مخالفت صریح مصباحی‌مقدم با اف‌ای‌تی‌اف در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه

میزان نوشت: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما در حال حاضر از طریق دور زدن تحریم‌ها نفت خود را می‌فروشیم. این جمله را آقای زنگنه وزیر نفت دولت گفته است. اگر این سخن درست است، دولت به همین سخن عضو کابینه اعتنا کند.

حجت‌الاسلام «غلامرضا مصباحی مقدم» طی سخنانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران، گفت: از آقای ظریف پرسیده شد که اگر ما به سی اف تی و پالرمو بپیوندیم، اوضاع مالی و تجاری ما بهتر می‌شود؟ آقای ظریف گفت: «قول نمی‌دهم، اما حداقل بدتر نخواهد شد»؛ بنده می‌گویم بدتر خواهد شد.

وی افزود: آیا به صلاح ماست که داد و ستد خارجی ما برای آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی آشکار شود؟ ما در حال حاضر از طریق دور زدن تحریم‌ها نفت خود را می‌فروشیم. این جمله را آقای زنگنه وزیر نفت دولت گفته است. اگر این سخن درست است، دولت به همین سخن عضو کابینه اعتنا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما برای دور زدن تحریم‌ها ناچاریم معاملات پوششی داشته باشیم، گفت: اگر ما به این دو  بپیوندیم باید دست از این داد و ستدها برداریم. اگر می‌توانیم بسم الله، ولی اگر در این شرایط تحریمی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، چرا برخی‌ها مثل رئیس جمهور، مجمع تشخیص را تحت فشار قرار می‌دهند؟  ما مصلحت نظام را ترجیح می‌دهیم نه هوی‌ها و هوس‌ها را.

وی همچنین گفت: «اینستکس» کانال مالی نیست، کانال خرید است. اروپایی‌ها می‌گویند پول فروش نفت خود را در این صندوق بریزید تا در عوض ما به شما غدا، دارو و تجهیزات پزشکی دهیم. از طرفی در ازای ساخت کانال مالی می‌گویند اف‌ای‌تی‌اف را تصویب کنید. ما فریب این خدعه اروپایی‌ها را نخواهیم خورد.

مصباحی مقدم با بیان اینکه اروپا برای اجرای برجام ۱۶ راهکار داده است، اما یک قدم هم برنداشته است، گفت: ۹ ماه از خروج آمریکا از برجام گذشت، اما اروپایی‌ها هیچ قدمی برنداشتند.

۱۷۲۱۲
کد خبر 1238952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =