ظریف: ایران به دنبال رقابت با آمریکا در عراق نیست/ سنگ‌اندازی اسرائیل مانع همکاری تهران و مسکو نمی‌شود

وزیر خارجه کشورمان در گفتگو با یک شبکه عربی تاکید کرد: آمریکا نمی تواند روابط ایران و عراق را متوقف کند.

به گزارش خبرآنلاین عربی، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در این مصاحبه با شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی  با بیان اینکه ایران به دنبال رقابت با آمریکا در عراق نیست، گفت: این ایالات متحده است که عراقی ها را برای انتخاب (میان ایران و آمریکا) تحت فشار می گذارد.

ظریف تصریح کرد: ما هرگز از عراقی ها نخواسته ایم که انتخاب کنند. ما روابط خوبی با عراق داریم. عراق همسایه ما است. آمریکا قادر نیست که روابط میان ایران و عراق را متوقف کند.

وزیر خارجه ایران با اشاره به پیوندهای تاریخی و جغرافیایی ایران و عراق افزود: حتی جنگ 8 ساله که از سوی صدام حسین به ایرانیان و عراقی ها تحمیل شد، نتوانست این روابط تاریخی، جغرافیایی حتی خانوادگی را متوقف کند.

ظریف ادامه داد: ما راهبردی منطقه ای تحت عنوان «منطقه قدرتمندتر» به جای کشورهای قوی یا مردان قدرتمند در منطقه داریم. ما به اندازه کافی مردان قدرتمند داشته ایم، [اکنون] به یک منطقه قدرتمند نیاز داریم.
وزیر خارجه ایران تصریح کرد: ما اینجا نیستیم که علیه هیچ کشوری اقدامی کنیم، یا از سوی ایران به دنبال دخالت در کشوری باشیم؛ مواضع ما بسیاری صریح بوده و خواستار گفت و گو شده ایم.

وی درباره سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا گفت: اینستکس همه مشکلات ایران را حل نمی کند و همه وعده ها و تعهدات اروپا را به عنوان شریک برجام محقق نمی دارد.

ظریف همچنین پیرامون افزودن حزب الله به فهرست سازمان های تروریستی توسط انگلیس تاکید کرد: انگلیس با این کار اکثرت مردم لبنان را به فهرست تروریسم می افزاید.
وی افزود: این هم اشتباه دیگری است که انگلیس مرتکب آن می شود و اشتباه اول آن ها هم نیست. آن ها اشتباهات بسیاری در گذشته از جمله در ایران داشته اند.

وزیر خارجه ایران در ارتباط با مواضع ایران و روسیه در قبال رژیم صهیونیستی بر دیدگاه های متفاوت دو کشور در این رابطه تاکید و تصریح کرد که چنین چیزی مانع همکاری تهران و مسکو برای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم نیست.
ظریف یادآورد شد: ما برای همکاری با عربستان آماده ایم اما آن ها باید بپذیرند که امنیتشان وابسته به امنیت ما است و امنیت ما وابسته امنیت آن ها.

52310

کد خبر 1240146

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  0 0
  در نهایت هم به سمت آمریکا میرد نه شما
 • US ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
  0 0
  بزرگترین اشتباه را در رابطه با ملت ایران انجام دادند