توصیه‌های مهم آیت‌الله صافی به سازمان وقف

میزان نوشت: آیت الله صافی گلپایگانی با بیان اینکه مدیریت وقف باید مطابق دستورات شرع و نیت واقفان صورت بگیرد گفت: لازم است نظر واقفان به صورت دقیق و کامل تامین شود.

آیت‌الله لطف‌الله صافی‌گلپایگانی امروز در دیدار حجت الاسلام والمسلمین خاموشی رئیس و معاونان سازمان اوقاف که در قم انجام شد، اظهار کرد: امیدواریم اقدامات گسترده این سازمان مورد رضایت خداوند و عنایت امام عصر (عچ) قرار بگیرد.خیّرین و نیکوکارانی که تمکن مالی داشته‌اند در طول تاریخ اموالی از خود به یادگار گذاشته‌اند که در قالب وقف، مسبب برکات و آثار خیر فراوان شده است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مدیریت وقف باید مطابق دستورات شرع و نیت واقفان صورت بگیرد گفت: لازم است نظر واقفان به صورت دقیق و کامل تامین شود. باید مواظب باشید مقاصد افرادی که وقفی از خود به یادگار گذاشته‌اند کاملا محفوظ بماند و دلیل ماندگاری وقف نیز همین مسئله است.

آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه این مسئله سبب جلب اعتماد عمومی و گرایش بیشتر به وقف خواهد شد خاطرنشان کرد: صدقه جاریه در قرآن کریم مورد تاکید قرار گرفته و وقف، مصداق بارز آن است.

وی با بیان اینکه لازم است موقوفات فراموش شده احیا شوند گفت: شناسایی املاک وقفی و بررسی دقیق وقف‌نامه‌ها در این زمینه ضروری است ضمن اینکه مطالعه این وقف‌نامه‌ها و الفاظی که در آن‌ها بکار رفته، نشان‌دهنده توجه خیرین به نیازهای جامعه در هر دوره زمانی است. هر چه بیشتر در مسیر احیای موقوفات گام برداریم، بیشتر می‌توانیم به گسترش فرهنگ وقف کمک کنیم و در نتیجه گرایش به این سنت حسنه نبوی هم بیشتر خواهد شد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم وقف را پشتوانه‌ای برای توسعه اسلام دانست و گفت: هرچه موقوفاتی بیشتر برای گسترش دین و معارف مکتب اهل بیت (ع) داشته باشیم، به عظمت دین اسلام کمک بیشتری می‌شود. در زمینه احیای موقوفات حوزوی هم باید تلاش بیشتری صورت بگیرد، زیرا حوزه‌ها موجب نشر معارف دینی می‌شوند و نفع آن‌ها به جامعه می‌رسد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی با تاکید بر مستندسازی تاریخی موقوفات و واقفان در دوره‌های گوناگون عنوان کرد: آثاری که خیرین بر جا گذاشته‌اند موجب برکات فراوانی شده و نام نیک آن‌ها را در صفحات تاریخ به ثبت رسانده است.

214214
کد خبر 1238137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =