ترامپ: از شروع دوباره آزمایش های کره شمالی ناامید شدم

صدا و سیما نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه گفت اگر کره شمالی آزمایش های تسلیحاتی خود را از سر بگیرد، ناامید خواهد شد.

ترامپ بار دیگر در اظهارات خود به رغم شکست گفتگوهای هفته پیش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ویتنام، بر روابط خوب خود با کیم جونگ اون تاکید کرد.
ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «اگر او کاری انجام دهد که بر اساس تفاهم میان ما نباشد، من به شکل منفی غافلگیر خواهم شد. اما باید منتظر باشیم و ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد. اگر ببینم آنها آزمایش تازه ای انجام دهند، ناامید خواهم شد.»
اظهارات ترامپ در کاخ سفید و پیش از رهسپار شدن وی به سوی آلاباما پس از آن صورت می گیرد که دو اندیشکده آمریکایی و سازمان اطلاعات کره جنوبی این هفته اعلام کردند کره شمالی بخشی از یک سایت پرتاب موشک را بازسازی کرده است.
همچنین گزارش هایی از سازمان اطلاعات کره جنوبی مبنی بر فعالیت هایی تازه در یک کارخانه منتشر شده است که مسئول تولید نخستین موشک های بالستیک قاره پیمای کره شمالی قادر به رسیدن به خاک آمریکا است.
ترامپ گفت فکر می کرده است که رابطه او و آمریکا با کیم جونگ اون «یک رابطه خیلی خوب» بوده است.
وی افزود: «فکر کنم رابطه ما همچنان خوب بماند.»
ترامپ که مایل به یک پیروزی سیاسی بزرگ برای خود در برابر کره شمالی و کاری است که روسای جمهوری پیشین آمریکا برای دهه ها از انجام آن ناتوان بوده اند، بارها بر رابطه خوب خود با رهبر کره شمالی تاکید کرده است.
وی حتی اواخر سال گذشته تاکید کرد که آنها «عاشق یکدیگر شده اند»، اما این نزدیکی روابط تا کنون نتوانسته است خلاء موجود را در روابط دو طرف پر کند.
رسانه دولتی کره شمالی روز جمعه برای نخستین بار به بی نتیجه بودن نشست ویتنام اذعان و اعلام کرد مردم آمریکا را مقصر عدم دستیابی به توافق می دانند.
جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و از چهره های تندرو دولت ترامپ که طرفدار اتخاذ رویکردی سختگیرانه در برابر کره شمالی بوده است این هفته گفت ترامپ آماده گفتگوهای بیشتر است. بولتون اما در عین حال هشدار داد اگر کره شمالی به خلع سلاح تن ندهد باید منتظر تحریم های بیشتری باشد.

64231
کد خبر 1239103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =