۰ نفر
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
صنعت نفت ایران از قطر سبقت گرفت

ایرنا نوشت: رسانه های داخلی افتتاح فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و۲۴ پارس جنوبی در آستانه سالروز ملی شدن صنعت نفت را پیشی گرفتن ایران از قطر برای نخستین بار در زمینه برداشت گاز از این میدان مشترک تحلیل کردند.

روز گذشته (یکشنبه) ۴ فاز ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ میدان مشترک به‌ طور رسمی و با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد. فازهایی که میزان تولید گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی را از ۵۸۰ میلیون متر مکعب در روز به بیش از ۶۶۰ میلیون متر مکعب در روز رساند و باعث شد که تولید گاز ایران از این میدان مشترک از کشور رقیب یعنی قطر پیشی بگیرد.

درحالی که افتتاح و بهره‌برداری ۱۵ فاز از ۲۵ فاز در مدار تولید میدان پارس جنوبی در کارنامه دولت تدبییر و امید ثبت شده است، بدون در نظر گرفتن فاز ۱۱ بزودی با اتمام طرح فاز ۱۴ شاهد بسته شدن پرونده توسعه اولیه این میدان در دولت دوازدهم خواهیم بود.

بررسی امروز ۲۷ اسفند ماه رسانه های داخلی نشان می دهد که رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب در مطالب خود در خصوص افتتاح این ۴ فاز ، عناوینی چون ' پیشی گرفتن ایران برای نخستین بار نسبت به قطر در برداشت گاز از این میدان مشترک'؛ 'خبرخوش نفتی'؛ 'قدرت نمایی پیمانکاران، مشاوران و سازندگان ایرانی' و ' ناامید شدن آمریکا و هم‌پیمانانش برای فشار به ایران درجریان تهدیدها' را در گزارش های خود به کار برده اند.

رسانه های منتسب به جریان اصولگرا نیز از عبارت هایی چون 'نمایش توان داخلی'؛ ' حرکت جهادی با تکیه بر توان داخلی'؛ ' پیشی گرفتن از قطر در برداشت گاز از میدان مشترک' و ' اظهارات وزیر نفت درباره تلاش قرارگاه خاتم الانبیا (ص)' برای گزارش های خود استفاده کرده اند.


 

۱۷۲۳۱

کد خبر 1242152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =