شورای نگهبان مکلف به فراهم کردن امکان ثبت شکایت الکترونیک نامزدها شد

تسنیم نوشت: نمایندگان مجلس شورای نگهبان را موظف به فراهم امکان ثبت شکایت الکترونیک نامزدها در سامانه الکترونیک کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۳ اسفند) قوه مقننه و  در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ماده ۲۰ این  طرح را  با ۱۵۴  رأی موافق، ۱۹  رأی مخالف و ۲  رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴  نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.
بر اساس ماده ۲۰ یک تبصره به شرح ذیل به ماده (۴۱) قانون الحاق می‌شود.

تبصره - در صورت همزمانی در انتخابات، نمایندگان موضوع این ماده واحد می باشند.

فصل پنجم - اعلام داوطلبی و رسیدگی به صلاحیت داوطلبان ماده

همچنین نمایندگان با ماده (۲۱) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با (۱۲۸) رأی موافق، (۲۵) رأی موافق و (۹) رأی ممتنع از مجموع (۲۰۶) نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ماده ۲۱ این طرح آمده است: ماده (۴۵) قانون به شرح ذیل اصلاح می‌شود

ماده ۴۵ - داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس باید ظرف مدت هفت روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وسیله وزارت کشور، به سامانه الکترونیکی که وزارت کشور جهت ثبت نام ارتقاء داده است، مراجعه کنند و ضمن تکمیل پرسشنامه مخصوص اعلام داوطلبی، مدارک و گواهینامه های مربوطه را بارگذاری و با أخذ شناسه (کد) رهگیری، شخصا و یا از طریق نماینده رسمی خویش جهت تأیید نهایی ثبت نام به فرمانداری یا بخشداری مرکز حوزه انتخابیه فرعی مراجعه کنند

وزارت کشور موظف است قبل از صدور دستور شروع انتخابات در خصوص نحوه اجرای حکم این ماده از طریق رسانه های گروهی به عموم مردم اطلاع رسانی کند و فرمانداران و بخشداران مکلفند در این خصوص به نحو مقتضی در حوزه انتخابیه فرعی خود اطلاع رسانی کنند

تبصره ۱- عدم تکمیل پرسشنامه مخصوص اعلام داوطلبی و عدم بارگذاری مدارک و گواهینامه های مربوطه و یا عدم مراجعه به فرمانداری یا بخشداری مربوطه در موعد مقرر جهت تأیید نهایی ثبت نام، به منزله عدم ثبت نام است در صورت نقص در سامانه مزبور، ثبت نام به صورت حضوری در فرمانداری یا بخشداری مرکز حوزه انتخابیه فرعی انجام می گیرد.

تبصره ۲- داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس که در خارج از کشور به سر می برند، باید ضمن مراجعه به سا

الکترونیکی و طی مراحل مربوطه، جهت تأیید نهایی ثبت نام به سفارتخانه با کنسولگری با نمایندگی سیاسی مربوط مراجعه نمایند.

سفارت یا کنسولگری یا نمایندگی سیاسی مکلف است با سریع ترین وسیله مخابراتی تأیید ثبت نام داوطلبان مذکور را از طریق وزارت امورخارجه به وزارت کشور اعلام کند تا در مهلت قانونی نسبت به بررسی صلاحیت وی در هیأت اجرائی حوزه انتخابیه اقدام قانونی به عمل آید.

تبصره ۳- پرسشنامه اعلام داوطلبی باید حاوی اطلاعات شخصی و خانوادگی، سوابق علمی، شغلی، سیاسی، قضائی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی داوطلب باشد.

تبصره ۴ - شورای نگهبان نیز امکان ثبت شکایات و اعتراضات نامزدها را به صورت الکترونیکی و با ارائه شناسه (کد رهگیری فراهم می کند./

۲۱۴۲۱۴

کد خبر 1237676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =