آن هوادار می‌تواند از منشا شکایت کند

منشا باید در کمیته اخلاق حاضر شود تا درباره برخوردی که با یک هوادار داشت توضیح بدهد.

میثم بهرامی: در یک هفته گذشته سه اتفاق عجیب برای سه نفر از اهالی فوتبال ایران رخ داده است. یکی از این اتفاقات درگیری علیرضا حقیقی با خطیر، یکی از اعضای باشگاه استقلال بود. درگیری منشا با یک هوادار هم دیگر اتفاق بود و آخرین مورد، ماجرای فرهاد مجیدی و مامور پلیس بود که هر سه اتفاق، سر و صدای زیادی به پا کرد.

در میان تمام این اتفاقات، ماجرای منشا و هواداری که موهای او را کشید، فوتبالی تر بود و واکنش کمیته اخلاق را هم به دنبال داشت. البته علیرضا حقیقی هم بابت درگیری با خطیر، محروم شده اما او که فعلا تیمی ندارد و اصلا در ایران بازی نمی کند، احتمالا از این محرومیت چندان هم ناراحت نشده است.

با رضا حسن زاده معاون پیشین کمیته وضعیت بازیکنان درباره این سه اتفاق و دستور موقت کمیته اخلاق مبنی بر محرومیت منشا و علیرضا حقیقی گفت و گو کرده ایم.

* منشا و علیرضا حقیقی با دستوری موقت، از همه فعالیت های فوتبالی تا اطلاع ثانوی محروم هستند. این حکم برای منشا قابل بحث‌تر است. از دیدگاه حقوقی این حکم درست است؟

من فیلم واضحی از درگیری منشا ندیده ام. اگر هم فیلمی وجود داشته باشد، در تصاویر مشخص نیست آن هوادار دقیقا چه حرکتی انجام می دهد. شنیده هایی وجود دارد که تماشاگری که آن اطراف بوده، شیطنتی کرده است. کاری که آن تماشاگر هم انجام داده، به خوبی در ویدیو مشخص نیست. اگر آن فرد کاری که گفته می شود را انجام داده باشد، در قالب کیفری و عناوین شکایت و غیره نمی گنجد. نه ضرب و شتم است، نه توهین و نه هیچ چیز دیگری. کار زشتی بوده که می تواند برخوردی انضباطی با او داشت، مثلا مدتی از ورود به استادیوم منع شود. اما از لحاظ قوانین کیفری، در قالب خاصی نمی گنجد. اگر منشا چنین حرکاتی را انجام داده باشد، این اقدامات بار سنگین تری دارد. شاید اگر این مورد را یک فرد عادی انجام می داد، اتفاق خاصی نمی افتاد اما همه جا دنیا برخوردی مشابه با برخورد کمیته اخلاق را دارند. اگر درون زمین چنین اتفاقی رخ می داد، کمیته انضباطی هم می توانست در این جنجال ورود کند اما چون خارج از مستطیل سبز بود کمیته اخلاق به آن ورود کرد.

*قانون درباره منشا چه می گوید؟

کمیته اخلاق صلاحیت دارد نسبت به این موضوع رسیدگی کند. آن هوادار هم حق دارد از این اتفاق شکایت کیفری کند اما منشا نمی تواند از آن هوادار شکایت کند. اتفاقی که رخ داد، از لحاظ رسانه ای خیلی بد بود اما در چارچوب قوانین کیفری نمی گنجد. کمیته اخلاق باید درباره این اتفاق اظهار نظر کند. این اتفاق در قالب هیچ کدام از عناوین کیفری نمی گنجد. کمیته اخلاق صالح ترین گزینه ای است که می تواند به این اتفاق رسیدگی کند.

*آیا محرومیت سنگینی در انتظار منشا است؟

مقررات کمیته اخلاق دست کمیته را برای اتخاذ تصمیم باز گذاشته است ولی یقینا اگر مجازاتی مقرر شود باید متناسب با اقدام منشا و تاثیر آن باشد. همه چیز در اختیار ضابط قانون است. اعضای کمیته اخلاق می توانند محرومیت یا جریمه بازیکنان را مشخص کنند و دستشان برای اعمال این قانون باز تر است.

*با توجه به همین قوانین، نمی توانیم برای سرنوشت منشا اتفاقی را پیش بینی کرد؟

در کمیته اخلاق دایره تنبیهات و مجازات ها گسترده بوده و شامل تنبیهات مقرر در آیین نامه انضباطی، اساسنامه و آیین نامه کمیته اخلاق است. این که کمیته اخلاق به کدام یک از مواد این آیین نامه اتکا کند، به تشخیص مسئولان کمیته اخلاق بازمی گردد. من هنوز نمی دانم کمیته اخلاق از کدام ماده برای بررسی شرایط منشبا استفاده خواهد کرد.

*این کاری که امسال منشا کرد، با حرکت سال گذشته خانزاده چه تفاوتی دارد؟

تفاوت این دو در الفاظی است که خانزاده به کار برده است. رفتار او زننده تر بود. در فیلمی که از منشا مشخص شد، کلامی از زبان او خارج نمی شود. من فکر نمی کنم محرومیت شدیدی که برای خانزاده اعمال شد برای منشا هم لحاظ شود.

*استقلال سه شنبه با الدحیل بازی دارد. آقای تورک گفت منشا تا اطلاع ثانوی از حضور در همه فعالیت های فوتبالی استقلال محروم است. محرومیت او شامل بازی در لیگ قهرمانان آسیا هم هست؟

خیر ارتباطی ندارد. این اتفاق در لیگ برتر رخ داده و ارتباطی با لیگ قهرمانان آسیا ندارد. صلاحیت بررسی این اتفاق در سطح آسیا برعهده کنفدراسیون فوتبال آسیا است.

*وضعیت علیرضا حقیقی چگونه است؟ او نه باشگاهی دارد و نه در تیم ملی بازی می کند. این محرومیت اصلا برای او تغییری در وضعیت حرفه ای اش ایجاد خواهد کرد؟

او در هیچ تیمی بازی نمی کند و این محرومیت بیشتر جنبه کیفری دارد تا جنبه انضباطی. او درگیر شده و از الفاظ زشتی استفاده کرده است. اما این اتفاق می تواند با دخالت مراجع قضایی همراه باشد. ورود کمیته اخلاق به مجامع فوتبالی ارتباط دارد اما حقیقی چون هیچ باشگاهی در ایران و جهان ندارد، حکم کمیته اخلاق بی فایده است. اگر او را دو سال از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم کنند، مشخص نیست این محرومیت چه فایده ای دارد. سه عنوان مجرمانه برای حقیقی وجود دارد؛ بحث ضرب و جرح، توهین و فحاشی و نشر اکاذیب در پرونده او باز است. روایت هایی که درباره اتفاق علیرضا حقیقی منتشر شده با یکدگیر تضاد دارند.

*درباره فرهاد مجیدی کمیته اخلاق هم فهمید که نباید در این قضیه ورود می کرد؟!

این که هر اتفاقی برای یک فوتبالیست یا اهالی فوتبال رخ دهد، به معنای دخالت کمیته اخلاق در آن نیست. به عقیده من، کمیته اخلاق ورود جدی به این موضوع نخواهد داشت. در جهت تهیه فیلم و انتشار آن بدون اطلاع مامور مذکور، از منظر نقض حقوق شهروندی و جنبه کیفری آن، اقدام قانونی قابل تصور است.

43 43

کد خبر 1237450

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  40 4
  عدالت کجاست وای بر شما وای بر شما
 • SE ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  63 12
  خط اول مصاحبه نوشتین که این آقا گفته فیلمی ندیده. اونوقت چطور تشخیص داده که حرکت طرف مقابل مورد کیفری نداره ولی حرکت منشا داره؟ ایشون هیچی ندیده بر چه اساسی نظر میده؟
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  22 1
  چه جالب. باور نمی کنم
 • US ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  34 3
  بیخود کرده. شکایت هم میخواد بکنه؟
 • US ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  26 0
  بی خیال بابا
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  23 49
  وقتی میگیم استقلال تیم حکومتی هست برای همینه،سوشا شلوار باب اسفنجی پوشید محرومش کردید ولی قضیه مجیدی زیر سیبیلی در شد
  • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   9 2
   الان نقش کبک داری سر تو کردی زیر برف فکر میکنی هیچکس نمیبینه از کل تیمها بپرسی میگن تیم حکومتی کدومه . پس ببند که هر حرفی میزنید تف سربالا میشه براتون
  • نا شناس IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   5 1
   بیخود طفره نرو تیم محبوب آقایون را همه میشناسن
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  42 8
  توی فیلمی که از روبرو پخش شده مشخصه تیشرت مشکی تنشه دستش رو میاره با پنجه موهای منشا رو میکشه.منشا هم اطرافیان رو هول داد ضرب و شتمی نشد
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  15 58
  پاتوسی قانون دور می‌زنه....صیاد منش با سایپا قرارداد دوساله داره میره استقلال قرارداد میبنده دقیقا مشابه طارمی که پرسپولیس برای یکسال محروم شد...ازشجاعیان شکایت میکنم هشت ماه رسیدگی نمیشه... وقتی وکیل مدافع استقلال میشه معاون کمیته وضعیت بازیکنان
  • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   7 2
   قرصاتو برعکس خوردی؟
  • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   6 2
   شفای عاجل برات ارزومندم
  • محمد IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   5 2
   چیه بابا...چرا هول شدیم...هنوز مونده تا در بی!!! اصلا چرا باید در کمتر از 24ساعت سه مورد انضباطی برای استقلال درست کرد.؟؟؟؟
 • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  8 2
  شما چطور برای به کما رفتن یک هوادار یا ترزیق میلیاردی دلار و سکه به فوتبال و تیم سوگلی لنگ ورود نمیکنید، ولی برای درگیری که هیچ آسیبی هم نداشته انقدر سریع وارد شدید؟
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  4 3
  حرص نخور لنگی حکومتی
 • محمد DE ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  3 1
  بابا چه اشتباهی کردن که سه تا بازی رو بردن بخدا
 • ناصرمحمدی IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  4 1
  پس معلومه اینکار ازقبل برنامه ریزی شده بوده وبااین کار میخوان منشا راکه ازتیم حکومتی بیرون اومده ومافیای رسانه ای از جمله خبر آنلاین هم پشتشه محروم کنند
 • نا شناس FR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  12 2
  استقلال چند هفته است که داره روان بازی میکنه می خواهند برایش حاشیه سازی کنند. دو هفته قبل برای صدور مجوز بازی پاتوسی این هفته هم برای منشا. به هر حال اینجا همه در خدمت تیم محبوب وزارت و زارت ورزش هستن
 • ر IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  5 2
  فیلمی که نشون میده اون هوادار چه حرکت زشتی با منشا کرد هر جای دنیا بود نژادپرستی میدونستن و از اون بازیکن حمایت میکردن... به منشا توهین شد
 • مهدی IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  11 2
  در تمام دنیا این حرکت را نزاد پرستانه می دانند اون وقت عزیز دل می فرماید که طرف می تونه شکایت کنه .