگاه‌های بعدی کشورهای صادرکننده به ایران قرار دارند.

واردات از چین

در ادامه کشورهای سوئیس با یک میلیارد و ۸۹۵ میلیون دلار، روسیه با یک میلیارد و ۳۶ میلیون دلار، ایتالیا با ۹۵۵ میلیون دلار و فرانسه با ۹۵۱ میلیون دلار در جایگاه های ششم تا دهم بزرگترین کشورهای صادرکننده به ایران بوده اند.

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده است که بعد از این ۱۰ کشور، هلند با ۹۴۰ میلیون دلار، انگلیس با ۷۹۹ میلیون دلار، سنگاپور با ۷۶۲ میلیون دلار، اتریش با ۴۰۷ میلیون دلار و ژاپن با ۴۰۵ میلیون دلار رده‌های یازدهم تا پانزدهم بزرگترین صادرکنندگان به ایران را از آن خود کرده‌اند.

همچنین کشورهای عمان با ۴۰۳ میلیون دلار، اسپانیا با ۳۶۱ میلیون دلار، برزیل با ۳۷۳ میلیون دلار، مالزی با ۳۵۸ میلیون دلار و بلژیک با ۳۵۴ میلیون دلار کشورهای شانزدهم تا بیستم بزرگترین صادرکنندگان کالا به ایران را در اختیار دارند.

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 1236910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =