آیت‌الله مکارم‌شیرازی: توهین به شورای عالی حوزه، توهین به مراجع و رهبری است/ اهانت‌کنندگان داخل ولایت شیطان می‌شوند

ایسنا نوشت: آیت الله مکارم شیرازی گفت: در بعضی از جلسات، برخی از افراد کم اطلاع یا بی اطلاع به شورای عالی حوزه اهانت کردند؛ توجه داشته باشید شورای عالی حوزه منتخب مراجع و رهبری است؛ اگر کسی به آن ها اهانتی کرده و مطلب خلافی بگوید، به مراجع و رهبر بزرگوار انقلاب توهین کرده است.

آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه که در مسجد اعظم برگزار شد اظهار کرد: شنیده شده است که در بعضی از جلسات، برخی از افراد کم اطلاع یا بی اطلاع به شورای عالی حوزه اهانت کردند؛ توجه داشته باشید شورای عالی حوزه منتخب مراجع و رهبری است؛ اگر کسی به آنها اهانتی کرده و مطلب خلافی بگوید، به مراجع و رهبر بزرگوار انقلاب توهین کرده است؛ چراکه ایشان حضور تمام اعضا را امضا کرده است. امام راحل فرمودند: کسانی که به مراجع اهانت کنند، از ولایت خدا خارج می شوند و داخل ولایت شیطان می شوند؛ کسانی که این سخنان را می گویند باید مراقب باشند.

این مرجع تقلید با بیان این‌که این روزها صحبت های زیادی از جوانگرایی است، خاطرنشان کرد: معنای جوانگرایی را خیلی ها نمی دانند؛ جوانگرایی به این معنا نیست که پست کلیدی را  به جوان بی تجربه یا کم تجربه بدهیم؛ منظور این است که اول مدیریت های کوچکتر را به جوانان داده تا تجربه پیدا کنند و در ادامه برای مدیریت های بالاتر آماده شوند.جوانان در منطق اسلام از اهمیت بالایی برخوردارند؛ اما نباید جوانگرایی را بد تفسیر کنیم.

وی در ابتدای درس به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «ألا اخبرکم بایسر العباده و اهونها علی البدن، الصمت و حسن الخلق/ می خواهید شما را بعبادتی که از همه عبادت ها بر بدن آسانتر است خبر دهم؟ سکوت و نیک خویی».: منظور از سکوت، فضول الکلام است که همان حرف های اضافه است و حسن خلق و نیک خویی هم خوشرفتاری با مردم است.

این استاد برجسته حوزه تصریح کرد: منظور از سکوت، سکوت از مسائل لغو و آلوده به گناه است؛ و الا امر به معروف و نهی از منکر بسیار هم خوب است؛ کسی نیاید این حدیث را بهانه کرده و بگوید که در همه موارد باید سکوت کرد. برخی از علمای اخلاق بیان کرده اند که 20 گناه با زبان انجام می شود؛ اما ما در مطالعاتی که داشتیم، به 30 گناه رسیده ایم که با زبان انجام می شود.

214214

کد خبر 1238365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =