بازنده بزرگ؛ جام بدون‌ جم/ دست‌کاری در آرا مردمی شکست خورد

آرمان نوشت: هم «نود» جایزه گرفت و هم «برنده باش» اما ظاهرا در نهایت بازنده اصلی پنجمین جشنواره جام‌جم «صداوسیما» بود.

در پنجمین جشنواره «جام‌جم» آنچه بیش از همه نمایان شد، بغض و گلایه بود و البته ایستادگی با بغض عادل فردوسی‌پور که نشان داد جایزه مردمی لایق اوست. در هنگام سخنرانی عادل‌فردوسی‌پور، مدیر سردتر از بار قبل می‌شود و دارابی برآشفته‌تر. روی سن اما چهره میرباقری، علی‌عسگری و احسانی و دیگران بشاش است. برخی احتمالا از این اتفاق خیلی خوشحال نیستند اما خودشان واقفند به آنچه در این یکساله گذشته و یحتمل در آینده خواهد افتاد. صداوسیما و برخی موسسات طرف قرارداد آن بیشتر از نگاه یکجانبه‌گرا رنج می‌برند که این مشکل در حوزه‌های مختلف اعم از سیاست با تریبون دادن به جناح اصولگرا یا در حوزه فرهنگی برای القای برتری «برنده باش» به برنامه محبوب «نود» و... رفتار و عملکردهایی در هفته‌های اخیر چنان بود که نشان داد برخی در پشت پرده این جشنواره منویات خود را دنبال می‌کردند، چنانکه با دستکاری آرای یک نظرسنجی رقابت‌های جشنواره دو قطبی شد که گلایه و قهر پژمان‌بازغی مجری برنامه «کودک شو» را به دنبال داشت! داریوش فرضیایی یا عمو پورنگ هم به جشنواره جام‌جم اعتراض دارد. او در اعتراض تصویر کارت دعوت خود به مراسم اختتامیه جشنواره را منتشر کرده و نوشته است: «شاید نخواهند دیده شویم، شاید نخواهند شنیده شویم، غافل از آنکه عزت را خداوند می‌دهد و مردم بهترین داورانند.» آنچه در هفته‌های اخیر در صداوسیما اتفاق افتاد این گمانه را به واقعیت تبدیل کرد که نگاه برخی در صداوسیما بیش از همه در حوزه سیاسی نمود داشته اما حالا به «حذف درونی» هم رسیده که تبعاتی بر عملکرد این رسانه خواهد داشت. جشنواره جام‌جم به نوعی جشنواره رونمایی از ضعف‌های چندین و چند ساله صداوسیما بود که هیچ‌گاه درمان قطعی برای او یافت نشد به عنوان نمونه احسان علیخانی مجری شناخته شده «ماه عسل» در بخش برنامه ترکیبی جایزه بهترین اجرا دریافت کرد، اما فضا را برای طرح انتفاداتی مناسب دید که شاید سال‌ها در دل پنهان کرده بود. او خاطرنشان کرد: «اوضاع سازمان صداوسیما خراب است، زیرا هنوز پول ما را از آن زمان نداده‌اند. با مسئولان صحبت کردیم برای پایان ماه عسل و شروع عصر جدید که روی آنتن است. مصاحبه تکان دهنده‌ای از رضا رویگری دیدم که لنگ اجاره خانه است و از مسئولان می‌خواهم دیداری با رویگری داشته باشند و من نیز هدیه خودم را به او می‌دهم.» بدون شک دیروز نگاه‌ها به جوایزی بود که فردوسی‌پور به‌خاطر برنامه «نود» دریافت کرد. فردوسی‌پور برای برنامه «نود» دو تندیس دریافت کرد و گلزار یک تندیس. در حالی که رأی‌گیری میان دو برنامه نود و برنده باش با اختلال مواجه شد و حاشیه‌هایی را به دنبال داشت، محمدرضا گلزار و عادل‌فردوسی‌پور در جریان برگزاری مراسم در کنار هم نشسته بودند اما آنچه پس از دریافت هدیه بیان کردند پیام‌های زیادی در خود داشت.

سکوت فردوسی‌پور شکست

عادل فردوسی‌پور در سخنانی هرچه در مدت حواشی پیش آمده برای برنامه نود حرف نزده بود، حرف زد. تهیه‌کننده و مجری برنامه «نود» در سخنانی که چندین بار در آن تاکید کرد سخت‌ترین سال کاری‌اش را سپری کرده است. او پس همه تهدیدها که بر سر راه پخش برنامه‌اش برایش ایجاد کردند، توانست سال را به پایان برساند و محبوب‌ترین برنامه سال را داشته باشد. محبوبیتی که این بار نه بر اساس ۴۰۰ تماس تلفنی روابط عمومی نظرسنجی شده باشد بلکه با آرای چندین میلیونی مردمی. او وقتی روی سن رفت بغضی داشت به درازای یک سال. از روزی که برای برنامه ۲۰۱۸ مستاصل نشسته بود و نگذاشتند کارلوس پویول را روی آنتن برنامه‌اش ببرد. از همه فشارهایی که قبل و بعد از برنامه‌اش به او وارد کردند. از تمام دعواهایی که بر سر اجرای برنامه۹۰ میان او و مدیر جوان شبکه۳ ایجاد شده بود. فردوسی‌پور در جشنواره جام‌جم گفت: خوشحالم در سخت‌ترین سال کاری‌ام که در رسانه خودم هم به من بی‌مهری شد، دیده شدم؛ هم از طرف مردم و هم از طرف اهالی رسانه. جایزه دوم که مردم به من دادند بسیار برایم ارزشمند است و نمی‌دانم با چه زبانی از مردم تشکر کنم. او که در حین صحبت‌هایش منقلب شده بود، گفت: برای سختی‌هایی که امسال کشیدم منقلب شدم، ولی این جایزه که لطف مردم و سازمان بود، مثل یک اکسیر است و تمام غم‌هایم را کنار می‌گذارم. فردوسی‌پور با اشاره به اختلال در سیستم رای‌گیری در جشنواره جام‌جم، از وزیر ارتباطات، پلیس فتا و همچنین معاون سیما و ستاد برگزاری جشنواره که از آرای مردمی صیانت کردند، تشکر کرد و یادآور شد که صیانت از آرای مردمی همواره از خط قرمزهایش بوده است. او جایزه‌اش را متعلق به مردم دانست. نکته قابل تامل آنجا بود که کارگردان تلویزیونی مراسم اختتامیه جشنواره جام‌جم، از میانه صحبت‌های فردوسی‌پور که به‌نوعی غافلگیرکننده بود، به طور متمرکز، تصویر چهره مدیر جوان شبکه۳ سیما پخش کرد. علی فروغی مدیر شبکه3 سیما دست‌کم به استناد تصویری ممتد که از تلویزیون پخش شد، به‌رغم تشویق چندباره فردوسی‌پور توسط حاضران در سالن، به‌کل از دست زدن برای او خودداری کرد.

تحسین مدیران صداوسیما

محمدرضا گلزار به تحسین مدیران صداوسیما پرداخت. وی گفت: خیلی خوشحالم که باعث شدم خیلی از کسانی که تلویزیون نمی‌دیدند به دیدن تلویزیون برگردند. مجری «برنده‌باش» گفت: «از مدیر با درایت شبکه3 تشکر می‌کنم. اعتبار و آبروی من در این نوزده بیست سالی که در سینما و موسیقی و تلویزیون بودم لطف مردم بوده است.» امیر جوشقانی مجری برنامه تلویزیونی جشنواره جام‌جم که شامگاه سه‌شنبه به صورت مستقیم از شبکه پنج سیما پخش می‌شد هم در سخنانی گفت: «اگر هنرمند یا عزیزی به اشتباه فکر می‌کند که حضور ایشان در تلویزیون ممکن است باعث جذب مخاطب شود، به نظرم صحیح نیست و اشتباه می‌کند. تلویزیون بیننده خود را دارد و طیف گسترده‌ای از مردم همواره برنامه‌های آن را دنبال می‌کنند و با حق انتخاب‌هایی که کنترل‌های تلویزیون به یک بیننده می‌دهند به راحتی این فرصت و امکان را در اختیار او می‌گذارند که از برنامه‌ای که دوست ندارد به راحتی عبور کرده و به تماشای برنامه مورد نظرش بنشیند.» گلزار در این جشنواره با تشکر ویژه از مدیر شبکه3 گفت: به افتخار این مدیر با درایت دست بزنید! اظهارات و رفتار گلزار به‌ویژه تحسین مدیری که فردوسی‌پور از او گلایه داشت انتقادات زیاد دیگری را هم به دنبال داشت به عنوان نمونه چنین مطرح کردند که: «می‌شود فردوسی‌پور بود و ایستاد».

تحلیل‌های سیاسی

از آنجا که رفتارهای صداوسیما در حوزه سیاسی به حوزه‌های دیگر هم سرایت کرده، سیاستمداران به‌خوبی شرایط را درک می‌کنند چنانکه دیروز حمیدرضا جلایی‌پور استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: «عادل فردوسی در جشنواره جام جام، هم با رأی هیات داوران خود صداوسیما و هم با آرا عمومی شهروندان جایزه برنامه منتخب صداوسیما را گرفت؛ آن‌هم به قول خودش در «سخت‌ترین سال‌ کاری‌اش» و همان سال «عجیب و غریب»ی که از سوی مدیریت جدید شبکه سوم تحت فشارهای شدید قرار داشت و در آرای مردمی هم دستکاری شده بود. اینکه «نود» فردوسی‌پور حذف نشد، رأی هیات داوران خود صداوسیما هم به آن تعلق گرفت، دستکاری در آرا مردمی شکست خورد و کارگردان تلویزیونی جشنواره جام‌جم همین صداوسیما، حین صحبت‌های فردوسی‌پور روی چهره علی فروغی(مدیر شبکه سوم) زوم کرده بود، نشانه‌هایی است از اینکه حتی در نهادهای انتصابی هم مقاومت اجتماعی در برابر تصمیمات مدیران موثر است و جامعه ایران چنان قوی شده است که حتی در این نهادها هم دیگر نمی‌توان بدون توجه به افکار و مطالبات عمومی هر تصمیمی گرفت و فعال مایشاء بود.» مصطفی داننده که نویسنده است هم نوشت: «کارگردان تیزهوش مراسم جام‌جم هم در هنگام صحبت‌های تند و تیز عادل، چهره‌ فروغی مدیر شبکه3 را بدون لبخند نشان می‌داد که حکایت از تمام ماجرا داشت. داستان عادل و بوتفلیقه حکایت زیبایی است. یکی را مردم خواستند و مدیری که او را دوست نداشت، با تمام تلاش‌هایش نتوانست در برابر رأی مردم تاب بیاورد و بالاخره تسلیم محبوبیت عادل فردوسی‌پور شد و جایزه گرفتن او را تماشا کرد. دیگری هم با وجود اینکه می‌خواست بازهم طعم قدرت را بچشد، با «نه» بزرگ مردم روبه‌رو شد و مجبور به تسلیم در برابر الجزایری‌ها شد. این نشان می‌دهد هیچ سدی نمی‌تواند در برابر رأی مردم مقاومت کند و روزی شکسته خواهد شد».

کد خبر 1240776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =