بغض عادل فردوسی‌پور، لبخند تلخ فروغی و یک واکنش ملی

یک نطق کوتاه دو دقیقه‌ای ، این کافی بود تا سه‌شنبه شب همه درباره جشن اختتامیه جشنواره تلویزیونی جام‌جم سخن بگویند.

عرفان حاج‌بابایی: در نهایت جشن تلویزیونی جام‌جم برگزار شد و پس از دو سه هفته حرف ‌وحدیث این برنامه ۹۰ عادل فردوسی‌پور بود که پربیننده‌ترین و محبوب‌ترین برنامه سیما شد. عادل در یکی از سخت‌ترین سال‌های کاری‌اش، جایزه ای ارزشمند را با رای مردمی برد که شاید بسیاری‌شان مدت‌هاست کمتر برنامه‌اش را می‌بینند اما حاضر نشدند در روزگار سختش تنهایش بگذارند.

او پس همه تهدید ها و تحدیدهایی که بر سر راه پخش برنامه‌اش برایش ایجاد کردند، توانست سال را به پایان برساند و محبوب‌ترین برنامه سال را داشته باشد. محبوبیتی که این بار نه بر اساس ۴۰۰ تماس تلفنی روابط عمومی نظرسنجی شده باشد بلکه با آرای چندین میلیونی مردمی.

او وقتی روی سن رفت بغضی داشت به درازای یک‌سال . از روزی که برای برنامه ۲۰۱۸ مستاصل نشسته بود و نگذاشتند کارلوس پویول را روی آنتن برنامه‌اش ببرد. از همه فشارهایی که قبل و بعد از برنامه‌اش به او وارد کردند. از تمام دعواهایی که بر سر اجرای برنامه ۹۰ میان او و مدیر جوان شبکه ۳ ایجاد شده بود.

آیا عادل بی تقصیر بود؟ نه! چون او قواعد سازمانی بین مسئول و برنامه‌ساز را کامل اجرا نکرده بود اما آیا مستحق چنین برخوردی بود؟ باز نه!

چون مدیر جوان برای رسیدن به مشروعیت و نشان دادن توان مدیریتی فکر می‌کرد حتما نیاز به شکاندن شاخ عادل فردوسی‌پوری دارد که مدیران با تجربه‌ای چون پورمحمدی و ضرغامی و میرباقری با همه مخالفت‌هایی که طیف مدیران سیاسی و طرز فکر غالب دلواپسانه در رسانه ملی وجود دارد، او را از گزند افتادن در جبهه اپوزیسیون حفظ کرده اند چون می‌دانند عادل برند رسانه‌ملی‌شان است. ویترین به نمایش گذاشتن وجود سلایق فکری مختلف روی قاب تلویزیون.
آنها و حتی جوان‌های قدیمی‌تری که حالا دیگر مدیران با تجربه‌تری در قاب سیما شده اند چون زین العابدین و شیعه می دانند فردوسی‌پور با همه سرکشی‌هایش و همه محبوبیتی که بین مردم دارد، همه کار می‌کند تا شاگرد اول‌شان فقط روی آنتن شبکه سه باشد. هیچ جایی بیرون از رسانه ملی تعریف نمی‌شود و برای همین روی سن چنین اختتامیه‌ای هم با بغض می گوید: «من فرزند رسانه ملی هستم.»

چیزی که به نظر می‌رسد هیجان جوانی مدیر جوان از راه رسیده شبکه سه در تمام این یکسال، هنوز برایش باور پذیر نشده است. هنوز فکر می‌کند ریاست یعنی رام کردن اسب سرکش. حاصل چه می‌شود؟ در نظرسنجی مردمی یک جشنواره مردمی سیما، ناگهان یک شیرناپاک خورده‌ای دست می‌برد در آرای مردم.

بحرانی ساخته می‌شود ملی. چون اینجا پای اعتماد عمومی در میان است. یک وزارتخانه، یک رسانه ملی و تمام پلیس فتا می افتند دنبال یافتن مقصر و مقصر شناسایی می‌شود اما حس لوامه افکار عمومی بی آنکه چیزی مشخص شده باشد و اصلا بتوان ارتباطی میان عامل دست‌کاری آرای مردم و متهم پیدا کرد، یکی دیگر  را مقصر می‌شناسد. رفتاری که بی شک تا قبل از اثبات ، ظلم مطلق است اما گریزی از آن نیست در این دعوایی که احتمالا در ضمیر ناخودآگاه افراد ایجاد شده .

در چنین شرایطی اختتامیه برگزار می‌شود. ۹۰ جایزه را می‌برد. هر دو جایزه هیات داوران و آرای برگزیده مردمی.

عادل روی سن می‌رود، خود را فرزند رسانه ملی می‌نامد و با بغض می‌گوید سخت‌ترین سال زندگی اش را گذرانده است. نه یکبار که بارها این جمله را تکرار می کند. هربار کارگردان تلویزیونی برنامه جشن از روی صورت عادل ، قاب تصویر را روی صورت علی فروغی مدیر جوان شبکه ۳ می‌بندد. 

هر بار فروغی سردتر از بار قبل می‌شود و دارابی برآشفته‌تر. روی سن اما چهره میرباقری، علی عسگری و احسانی و دیگران بشاش است. قوای عاقله رسانه ملی احتمالا از این اتفاق هم خیلی خوشحال نیستند اما خودشان واقفند به آنچه در این یکساله گذشته و یحتمل در آینده خواهد افتاد.

بی تردید اگر اگر باز تدبیری نیاندیشند سال بعد این فضا رادیکال‌تر هم خواهد شد. همین ویدئو و تیزهوشی کارگردانی از دل رسانه ملی‌، بغض گلوی عادل را یک بغض ترکیده ملی در شبکه‌های اجتماعی کرد. این نشان می‌دهد حتی در دل رسانه‌ملی هم به نحوه اتفاقات درون سازمانی انتقادهایی وارد می‌دانند و چه خوب اگر قوای عاقله رسانه ملی تدبیری کنند برای ترسیم مدلی صحیح در روابط میان مدیران جوان و مجریان به زعم آنها سرکش که مردم دوست‌شان دارند و رسانه ملی برای ساختن‌شان هزینه‌ای هنگفت چه مادی و چه معنوی پرداخته است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1240494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 14
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  138
  یعنی دیشب برای فروغی شدی شبی ماندگار ... و چهره فروغی هم شد برای ما ماندگار !!!!
 • عبدالکریم IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  9
  اولا آزادی بیان در کشور ما بخوبی جلوه می کند اما اینکه این آقا بخواهد از تریبونی که در اختیارش می گذارند به مدیران سازمان بتازد و به گونه ای حق به جانب حرف بزند و اشک تمساح بریزد باید در وقت مقتضی رسیدگی شود
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
   42
   خیلی حرفات خنده داره
  • آسو IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
   49
   اولا چی گفته که آزادی باشه.انتقاد از یه رئیس شبکه چیه دیگه که اسمش بشه آزادی.تو کشورهای دیگه سر تا بالای نظامشونرو شخم میزنن یکی نمیگه بیا رسیدگی کنم.تازه بازم گند زدی که، این چه آزادی است که باید رسیدگی شود.
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
   31
   دوست عزیز ، عبدالکیریم جان، یعنی هر کسی تو این مملکت دو کلمه حرف حساب بزند باید بازخواست شود؟
 • مافیا بازان IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  2
  شک نکنین این کار تغییر ارا در نظرسنجی ها کار خود دولت و برای کمک به این اقا بود تا مظلوم نمایی رو کامل کنن براش بالاخره ایشون در زمان سختی اصلاح طلبان تا تونست براشون تو برنامش از این جناح سیاسی حمایت کرد شاید مردم عوام رو بتونین سیاه کنین ولی ما رو نه
  • IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
   25
   دایی جان ناپلئون
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  95
  عجب مدیر شبکه 3 بادی به غبغب انداخته است، برادر قبل از شما خیلی قبل تر از شما آريالای فردوسی پور در تلویوزیون بود
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  5
  واقعا خجالت آوره... دوهفته تهمت به گلزار زدند این آقا ساکت نشست. گفتم الان یه چیزی میگه. اومد گفت ممنون وزیر ارتباطات و رئیس سیما! سال سختی داشتم! باز کاش از سختی مردم می گفت :(( واقعا نامرده... نادوست و ناجوونمرد... کجایین با غیرتا!
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  152
  درسته آقای فردوسی پور این مردم هستن که برنامه شما را می بینند و بهتون رای میدن ، اینجاست که مشخص میشه چه کسی مردمی است، حتی با دروغ و دخل و تصرف در آرا هم نتوانستن شما را زمین بزنن ، امیدوارم تا میتوانی برای مردم کار کنی نه برای مدیران !
 • داوود IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  94
  عادل جان ؛ یه ملت دوستت دارند
 • بی نام IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  9
  چه تحلیل زیرکانه ای این همه حاشیه و تفسیر رفتید که عادل را یک جوری به یک جریان خاص منتسب کنید آخرش حرف خود عادل که (( من فرزند رسانه ملی هستم )) همون رسانه ای که تو خبر گزاری شما (( رسانه میلی )) ترجمه می شود خوب آسمون و ریسمون رو به هم می بافید. ببینم این رای میلیونی به عادل از طرف همونهایی نبود که شما می گفتید به تلویزیون به اصطلاح میلی شما بی رغبت شده اند ؟
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  27
  شما این رسانه ملی را به ما نشان بده ...
 • ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  69
  دوره ها که بگذره ، روسای صدا و سیما که عوض بشوند، این یک فرد عادل است که می ماند
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
   13
   تنها همدست بودن و متحد بودن با حقیقت و عدل است که بعد از برملا شدن هرگز شرمندگی برای ادمی نخواهد داشت. همه مدیران می ایند و میروند و اتحاد با هر کدامشان به نوعی مایه شرمندگی.
 • GB ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  61
  عادل جان عزیز دل مردمی و دوست داریم همیشه ..
 • DE ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  27
  متن خيلى خوبى بود و من خودم طرفدار عادلم . ولى يك چيز خرابش كرد: شكاندن شاخ! شكاندن در فارسى نداريم. شكستن. آقا شكستن. چند روز پيش هم ديدم يك مسؤول رده بالا هى ميگه وايسادن! آقاى مسؤول، ايستادن!! چه بلايى سر زبان فارسى داريد مياريد. هى با عربى و انگليسى قاطيش كرديد و حالا هم خودشو داريد عوض مى كنيد!
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
   14
   شکاندن و وایسادن فارسی عامیانه است مثل «دارید میارید» که خود شما استفاده کردید.
 • رضا IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  21
  آقاشما رابخدا این پیام را منشر کنید همه ایران بداند فرق شعار و عمل زیاد است و گول این آقایان را نخورد!!!!!! در یکی از واحد های دانشگاه آزاد استان فارس فرد بازنشسته ای از اقوام یکی از دولتمردان معاون می باشد که متاسفانه برخلاف شعار بزرگان این دانشگاه و بعد از حدود 20 سال ( 10 سال از بازنشستگی ایشان از آموزش و پرورش می گذرد) هنوز با دخالت اطرافیان ایشان سر پست خود می باشد!!!!! چرا کسی به داد این مردم نمی رسد؟؟؟!!!! کجاهستند مدعیان عدالت؟؟!!
 • آیدین IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  21
  هر موقع پای مردم در میان بوده به اندازه و توانشان به دوستان بالاسری و مسئولین تلنگر زدند.اما خوب آدمی که خودش رو به خواب زده نمیشه بیدار کرد .... رای مردم و شاید هیت داوران فراتر از یک رای ساده بود ،حاوی پیامی بود ، که درکش خیلی هم سخت نیست دوستان اگر چشمانشون رو باز کنند خیلی مسائل رو بهتر درک میکنند.
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  31
  عادل دوست داشتنی عزیزم
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  27
  عادل تو قلب مایی.
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  54
  آقای فروغی ایا حالا راز محبوبیت و ماندگاری عادل فردوسی پور را متوجه شدید؟
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  42
  درود به شرف نویسنده درود به عادل فردوسی پور زلال و صادق
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  20
  عجب متن تأثیر برانگیزی بود .عالی
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  19
  عادل عشق است مردم عشق است ...
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  33
  برخورد مدیر شبکه 3 با فردوسی پور حرفه ای نبود. عادل آدم بی راهی نیست. وقتی تا اینجا تمکین کرده، قطعا در مقابل مدیران شبکه 3 هم تمکین می کند. فکر می کنم مشکل بی تجربگی مدیر گرامی و حب و بغض شخصی باشد. واقعا حیف عادل که از قاب تلویزیون خارج باشد.
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  38
  با ظرافت خاص خودش جمله ای از بزرگی را تکرار کرد :" خط من صیانت از آرای مردم است " زنده باد عادل ها و آن بزرگ
 • علی IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  24
  چهره مدیردیدنی است.بنظرمیرسدعادل راخواهدنواخت!
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  36
  رو سياهي به ذغال ماند!
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  38
  چطور مسئولان ازنتایج متوالی حاصل از ایستادن جلوی خواست مردم درس نمیگیرند؟!چرا متوجه نمی‌شوند که امثال فردوسی پور سرمایه های هستند که اعتبار چند ده ساله دارند و امثال آقای فروغی نو آمدگانی که هویت خود را در نابودکردن این سرمایه ها می‌بینند تعداد امثال فردوسی پور به سختی به تعداد انگشتان یک دست می‌رسد در صورتی که امثال آقای فروغی بیشمارند خصوصا هنگامی که هیچ آگاهی از روش تعامل با سرمایه های نادر سیما ندارند هیچ عاقلی بزرگترین سرمایه اش را برای بازی در اختیار کودکان قرار نمیدهد
 • US ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  35
  جناب عادل خان محبوب مردم عدوشود سبب خیر اگرخداخواهد شما به سبب شخصیت فرهیخته و اخلاق مدارتان در دل مردم جای دارید همیشه سلامت وپاینده باشید
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
  18
  من يك سرى برنامه هاى خاص شبكه سه را فقط به خاطر عادل فردوسى پور نگاه ميكنم، اينو برسونين به گوش اون مدير خدا ميدونه از كجا سفارش شده شبكه ٣
 • مردم IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
  14
  همه مردم واقعیت رو میفهمند واقعیت صداقته وراستی
 • پرستو GB ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
  15
  عادل خان یکی از بهترین مردانیست که تاکنون تو عمرم دیدم و میشناسم..عادل خان فوق العاده است یک جنتلمن واقعی
 • کامیار IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
  5
  ممنون از آقای حاج بابایی بخاطر قلم زیباشون