ایسنا نوشت: پژوهشگران "دانشگاه واشینگتن" ایالات متحده آمریکا موفق به توسعه دستگاهی شده‌اند که توسط آن تنها در عرض چند دقیقه می‌توانند میزان عملکرد پلاکت خون را ارزیابی کنند.

 پلاکت‌ها جز مهمی از مکانیسم لخته شدن خون هستند. پلاکت (Platelets) یا ترومبوسیت‌ها یا گِرده اجسام کروی یا بیضوی کوچکی به قطر ۴–۲ میکرون هستند که از قطعه قطعه شدن سیتوپلاسم سلول‌های بزرگی به ناممگا کاریوسیت در مغز استخوان حاصل می‌شود. کار اصلی پلاکت جلوگیری از خون‌ریزی است که این عمل با چسبیدن پلاکت‌ها به همدیگر و محل آسیب دیده رگ و ترشح مواد دخیل در انعقاد انجام می‌گیرد. اخیراً پژوهشگران دانشگاه واشینگتن دستگاه ریزسیال شناسی را توسعه داده‌اند که توسط آن پزشکان می‌توانند تنها در عرض چند دقیقه میزان عملکرد پلاکت خون بیمار را ارزیابی کنند.

"ناتان اسنیادکی" (Nathan Sniadecki) پروفسور ارشد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه واشینگتن و یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: این دستگاه تنها در عرض دو دقیقه می‌تواند میزان عملکرد پلاکت خون بیمار را ارزیابی کند. برای استفاده از این دستگاه پزشکان تنها چند به قطره خون بیمار نیاز دارند تا دریابند عملکرد پلاکت خون فرد چگونه است.

دستگاه ریزسیال شناسی مذکور دارای دیوارهای کوچک و یک حسگر کوچک است. ریزسیال‌شناسی یامیکروفلوئیدیک (Microfluidics) با رفتار، کنترل دقیق و نگهداری سیالاتی حاوی سلول کار دارد که به لحاظ هندسی به مقیاس کوچکی، معمولاً زیر میلی‌متر، محدود شده‌اند.

5656

کد خبر 1242543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =