روحانی در ۵ بهار گذشته در پیام‌های نوروزی خود به مردم چه گفت؟

مسئله برجام، دور زدن تحریم‌ها و حضور پرشور مردم در آوردگاه های مهم از جمله موضوعات سیاسی و اقدامات و برنامه های دولت در حوزه سرمایه گذاری و رونق تولید و اشتغال از جمله موضوعات اقتصادی در پیام نوروزی رئیس جمهور به مردم بودند.

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در آغاز هر سال ضمن تبریک سال نو، با برشمردن حوادث و اتفاقات سال گذشته، نکاتی را در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به مردم بیان کرد.

در جدول زیر می توانید اهم محورهای مورد اشاره رئیس جمهوری را بخوانید:

سال ۱۳۹۳  اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی

سیاسی

*در سیاست خارجی، چهره جمهوری اسلامی ایران در صحنه جهانی کاملاً عوض شده است. امروز چهره واقعی این ملت بزرگ برای جهانیان بیشتر نمایان شده است و می‌بینیم که صدای ملت در دنیا بهتر شنیده می‌شود.

اقتصادی

*دولت توانست با کمک کارشناسان و کاردانان و متخصصان، سرعت تورم را مهار کند؛در سال آینده نیز اقدامات مجدانه‌ای برای کاهش رشد تورم خواهیم داشت.

*در سالی که گذشت، تلاش کردیم در بازار کالا، طلا، سکه، ارز و بورس آرامش حاکم باشد و خبری از نوسانات شدید نباشد. این آرامش را در سال جاری ادامه خواهیم داد.

*سال ۹۳، سالِ رونق اقتصادی خواهد بود و در کنار رونق اقتصادی، شاهد رشد و شکوفایی صنعت، کشاورزی و بخش‌های خدمات در اقتصاد خواهیم بود.

*سال جدید در زمینه کشاورزی شاهد تحول مثبت خواهیم بود و اکنون آثار آن را در بخش کشاورزی مشاهده می‌کنیم.

*در سال جاری قدم دوم در زمینه هدفمندی یارانه‌ها برداشته خواهد شد و در این زمینه اطمینان می‌دهم که اقشار محرومِ جامعه از کمک بیشتری برخوردار خواهند شد.

اجتماعی

*دولت، درمان و امنیت غذایی برای اقشار محروم را به عنوان دو سیاست در سال جاری دنبال خواهد کرد.

*وضعیت درمان کشور و سلامت و بیمه درمانی به نفع مردم تحول مثبت خواهد یافت. مردم در ماه‌های آینده شاهد اوضاع بهتری در مسیر سلامت خودشان و فرزندانشان خواهند بود.

* امنیت غذایی اقشار محروم جامعه مورد توجه ویژه دولت خواهد بود.

سال ۱۳۹۴  دولت و ملت، همدلی و همزبانی

محورهای سیاسی

* ما حقوق هسته‌ای این ملت را تثبیت کرده‌ایم.سازمان تحریم را در هم شکسته‌ایم و رابطه‌مان را با همسایگان در همه زمینه‌ها گسترش دادیم.

*کار بزگ ملت ایران، قهرمانی در برابر تروریزم، افراطی‌گری و خشونت بود.

* سال جدید، سال انتخابات است باید فضای بهتری را برای فعالیت احزاب بوجود آوریم، مجلسی را بسازیم که شایسته این ملت بزرگ ایران است و مجلس خبرگانی را بوجود آوریم که ثبات بیشتر برای کشور و آرامش بیشتر برای افکار عمومی جامعه ما بوجود آورد.

محورهای اقتصادی

* هدف ما در سال جدید، رونق پایدار، افزایش صادرات غیرنفتی و ایجاد فرصت‌های جدید برای اشتغال بویژه برای جوانان است.

محورهای اجتماعی

* بار سنگین درمان بیمار از دوش مردم به مقدار زیاد کاهش پیدا کرده و این راه را ادامه خواهیم داد. همه مردم ایران تحت پوشش خدمات بیمه درمانی قرار گرفته‌اند.

* در زمینه حمایت غذایی از اقشار آسیب‌پذیر امروز ۱۴ میلیون نفر از اعضای خانواده‌های آسیب‌پذیر تحت پوشش این حمایت هستند.

* در زمینه مسائل زیست محیطی قدم‌های خوبی برداشته شده، اما همچنان به کمک همدیگر این قدم‌ها را باید با سرعت بیشتر ادامه دهیم.

سال ۱۳۹۵  اقتصد مقامتی، اقدام و عمل

سیاسی

*فعالیت هسته‌ای، امروز تبدیل شد به یک فعالیت ارزشمندی که همه در برابر آن فناوری تواضع می‌کنند و آن را به رسمیت می‌شناسند.

*سال ۹۴ تحریم‌های بانکی، مالی، پولی، نفتی، پتروشیمی، بیمه، حمل و نقل و همه تحریم‌های هسته‌ای برداشته شد و شرایط برای فعالیت اقتصادی مردم ما آماده‌تر شد.

*مردم سال گذشته، هفتم اسفند را به عنوان روز قدرت ملی، آرامش و ثبات ایران به جهانیان نشان دادند.

اقتصادی

*خواهیم توانست با کمک یکدیگر به رشد دو برابری متوسط ۱۰ ساله گذشته برسیم.

 ما می‌توانیم با تلاش و کوشش همگانی به رشد ۵ درصدی برسیم.

* «برجام دو» را در ۷ اسفند سال گذشته کلیـد زدند. آنچه برای همه ملت ما مهم است اشتغال پایدار است و این کار در سال آینده با «برجام دو» ان‌شاءالله شروع خواهد شد.

*یکی از بخش‌های مهم در اقتصاد مقاومتی تعامل سازنده با دنیا است. یکی از بخش‌های مهم و مورد تاکید در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تعامل سازنده با دنیاست و مسیر دولت یازدهم از خرداد ۹۲ اقتصاد مقاومتی بوده و هست.

اجتماعی

*ما باید از پیشگاه خداوند بزرگ بخواهیم که سال ما را سال اخلاق، سال شادی و نشاط و سال همراهی و همدلی برای ساختن ایران اسلامی عزیزمان قرار دهد.

سال ۱۳۹۶  (اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و اشتغال)

سیاسی

*من جمله حوادث تلخ سال ۹۵، از دست دادن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین انقلاب بود.

* فضای مجازی باید برای مردم ما فضای امن باشد، اما نباید فضای امنیتی باشد. ما در همه عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی به دنبال این هستیم که فضای امنیتی را کنار بگذاریم.

*امسال منشور حقوق شهروندی اجرا و عملیاتی خواهد شد.

اقتصادی

*سال ۱۳۹۵، هم سال اجرای سیاست‌های «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» بود و هم اجرایی شدن توافق هسته‌ای.

* بخاطر فروش محصولات کشاورزی‌، از جمله گندم که دولت ۱۵ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم به کشاورزان عزیز پرداخت کرد، از کشاورزان عزیز سپاسگزاریم.

*با تلاش صنعتگران، در تولیدات صنعتی‌مان رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم و همچنین، با تلاش بانک‌ها، ۲۴ هزار واحد صنعتی نیمه تمام و یا واحدهایی که فعال نبودند، فعال شدند و این به معنای رشد اقتصادی در «سال اقتصاد مقاومتی» است.

*ما توانستیم با دیپلماسی نفتی، با تلاش شما مهندسین و کارگران، جایگاه قبلی‌مان در تولید نفت و گاز و میعانات را بازپس بگیریم و این به معنای احقاق حقوق ما است.

* در سه سال گذشته در دولت یازدهم، همواره مقدار افزایش حقوق و دستمزد برای کارکنان و کارگران را بیشتر از تورم قرار دهیم؛ که به این معناست که مردم در آرامش و رفاه بیشتری می‌توانند قرار داشته باشند.

* هم در سال ۹۵ و هم در سال ۹۴، صادرات غیرنفتی ما بیش از واردات ما بود.

اجتماعی

*سال گذشته، در میان همه کشورهای پیشرفته، رتبه اول در رشد علمی را به دست آوردیم.

*از ورزشکاران و هنرمندان بخاطر افتخارات بین‌المللی و داخلی، بخاطر تلاش‌هایتان که باعث غرور ملی شدند و بانوان عزیز ما، که برای اولین بار یک بانوی ما در المپیک صاحب مدال شد، تشکرمی‌کنم.

*سال گذشته حوادثی داشتیم. از جمله حادثه قطار، حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، ریزگردها در بعضی از استان‌ها، سیل و مشکلاتی که برای برخی از مردم عزیز ما پیش آمد.

* سال جدید، سال اشتغال بیشتر برای جوانان ما خواهد بود. ما باید تلاش بیشتری را انجام دهیم و کمبودها را جبران کنیم.

سال ۱۳۹۷  (تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی، اشتغال و رونق)

سیاسی

*انتخابات سال گذشته یک پیروز بیشتر نداشت و آن ملت بزرگ ایران بود.

*مردم ما  وقتی دیدند در خیابان اغتشاشاتی وجود دارد و ممکن است امنیت جامعه‌شان به خطر بیفتد به صحنه آمدند و با صدای رسا اعلام کردند که انتقاد و اعتراض حق مردم است اما ملت فهیم ایران، بی‌قانونی و خشونت را تحمل نخواهد کرد.

اقتصادی

*کشاورزان ما، سرافرازی ما و ملت بزرگ را آفریدند و باز هم در گندم ما را خودکفا کردند و به حول و قوه الهی در سال نو هم ما را خودکفا خواهند کرد.

*دولت دوازدهم مبارزه با فقر را ادامه خواهد داد.

*سال نو، سال سرمایه‌گذاری و تولید است. همه باید با همه توان به رونق تولید بپردازیم. قدرت ملی ما در کنار تولید ما خواهد بود و این کارآفرینان هستند که می‌توانند قدم‌های مهمی را در سال جدید بردارند.

اجتماعی

*ملت ما در سال گذشته در اثر سیل، زلزله یا حوادثی چون حوادث هوایی یا دریایی به سوگ عزیزانشان نشستند.

*در کرمانشاه و کرمان، در دنا و در دریا، مردم اعلام کردند که حادثه‌دیدگان تنها نیستند. این همدلی و همنوایی به عنوان یک موفقیت اجتماعی و اخلاقی و انسانی برای ملت بزرگ ایران ثبت شد.

*استان همدان و کرمانشاه به راه‌آهن سراسری وصل شد و در سال آینده نیز سه استان دیگر به راه‌آهن سراسری وصل خواهد شد.

*مستمری مددجویان و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی در سال ۹۶ بیش از ۳ برابر شد.

۱۷۲۱۲

کد خبر 1242135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =