۱ نفر
۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
واکنش اردن به تصمیم ترامپ درباره جولان

ایرنا نوشت: 'ایمن الصفدی' وزیر خارجه اردن گفت: منطقه جولان بخش اشغال شده و جدایی ناپذیر از خاک سوریه است.

الصفدی روز جمعه در گفت وگو با خبرگزاری رسمی اردن (پترا) افزود: موضع اردن درقبال جولان اشغالی ثابت و تغییرناپذیر است.

وی اضافه کرد: قوانین و قطعنامه های بین المللی به طور صریح و آشکار تاکید می کنند که تسلط بر سرزمینی با زور جایز نیست.
الصفدی با بیان اینکه جولان سوریه بخش جدایی ناپذیر این سرزمین های اشغال شده است،گفت: برای برقراری صلح فراگیر و دائمی،اسرائیل باید از همه سرزمین های عربی اشغال شده خارج شود. وی با اشاره به قطعنامه 497 سال 1981 شورای امنیت سازمان ملل متحد بیان کرد: این قطعنامه، الحاق جولان اشغالی به اسرائیل را غیرقانونی می داند و اسرائیل نمی تواند قوانین خود را در این بخش از خاک سوریه جاری کند.
وزیر خارجه اردن، تصمیم رژیم صهیونیستی به ضمیمه جولان و تسلط بر آن را باطل دانست و بر ضرورت پایبندی جامعه جهانی به قوانین و قطعنامه های بین المللی تاکید کرد.
دونالد ترامپ ریییس جمهوری امریکا پنجشنبه شب اعلام کرد که اینک زمان آن فرارسیده که پس از 52 سال، واشنگتن به طور کامل حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد.
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ شش روزه با اعراب در سال 1967 اشغال کرد.
کنست (پارلمان) این رژیم در سال 1981 میلادی این منطقه را جزو مناطق اسرائیل اعلام کرد.
اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در قطعنامه 497 خود در سال 1981، به صورت کاملاً شفاف، حاکمیت اسرائیل بر جولان سوریه را نپذیرفته و از تل آویو خواسته اند که قانون الحاق جولان به خاک خود را که در همین سال تصویب شد، لغو کند.
'احمد ابوالغیط' دبیرکل اتحادیه عرب نیز پنجشنبه شب در واکنش به این اقدام واشنگتن، سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره جولان اشغالی را کاملا خارج از حقوق بین الملل و مردود توصیف کرد.
«فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز شب گذشته گفت که ما همچنان به قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی که اشغال بلندی های جولان سوریه توسط اسرائیل را یک اقدام غیرقانونی می داند، پایبندیم.
پیش از این نیز اتحادیه اروپا، آلمان، روسیه و ترکیه اعلام کردند که هرگز حاکمیت اسرائیل بر منطقه جولان سوریه را به رسمیت نخواهند پذیرفت.

49310

کد خبر 1243203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =