پایان سفر خاورمیانه‌ای پمپئو/وزیر خارجه آمریکا به مقام‌های لبنانی چه گفت؟

وزیر امورخارجه آمریکا امروز (جمعه) در پایان سفر منطقه ای خود به خاورمیانه، وارد بیروت پایتخت لبنان شد و دیدارهای وی با برخی مقامات عالی این کشور درخصوص روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه ای، از ساعتی قبل آغاز شده است.

به گزارش ایرنا، 'مایک پمپئو' در بدو ورود به لبنان، با نبیه بری رئیس پارلمان این کشور دیدار کرد و سپس به دیدار سعد الحریری نخست وزیر لبنان رفت. ملاقات با میشل عون رئیس جمهوری لبنان نیز در برنامه سفر وزیر خارجه آمریکا به بیروت گنجانده شده است.

 حزب الله، حزبی لبنان است
نبیه بری رئیس مجلس لبنان در دیدار با وزیر خارجه امریکا گفت ، حزب الله یک حزب لبنانی است و در پارلمان و حکومت لبنان مشارکت دارد و مقاومت آن و مقاومت لبنانی ها در برابر اشغالگری اسراییل است .

وی با اشاره به اینکه باید برای اختلافات مرزی با رژیم صهیونیستی در دریا راه حل های موجود برای خروج از آن دنبال شود.
دو طرف در این دیدار در ارتباط با راه های برقراری ثبات و آرامش در لبنان و ضرورت ایجاد راه حل های مناسب برای حل مشکل مرز دریایی که شامل منطقه اقتصادی خاص لبنان باشد، تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه امریکا نیز در این دیدار اعلام کرد که واشنگتن به دنبال آن است که همراه با سازمان ملل اختلافات مرزی دریایی بین دو طرف حل شده و راه حلی برای آن پیدا شود.
در این دیدار همچنین در خصوص تحریم های حزب الله علیه لبنان و نتایج منفی آن علیه مردم لبنان گفت و گو و تبادل نظر شد.

بری در ادامه این دیدار اعلام کرد قوانینی که مجلس لبنان تصویب کرده است با قوانین بین المللی تطابق دارد و شفافیت لازم را برای تراکنش های مالی در همه عرصه ها را ایجاد می کند.

 تبادل نظر درباره اوضاع منطقه در دیدار حریری و پمپئو
در دیدار وزیر خارجه امریکا با سعد الحریری نخست وزیر لبنان نیز دوطرف در ارتباط با اوضاع لبنان و منطقه و روابط بین دو کشور گفت و گو و تبادل نظر کردند.

دیدار وزیر خارجه امریکا با وزیر کشور لبنان
پمپئو در ادامه دیدار با مقام های لبنانی امروز همچنین با ریا الحسن وزیر کشور لبنان نیز دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار دیوید ساترفیلد و دیوید هیل معاون وزیر خارجه امریکا در امور خاورمیانه و سیاسی و الیزابت ریچارد سفیر امریکا در لبنان نیز حضور داشتند.
از محتوای گفت و گوهای این دیدار تاکنون خبری منتشر نشده است.

همچنین، بر اساس گزارش شبکه المیادین از سفر پمپئو به لبنان، ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی از مهم ترین پرونده هایی اسست که پمپئو درباره آن با مقامات لبنانی رایزنی می کند. پمپئو در تلاش است تا با احیای خط مرزی موسوم به 'هوف' که در سال 2013 درباره آن مذاکره شد فرصت را برای غارت منابع دریایی در مرزهای مشترک فراهم کند.

در مذاکرات سال 2012 که به سرپرستی 'فردریک هوف' رئیس هیئت مذاکره کننده آمریکایی انجام شد، آمریکا به مقامات لبنان پیشنهاد کرد که در منطقه مورد نزاع میان لبنان و رژیم صهیونیستی یک خط مرزی ترسیم شود که 500 کیلومتر از منطقه مورد نزاع به لبنان و 360 کیلومتر از آن به رژیم صهیونیسیت واگذار شود اما دولت وقت لبناناین پیشنهاد را تا کنون نپذیرفته است.

المیادین به نقل از منابع آگاه در وزارت کشور لبنان که اسامی آنان ذکر نشده است نوشت، پمپئو به دنبال این است که مقامات لبنان را برای پذیرفتن التزامات خط مرزی هوف راضی کند اما بیروت پیش از این بارها تاکید کرده است که از حق قانونی خود کوتاه نمی آید.

در همین حال  جبران باسیل در کنفرانس مطبوعاتی با 'مایک پمپئو' همتای امریکایی خود در پایان دیدار دو جانبه با اعلام این مطلب افزود: موضوع حزب الله در این دیدار مطرح شد و ما به وحدت ملی پایبند هستیم.

باسیل تاکید کرد: ما بر روابط خود با دیگران تاکید داریم و می خواهیم با هم کار کنیم ولی باید بر این نکته نیز تاکید کنیم که ما در امور داخلی دیگران دخالت نمی کنیم و اجازه نمی دهیم کسی در امور ما دخالت کند.

درخواست برای توقف تجاوزات رژیم صهیونیستی به لبنان
وزیر خارجه لبنان تاکید کرد، ما خواستار توقف تجاوزات اسراییل در جنوب لبنان هستیم و این حق طبیعی لبنان برای دفاع از خود است. لبنان حق دارد از خود در برابر هر متجاوزی دفاع کند.
این مقام لبنان در ارتباط با موضوع جنایت در مساجد مسلمانان نیوزیلند نیز تصریح کرد که در ارتباط با این جنایت ، موضع گیری ما خوب بود و باید درنظر داشت که تندروی تندروی می آورد.

بازگشت آوارگان نباید اختیاری باشد
'باسیل' آوارگان سوری را از دیگر موضوعات مطرح در دیدار با وزیر خارجه امریکا ذکر کرد و افزود: این آوارگان خطر وجودی برای لبنان دارند و در این ارتباط با وزیر خارجه امریکا در ارتباط با آمار دقیق این آوارگان نیز مشاجره ای صورت گرفت.

در لبنان برخی معتقدند که یک و نیم میلیون آواره سوری در این کشور اقامت دارند ولی برخی معتقدند که رقم آنان به دو میلیون و بیشتر هم می رسد.
تاکنون 172 هزار نفر در ماه های اخیر از لبنان به سوریه بازگشته اند.

وی در ارتباط با موضوع آوارگان سوری مقیم لبنان نیز گفت که نباید بازگشت پناهندگان اختیاری باشد و ما هیچ وقت درباره بازگشت جمعی و اجباری آنان صحبت نکرده ایم.

امکان تشکیل شرکت روسی – امریکایی برای بهره برداری از نفت لبنان
وزیر خارجه لبنان در ارتباط با موضوع نفت و بهره برداری از آن در دیدار با همتای امریکایی اش نیز گفت که در این خصوص به طور مشخص بررسی کردیم.

باسیل گفت که در ارتباط با بهره برداری از نفت در لبنان قبلا با شرکت های روسی و اروپایی مناقصه برگزار شده و امریکا هم می تواند در آن حضور داشته باشد.

وی ادامه داد: شاید بتوان پیمانی بین شرکت های روسی و امریکایی در این ارتباط منعقد کرد و لبنان با طبیعت تعددگرایانه خود می تواند با همه در این خصوص کار کند.

 فرصت برای بازپس گیری حق لبنان است
وزیر خارجه لبنان تصریح کرد که مساله مرز لبنان نیز در دیدار با پمپئو بررسی شد و موضوع به طور مثبت ارزیابی گردید و لبنان برای بازپس گیری حق خود در ارتباط با مرزهای دریایی و زمینی فرصت دارد.

این مقام وزارت خارجه لبنان خاطرنشان کرد که امریکا از نهادهای قانونی در لبنان و در راس آنها ارتش حمایت می کند و در این ارتباط ما از کمک های امریکا به این موسسه ها تشکر می کنیم.

دعوت از وزیر خارجه امریکا برای کنفرانس ادیان در لبنان
باسیل خاطرنشان کرد که قرار است یک کنفرانس در لبنان برای آزادی های دینی برگزار شود که در دیدار امروز از وزیر خارجه امریکا برای شرکت در این کنفرانس دعوت شد.

2349311

کد خبر 1243227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =