هشدار برای ورزش ایران/ سرنوشت پنچاک‌سیلات برای کوراش تکرار می‌شود؟

تسنیم نوشت:حضور رسمی کوراش در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۶ می‌تواند یک هشدار جدی برای کاروان ایران باشد.

با اعلام رئیس فدراسیون جهانی کوراش و حیدر فرمان، مدیر بازی‌های آسیایی در کنگره المپیک آسیا در بانکوک، کوراش در 7 وزن مردان و 8 وزن زنان و دو مدال در بخش تیمی به صورت رسمی در بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو و 2026 ناگویا حضور خواهد داشت.

اضافه شدن مدال‌های این رشته می‌تواند به نوعی یک هشدار برای مسئولان ورزش ایران باشد تا جلوی تکرار فاجعه بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا اتفاقاتی که در پنچاک‌سیلات را افتاد، بگیرند. در مسابقات پنچاک‌سیلات که در 16 وزن برگزار شد، اندونزی میزبان 14 طلا کسب کرد تا به لطف درخشش در همین رشته برای نخستین بار با کسب 31 طلا در رده چهارم جدول مدالی بایستد.

همانطور که عنوان شد، قرار است در دو دوره آینده بازی‌های آسیایی 17 مدال طلا در کوراش توزیع شود. مدعی‌ترین کشور برای کسب مدال در این رشته ازبکستان است. ازبک‌ها در 2018 توانستند در 7 وزن برگزار شده به 6 طلا، 2 نقره و 4 برنز دست یابند و به لطف درخشش در همین رشته هم بود که بالاتر از ایران در رده پنجم جدول مدالی قرار بگیرند.

حالا قرار است مسابقات کوراش در 17 وزن برگزار شود. این بدان معناست که ازبکستان از حالا حساب ویژه‌ای روی این طلاها باز خواهد کرد تا همچنان بتواند جایگاهش را در رده چهارم حفظ کرده و نیم‌نگاهی به رتبه‌های بالاتر داشته باشد.

نکته مهمی که مسئولان ورزش کشور علاوه بر موضوع کار بیشتر بر روی این دو رشته باید به آن توجه کنند، سکوت نکردن نسبت به برخی اتفاقات است. ازبکستان با توجه به اینکه قدرت اول کوراش است، لابی‌های زیادی را برای حضور پرنگ‌تر این رشته در بازی‌های آسیایی داشته و نتیجه‌اش نیز توزیع 17 طلا در مسابقات آتی کوراش است؛ اتفاقی که برای نخستین بار رخ می‌دهد و سابقه نداشته است.

قطعاً لابی ازبک‌ها در شورای المپیک آسیا اجازه حذف کامل این رشته از بازی‌های آسیایی را نمی‌دهد، اما شاید بتواند از شدت و قدرت آن کم کرد. اعتراض به اقدام اخیر در اضافه کردن اوزان مختلف توسط کشورها می‌تواند حداقل به تحت فشار قرار گرفتن شورای المپیک آسیا و متعاقب آن کم شدن این اوزان منجر شود. در این میان مسئولان کمیته ملی المپیک ایران نقش مهمی را می‌توانند ایفا کنند.

با توجه به رابطه خوب کمیته ایران با مسئولان شورای المپیک آسیا، این انتظار وجود دارد که کمیته ملی المپیک با کمک مشاوران خود از تکرار اتفاقات پنچاک‌سیلات در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی جلوگیری کند و از حالا رایزنی‌های خود را برای این کار انجام دهد. اگر جلسه‌ای در این خصوص وجود دارد، حتما مسئولان کمیته در آن حضور داشته باشند، تا ایران به عنوان یکی از کشورهای تاثیرگذار بتواند از حقوق ورزش کشورمان دفاع کند.

ازبکستان یکی از رقبای اصلی ایران در کسب رتبه چهارم بازی‌های آسیایی است. اگر مسئولان ایران و در رأس آنها کمیته ملی المپیک بتوانند سایر کشورها را با خود همراه کنند، این شرایط می‌تواند برای سال‌های آینده به نفع ورزش کشور باشد و از تکرار اتفاقات بازی‌های آسیایی 2018 جلوگیری کند.

251 251

کد خبر 1239820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =