پروژه‌های ناتمام استان کرمان در انتظار بخش خصوصی

در استان کرمان سه هزار پروژه نیمه تمام وجود دارد که ۱۸۰ مورد آن ها در بخش ملی مشغول به کار هستند، هدف دولت در سال ۹۸ واگذاری ۱۲۰ تا ۱۷۰ میلیارد تومان پروژه های ناتمام به بخش خصوصی است.

مصطفی موسوی آیت اللهی سرپرست معاونت هماهنگی امور استانداری کرمان به خبرآنلاین می گوید: در سال ۹۷ بیش از سه هزار پروژه در حال اجرا در استان مشغول به کار بوده اند که از این تعداد هزار و ۲۳۰پروژه نیمه تمام در قالب احداث توسعه ای و ماباقی به صورت پروژه های مستمر هستند.در شهر کرمان تعداد ۶۳پروژه نیمه تمام در حال اجرا است که بیشترین آن ها شامل بخش آب و فاضلاب، بهداشت، حمل و نقل و آموزش و پرورش هستند. در سال ۱۳۹۷ تعداد ۱۷۳ پروژه جهت واگذاری در استان برنامه ریزی شده که تا کنون ۳۷مورد به صورت واگذاری و مشارکت با بخش غیر دولتی در حال اجرا هستند.

نیاز ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومانی برای تکمیل پروژه ها

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان به خبرآنلاین در خصوص پروژه های ناتمام می گوید: در استان ما مجموعا حدود سه هزار پروژه ناتمام وجود دارد  که تقریبا هزار و ۵۰۰ مورد آن احداثی و توسعه ای هستند و ماباقی آن موارد کوچکتر در جنبه حفظ ، نگه‌داری، تعمیر، تجهیز و پروژه های مستمر مثل رایروبی قنوات را شامل می شوند که برای تکمیل آن ها به دومیلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیاز است. تعداد پروژه‌های بخش ملی هم به ۱۸۰ مورد می رسد که پیشرفت فیزیکی متفاوتی داشته اند و هزینه ای نزدیک به ۱۰ تا ۱۲هزار میلیارد تومان برای تکمیل آن‌ها نیاز است.

پیشرفت فیزیکی اولویت اتمام پروژه ها

جعفر رودری توضیح می دهد:اولویت اتمام پروژه های نیمه تمام با مواردی است که پیشرفت فیزیکی بالاتری دارند و سال به سال موردی به پروژه ها اضافه نمی شود مگر این که ضرورت خاصی برای احداث آن در نظر گرفته شود. برای این که تعادل منطقه ای در توزیع اعتبارات حفظ شود، یک سری شاخص های زیربنایی  و اجتماعی وجود دارد و به ۳۰۰ مورد می رسند که جهت توزیع اعتبارات هر ساله شهرستان ها استفاده می شود. پس از توزیع اعتبارات، پروژه ها براساس پیشرفت فیزیکی طبقه بندی می شوند و در اولویت قرار می گیرند که البته دو استثنا در این موضوع مطرح است. یک سری پروژه ها را نمی توان معطل گذاشت و به هر دلیلی مشمول ضرورت خاص هستند و نمی توان برای آن ها زمان را در نظر گرفت مثل پروژه های آبی یا مدرسه ای که ضرورت بازسازی دارد، پروژه هایی که حجم اعتبار بالایی ندارند نیز شامل این قضیه می شوند، یعنی با وجود این که پیشرفت فیزیکی آن ها بالا نیست اما با تزریق اعتبار کوچک در همان سال به بهره برداری می رسند. 

سیاست های تشویقی دولت برای بخش خصوصی

یکی ازسیاست هایی که دولت دنبال می کند خصوصی سازی است که رودری تصریح می کند: به اشتباه گفته می شود چون دولت منابع اعتباری کمی دارد به سراغ واگذاری رفته اما درواقع رصدهای کلی اصل ۴۴قانون اساسی می گوید اقتصاد باید به سمت خصوصی سازی برود. در بودجه ۹۷ و ۹۸ مطرح شد که دولت پروژه های نیمه تمام را با مشارکت بخش خصوصی به سرانجام برساند و در همین راستا یک سری مشوق های خوبی هم از جمله کمک به تامین مالی از طریق سیستم بانکی و یا معافیت های مالیاتی هم برای سرمایه گذار در نظر گرفته شده است. دولت در بحث قیمت گذاری هم دست سرمایه گذار را هم باز گذاشته و دخالتی در این زمینه نمی کند، تخفیف در بحث فروش و واگذاری مدیریت اجرای پروژه های تکمیل شده به بخش خصوصی نیز از دیگر مواردی است که دولت برای سرمایه گذاران مدنظر قرار داده است.

تاکید دولت بر واگذاری ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان پروژه ها

این مقام مسوول ادامه می دهد: در بخش پروژه های استانی ۳۰۶ پروژه اهدا خواهد شد که از این تعداد  تا به اکنون ۱۷۰ پروژه احداث شده در واقع هدف و تاکید دولت بر این است که در سال  ۹۷ و ۹۸ پروژه های بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شوند. پروژه های بزرگی مانند راه آهن کرمان- سیرجان، جاده کرمان- رابر و همچنین اجرای فاضلاب ها از مواردی هستند که در لایحه بودجه سال ۹۸به صورت مشارکتی در نظر گرفته شده اند که ۶۵ درصد راه اهن توسط بخش غیردولتی و ماباقی آن هم توسط دولت به عنوان پروژه مشارکتی دنبال می شود. 

مدیر روابط عمومی شهرداری کرمان در زمینه پروژه های نیمه تمام شهر کرمان می گوید: پروژه ها در قالب تفاهم نامه کل تنظیم شده اند که هزینه کلی آن ها در طول مسیر اجرا تغییر کرده و پرداخت آن ها  از طریق چند منبع مالی مانند زمین، پروانه های تجاری و همچنین پول نقد صورت گرفته است.

این مقام مسوول در پاسخ به این سوال که شایعاتی در خصوص تعطیلی پروژه های قرارگاه خاتم وجود داشته گفت: هیچ یک از پروژه ها در حالت تعطیل نیستند و همه مشغول به کار هستند.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1241401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =