آمریکا: به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر ایران کمک می‌کنیم

تسنیم نوشت: نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تأکید کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران روی حمایت کامل آمریکا حساب کند.

دفتر نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین شامگاه سه‌شنبه طی بیانیه‌ای متن اظهارات این دیپلمات ارشد در نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را منتشر کرد که بر اساس بیانیه مذکور، «جکی ولکات» در این نشست به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطمینان داده است که آمریکا در راستای نظارت بیشتر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از آژانس حمایت خواهد کرد.

جکی ولکات در نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تأکید بر اینکه گزارش‌های مستمر مدیرکل این آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران همچنان برای ارزیابی دقیق پایبندی ایران به تعهداتش کاملاً ضروری قلمداد می‌شود، اظهار داشته است: «ما از هر لحاظ اطمینان داریم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حداکثر پشتکار و با بهره‌گیری حداکثری از تخصص خود، به انجام وظایف خود در قبال برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد داد. آژانس می‌تواند در راه انجام مأموریت مهم خود در ایران همچنان روی حمایت کامل آمریکا حساب کند.»

این دیپلمات بلندپایه آمریکایی در ادامه صحبت‌های خود در نشست حکام به مسئله خروج آمریکا از برجام پرداخته و خاطرنشان ساخته است: «آمریکا دلایل خروجش از برجام در سال گذشته را قبلاً نیز صریحاً تشریح کرده است. ما این دلایل را در همین شورای حکام نیز مطرح کردیم و نگرانی‌های ما هنوز هم پابرجا و معتبر هستند. رئیس‌جمهور ترامپ تصریح کرده است که ما به دنبال دستیابی به یک توافق جامعه با ایران هستیم؛ توافقی که همه نگرانی‌های ما را برطرف کند.»

در حالی که دولت آمریکا بعد از خروج از برجام  تحریم‌های گذشته خود علیه ایران را  از سر گرفته است، نماینده این کشور در آژانس انرژی اتمی مدعی شد امکان عادی‌سازی کامل روابط میان تهران و واشنگتن وجود دارد. وی در این خصوص گفت: «در راستای دستیابی به یک توافق جامع، ما به ایران [مواردی از قبیل] امکان عادی‌سازی روابط با جامعه بین‌الملل، رفع کلیه تحریم‌ها نه فقط بخشی از آنها، روابط کامل تجاری و دیپلماتیک، کمک کردن برای دستیابی به فناوری‌های پیشرفته مقتضی و حمایت در راستای مدرن‌سازی و پیوستن مجدد اقتصاد ایران به نظام اقتصادی بین‌المللی را پیشنهاد می‌کنیم. برای تحقق این هدف ایران باید رفتار خود را تغییر دهد و برای اثبات اینکه برنامه‌ هسته‌ای این کشور منحصراً صلح‌آمیز باقی خواهد ماند، گام‌های ضروری دیگری را بردارد.»

نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار داشت: « اگرچه این قضیه جزو موضوع بحث این نشست نیست اما من می خواهم  به ادعاهای مطرح‌شده  مبنی بر اینکه بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران به‌نوعی قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض کرده است، توضیح بدهم. آمریکا به حضور خود در برجام پایان داده است. در واقع ما از برجام خارج شده‌ایم و آن را نقض نکرده‌ایم. در چهارچوب قطعنامه 2231 هیچ الزامی برای حضور یا حمایت آمریکا از برجام تعیین نشده است. برجام برای طرف‌های مشارکت‌کننده در آن یک ساز و کار سیاسی غیرالزام‌آور است.»

60231
کد خبر 1238255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =