بازدید نمایندگان مجلس از سریال سعید آقاخانی/ عکس

جمعی از نمایندگان کرد زبان مجلس شورای اسلامی عصر یکشنبه نوزدهم اسفندماه با میزبانی مدیر شبکه یک سیما از پشت‌صحنه سریال «ن.خ » سعید آقاخانی دیدن کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شش نماینده  کرد زبان مجلس شورای اسلامی به دعوت سعید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما و مهدی فرجی تهیه‌کننده، از پشت‌صحنه سریال نوروزی «ن. خ» به کارگردانی سعید آقاخانی که در اطراف تهران تصویربرداری می‌شود روز یکشنبه نوزدهم اسفندماه بازدید کردند.

در این دیدار حجت‌الاسلام سید جواد حسینی‌کیا (نماینده سنقر وکلیایی)، فرهاد تجری (نماینده قصر شیرین و گیلانغرب)، محسن بیگلری (نماینده سقز و بانه)، شهاب نادری (نماینده پاوه و جوانرود)، احمد صفری (نماینده کرمانشاه)، منصور مرادی (نماینده مریوان در مجلس شورای اسلامی)، حسن گروسی (مدیرکل امور مجلس)، سعید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما حضور داشتند.

نمایندگان منطقه کردستان و کرمانشاه ضمن تشکر از گروه تهیه این مجموعه و توجه به قوم کرد و ساخت سریالی برای ایام نوروز سال ۹۸ با نمایش آداب ‌و رسوم و زبان و فرهنگ مردم این منطقه، حساسیت‌ها و دغدغه‌های خود در ساخت مجموعه‌ای تلویزیونی مناسب با فرهنگ مردم کردزبان ایران مطرح کردند.

حجت‌الاسلام سید جواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از گروه تهیه مجموعه «ن. خ» گفت: در ساخت سریال باید به غیرتمندی، مردم‌داری، نقش اقتصاد در خانواده، حرمت همسایه، حریم خانواده و پدرسالاری در خانواده‌های کردزبان توجه شود. همچنین باید با رعایت ظرافت‌های ملی و مذهبی این قوم حرمت همسر و فرزند نسبت به یکدیگر در محتوای آثار لحاظ شود. ابعاد زندگی مردم کردزبان از جمله مهمان‌نوازی، قابلیت بازنمایی و ساخت سریال در چندین فصل مختلف را دارد.

فرهاد تجری نماینده حوزه انتخابیه قصر شیرین، گیلان غرب، سرپل ذهاب، گواور، سومار، نفت‌شهر و خسروی و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز  گفت: مردم کرد با وجود سال‌ها مرزداری و غیرتمندی نسبت مملکت و نظام، معمولاً در آثار سینمایی کم رنگ دیده شدند و چهره درستی از این مردم در سینما به ملت ایران معرفی نشده است. 

او تاکید کرد: به خاطر دارم در دوران دبیرستان که مشغول تحصیل در تهران بودم متوجه برخی ذهنیت‌های منفی متأثر از فیلم‌های به نمایش درآمده بودم اما خوشبختانه در سال‌های اخیر این تفکر منفی از بین رفته و صداوسیما با تلاشی که در این بخش داشته شایسته تقدیر است.

تجری افزود: بهتر است در مورد نقش مردم کردزبان در سال‌های جنگ تحمیلی و مهمان‌نوازی این قوم که در تاریخ مردم قم و یزد نیز از آن نامبرده شده در ساخت آثار تلویزیونی بهره گرفته شود.

این نماینده مجلس ضمن قدردانی نمایندگان کرمانشاه و کردستان از ساخت سریالی با محوریت مردم کردزبان گفت: امید است با نمایش درست مجموعه، در سال‌های آینده شبکه‌های دیگر تلویزیون نیز نسبت به ساخت اثری در مورد مردم این خطه ترغیب شوند. امیدوارم در سریال «ن. خ» نمایش درستی از مردم کرد ارائه شود چون یک اشتباه کوچک باعث آسیب زدن به همه زحمات چندین ماهه می‌شود.

شهاب نادری نماینده حوزه انتخابیه پاوه، جوانرود ، ثلاث باباجانی و روانسر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با قدردانی از گروه سازنده سریال و مدیران شبکه یک سیما گفت: حساسیت نمایندگان خطه کردستان و کرمانشاه نسبت به ساخت این سریال از این‌ جهت است که نمایندگان دوست ندارند با توجه به زحماتی که قوم کرد سال‌ها در نگهداری از مرزهای کشور کشیدند، از تولید این سریال ناراحت شوند. ما نمایندگان یک ملت هستیم و بحث قومیتی نداریم، بلکه تاکید ما بر روی انسجام ملی و تلاش برای ساخت کشور جمهوری اسلامی ایران است.

سعید آقاخانی کارگردان و بازیگر نقش اصلی مجموعه نوروزی «ن.خ» که خود نیز کردزبان است در ادامه این بازدید گفت: داستان این مجموعه در مورد پدر یک خانواده است که مشکل کوچکی برایش ایجاد می‌شود و برای ادای دین خود به مردم دچار دردسر و زحمت می‌شود.

او تأکید کرد: تمامی مواردی که دغدغه نمایندگان مجلس است در ساخت این مجموعه لحاظ شده و از روز نخست شروع سریال آقایان زین‌العابدین و فرجی با تأکید بر روی تمامی موارد، اجازه ساخت این مجموعه را دادند.

آقاخانی از جمله موضوعات مورد توجه در این مجموعه نوروزی را بحث جلب توریست در مناطق غربی ایران دانست و افزود: توجه به بحث توریستی این منطقه سال‌ها مغفول مانده، اما تلاش کردیم با ساخت تیتراژ سریال که در منطقه اورامان ضبط ‌شده برجذب توریست برای منطقه تأثیر گذار باشیم.

این کارگردان گفت: مجموعه «ن. خ» به یک منطقه و جغرافیای خاص اشاره ندارد و بااحتیاط کامل از لهجه و زبان و پوشش یکدستی از مردم کردزبان در سریال استفاده شده است. ۸۰ درصد تیم سازنده مجموعه کردزبان هستند و با در نظر گرفتن جوانب، از کوچک‌ترین نکات موجود چشم‌پوشی نمی‌کنند تا خدای ناکرده ناراحتی ایجاد شود. جغرافیای کار بصورت دقیق مشخص نیست چون ما همه کرد زبان هستیم و تیم سازنده نیز هرکدام اهل یکی از شهرهای کرد نشین هستند. امیدواریم همبستگی و همدلی سازندگان در نتیجه کاردیده شود و ساخت فصل دوم و سومش مجموعه در دستور کار قرارگیرد.

۲۴۱۲۴۳

کد خبر 1239865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =