ایران میزبان نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت/ جعفریان: این یک فرصت بین‌المللی استثنایی است

هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت روزهای 9 و 10 اردیبهشت ماه 1398 به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جزیره کیش برگزار می‌شود. این اولین نشست منطقه‌ای در غرب آسیا و شمال افریقا است که قرار است  700 شرکت کننده از جمله 150 میهمان خارجی در آن حضور یابند.

به گزارش خبرآنلاین، علی جعفریان نماینده تام‌الاختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجمع جهانی سلامت با بیان تاریخچه‌ای از پیمان M8 گفت: در سال 2009 هشت دانشگاه و فرهنگستان گردهم آمدند به محوریت دانشگاه و مجتمع بیمارستانی چریته که بیمارستانی بزرگ در برلین است، تشکیل دادند که محوریت کارشان سلامت است. این مجمع با هشت عضو فعالیتش را شروع کرد و امسال که دهمین سال آن بود به 25 عضو از 18 کشور رسیده است. این اعضا دانشگاه‌ها، فرهنگستان‌ها و مؤسسات آموزشی پژوهشی در حوزه سلامت هستند که  موقعیت سیاسی ندارند و هر سال نشستی با عنوان مجمع جهانی سلامت برگزار می‌کنند. در واقع پیمان گروه 8 یک مجموعه آکادمیک است که برای ارتقای سلامت جهانی تلاش می‌کند، بنابراین بااستفاده از آزادی‌های آکادمیک و فارغ از مرزبندی‌های سیاسی تصمیم‌گیری می‌کنند. میزبانی ما در کیش در سال 2019 هم علامت این است که با وجود مشکلات زیادی که در صحنه سیاسی برای ایران به وجود می‌آورند این مجمع به‌صورت مستقل تصمیم می‌گیرد.

جعفریان با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 2017 پیشنهاد میزبانی از نشست منطقه‌ای را ارائه داد و مورد تصویب قرار گرفت، اهمیت آن را بیان کرد و افزود: در 10 دوره نشست این مجمع 50 وزیر،11 برنده جایزه نوبل و روسا و معاونان صد شرکت بزرگ صنعتی و تجهیزات پزشکی و دارویی حضور داشته‌اند و با چنین ظرفیتی در کنار هم مسائل روز و افق آینده را بررسی می‌کنند.

وی فرصت میزبانی از نشست منطقه‌ای را فرصتی فرادانشگاهی و در سطح ملی دانست و گفت: حدود 100 نفر از افراد سرشناس حوزه سلامت به عنوان سخنران از خارج دعوت دانشگاه را قبول کرده‌اند. نگاه ما در این نشست توجه به مسائل منطقه‌ای است و تم‌هایی که برای این نشست تعریف کرده‌ایم معطوف به مشکلات این منطقه است. ما در منطقه‌ای هستیم که بحران و جنگ زیاد است و بحث‌های مرتبط با آن مثل پناهندگان و جابجایی‌های محل زندگی در کشورهایی مثل سوریه، عراق و یمن پیامدهای منفی سلامت به دنبال دارد. تجمعات بزرگی مثل اربعین و حج در منطقه ما اتفاق می‌افتد و کمتر جایی در جهان روی می‌دهد که 20 میلیون نفر در یک دوره 10 روزه به یک شهر سفر کنند.

رییس هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت با بیان اینکه در این نشست فرصت ارتباط با دانشگاه‌های دیگر و صنایع وجود دارد تصریح کرد: البته در شرایط تحریم ارتباط با صنعت سخت است اما در همین شرایط  می‌توانیم با مسئولان شرکت‌های بزرگ دارویی و تجهیزاتی صحبت کنیم و ارتباط بگیریم زیرا حضور بین‌المللی مقدمه‌ای است برای بین‌المللی شدن؛ این کار حضور دانشگاه را در این عرصه فراهم می‌کند و دانشگاه با ادامه این روند و شرکت در نشست‌های سالیانه برلین به‌عنوان دانشگاه شناخته‌شده بین‌المللی به جایگاهی بیش ازآنچه در منطقه خودمان شهرت دارد می‌رسد.

رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی تهران  با تأکید بر اینکه این حرکت، یک حرکت دانشگاهی است گفت: من به‌عنوان نماینده دانشگاه مسئول این کار هستم. نهاد برگزارکننده یک‌نهاد اجرایی نیست و جنس برنامه هم یک کنگره علمی نیست برای همین نیاز به اطلاع‌رسانی است تا همه نسبت به آورده‌های آن آگاه شوند. امیدوارم بتوانیم انعکاس خوبی در داخل کشور داشته باشیم. این نشست با حمایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کمک مؤسسه ملی تحقیقات سلامت برگزار خواهد شد.


  مجمع جهانی سلامت و پیمان گروه هشت چیست؟

مجمع جهانی سلامت (World Health Summit) که تحت نظر صدراعظم آلمان، رئیس جمهور فرانسه و رئیس اتحادیه اروپا و با شرکت دو هزار نفر از 100 کشور جهان، شامل وزرای بهداشت، رؤسای سازمانهای بین المللی، مدیران ارشد صنایع مرتبط با سلامت، سیاستگذاران و پژوهشگران و صاحبنظران از سال 2009 تاکنون در مهرماه هر سال در برلین پایتخت آلمان برگزار میشود، به عنوان نشست اصلی دستورسازی سلامت جهانی پذیرفته شده است. 

پیمان گروه هشت (M8 Alliance of Academies and Universities) رکن راهبردی مجمع جهانی سلامت است. 

پیمان گروه هشت کنسرسیومی شامل دانشگاه‌ها و فرهنگستان‌های پیشرو جهان است که در جریان نشست مجمع جهانی سلامت در سال 2009 تشکیل شد و دفتر مرکزی آن در برلین، پایتخت آلمان قرار دارد. مأموریت این پیمان بهبود ارتباطات میان دانشگاه‌های برتر جهان به‌منظور ارتقاء سلام

ت جهانی و ایفای نقش فعال در تهیه دستور کار مجامع به‌منظور تأثیرگذاری در تصمیمات سلامت دنیا است. اعضای این پیمان مهرماه هرسال مجمع جهانی سلامت را به مدت ۳ روز و به‌عنوان پلتفرم عرضه‌ی این مهم در برلین برگزار می‌کنند.

هدف پیمان گروه هشت، ترجمان پژوهش‌های علوم سلامت و پزشکی در جهان خارج و در تعامل با سیاستمداران و اقتصاددانان از طریق هدایت این تلاش‌ها به اقدامات با هزینه فایده مناسب و تمرکز بر پیشگیری از بیماری‌ها؛ و با جهت‌گیری به سوی چالش‌های دنیای جدید شامل تغییرات جمعیتی، بیماری‌های غیر واگیر، مهاجرت، شهرنشینی گسترده و تغییرات اقلیمی است. ۲۵دانشگاه، مؤسسه گو فرهنگستان پیشرو از تمامی قاره های جهان ازجمله اعضا پیمان گروه هشت هستند. 

نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت هر سال در اردیبهشت ماه در یک قاره برگزار می‌شود. اولین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در سال 2013 در سنگاپور برگزار شد. نشست های بعدی به ترتیب در برزیل (2014)، ژاپن (2015)، سوئیس (2016)، کانادا (2017) و پرتغال (2018) برگزار شده است

در نشست شورای عالی این کنسرسیوم در سال 1395 درشهر برلین آلمان ، دانشگاه علوم پزشکی تهران با اجماع آراء به عنوان اولین دانشگاه از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و تنها عضو منتخب منطقه غرب آسیا به عضویت این پیمان درآمد.

۴۲۴۲

کد خبر 1239199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =