روایت مدافع محبوب کی‌روش از اشتباه مقابل ژاپن

میزان نوشت: محمدحسین کنعانی‌زادگان مدافع تیم فوتبال ماشین‌سازی گفت که روی گل اول ژاپن همه زنجیره وار خطا کردیم و این اشتباه تجربه‌ای شد تا برای بارهای دیگر خطاها آنچنانی را تکرار نکنیم.

محمدحسین کنعانی‌زادگان تنها بازیکن ملی‌پوش تیم ماشین‌سازی است که در جام ملت‌های آسیا یکی از مهره‌های اصلی کی‌روش در خط دفاعی بود. 

*سال ۹۷ تمام شد، به عنوان نخستین سوال می‌خواهیم بدانیم امسال برای محمدحسین کنعانی زادگان چطور گذشت؟


سال ۹۷ سال بسیار خوبی بود. می‌توان گفت اواخرش بهتر از اوایل برایم تازگی داشت، چون به جام ملت‌ها دعوت شدم و فیکس بازی کردم.


*با یک مصدومیت شدید هم مواجه شدی، خیلی‌ها تصور نمی‌کردند که حتی بتوانی دوباره به فوتبال برگردی، با این حال در جام ملت‌ها هم به میدان رفتی.


من دو بار پشت سرهم رباط پاره کردم، هم در استقلال و هم در سایپا رباط صلیبی‌ام پاره شد که نتوانستم به فعالیتم ادامه بدهم. با این حال در آن مقطع به تیم ملی هم دعوت شدم، ولی مصدومیتم طوری بود که نتوانستم تیم ملی را در جام جهانی همراهی کنم.

برگشت خوبی به فوتبال داشتم هرکسی دوبار رباط صلیبی پاره می‌کند، خیلی سخت به فوتبال بر می‌گردد، ولی من زیر نظر مربی‌های توانا و دکتر خوب توانستم به فوتبالی بودنم ادامه دهم. اراده قوی و پشتیبانی خانواده‌ام برای برگشت به فوتبال تاثیر بسزایی داشت، یقین دارم آینده خوبی در انتظار خواهم داشت.


*سر دعوت شدنت به تیم ملی خیلی انتقاد می‌شد، چه صحبتی در این مورد داری؟


خیلی‌ها اصلا فکر نمی‌کردند که من از تیم ماشین سازی به تیم ملی دعوت شوم. طرفداران استقلال و پرسپولیس بیشتر دوست داشتند بازیکنان خودشان دعوت شود، ولی عملکرد و فعالیت خوب من توانست نظر کادر فنی تیم ملی راجلب کند تا نسبت به دعوت اقدام کنند.

در اردوها و بازهای دوستانه‌ای که انجام دادیم باید به آنها ثابت می‌کردم که من هم مثل فوتبالیست‌های حرفه‌ای حق حضور در بازی‌های ملی را دارم. به جرات می‌توانم بگویم جز یکی از ۵ دفاع اصلی در بازی‌های آسیایی بودم، با عملکردم کاری کردم که مردم دیدشان نسبت به بازی فوتبالی من عوض شود.


*با این حال در جام ملت‌ها فیکس تیم ملی شدی.


برعکس سنم تجربه خوبی دارم، یکی از اولین بازیکنی محسوب می‌شوم که در ۱۶ سالگی در پرسپولیس بازی کرده‌ام. به مدت یکسال در یکی از تیم‌های پرتغالی بازی کرده ام، علاوه بر این در تیم‌های اروپایی هم حضور داشته ام، با تیم‌های پرسپولیس، ملوان، استقلال تهران، سایپا هم همکاری داشته‌ام.


مردم فکر نمی‌کردند حسین کنعانی زادگان با این قدرت در جام ملت‌ها حضور داشته باشد، ولی با انگیزه و تجربه بازی کردم تا اثبات کنم که توانایی بسیاری در این زمینه دارم. امیدوارم بتوانم سالیان سال در تیم ملی حضور یافته و افتخاری برای مردم کشور ایران کسب کنم.


*یکی از انتقاداتی که در جام ملت‌های آسیا به کی‌روش وارد بود، استفاده از چندین زوج در خط دفاعی بود، به طوریکه در هر بازی یک زوج عوض می‌کرد، در این رابطه هم توضیحی بده.


تورنمنت خیلی سنگینی بود، به طوریکه هر سه روز یک بار بازی سختی را پیش داشتیم، به هر حال آقای کی‌روش احتیاج داشت از همه پتانسیلی که دارد استفاده کند. در هر دو سه بازی تغییری به صورت گردشی داشتیم، چون بازیکنان باید ریکاوری می‌شدند چراکه بازی‌ها فشرده و هر سه روز یک بار بود، علاوه بر این فقط در پست ما این تغییر وجود نداشت بلکه در بقیه پست هام تاکتیک‌هایی را به کار می‌برد.


*می‌خواهم به بازی مقابل ژاپن برسیم، جایی که در چند دقیقه همه چیز برای‌مان عوض شد.


ما خیلی با قدرت وارد جام ملت‌ها شدیم و با یاری خدا در ۵ بازی اول کلین شیت کردیم. ما حتی یک گل خورده هم در این ۵ بازی نداشتیم. بازی با ژاپن بازی خاصی بود، یعنی جو و شرایطش خوب بود به طوریکه ما به قهرمانی و رفتن به فینال فکر می‌کردم. روی گل اول کمی تمرکزمان به هم خورده بود چون یک اشتباه زنجیره وار بود.

*در مورد گل اول ژاپن بیشتر توضیح بده، چون تو اولین بازیکنی بودی که در آن صحنه به سمت داور رفتی.


توپی که پشت دفاع و رامین رضاییان افتاد، وظیفه من بود که به نحو احسن پوشش دهم با اینکه این کار را هم کردم، ولی تمارض گرفتیم چراکه جو ورزشگاه کمی با روحیه ما سازگار نبود و سروصدا اذیتمان می‌کرد.

از طرفی هم بازیکن ژاپن افتاده بود و من هم فکر کردم توپ به اوت رفته و هم تمارض گرفته، وقتی به داور گفتم باید کارت زرد بدهی دیدم چند نفر از بازیکنان هجوم آوردند.


قضیه این بود که آن بازیکن بلند شده و به کارش ادامه داده بود، همه زنجیره وار خطا کردیم و این اشتباه تجربه‌ای شد تا برای بارهای دیگر خطاها آنچنانی را تکرار نکنیم.

*تیم ملی ما در حال حاضر بدون سرمربی است، سرانجام این موضوع چه می‌شود؟


تیم‌های ژاپن و کره‌جنونی بازی‌های‌شان را شروع کرده‌اند، ولی تیم ملی ما هنوز سرمربی ندارد، ضربه این عوامل را بعده‌ها می‌خوریم.


*نام چند گزینه سرشناس فوتبالی جهان سرمربیگری تیم ملی ایران مطرح شده‌ است، به نظرت این مربیان بزرگ سرمربی تیم ملی ما می‌شوند؟


بعید می‌دانم. ما آقای کی‌روش را با این همه دانش و آگاهی وارد فوتبال ایران کردیم و نتیجه ثمر بخش را دیدیم، طبیعتا ملحق شدن این گونه افراد به پیشرفت فوتبالی مان کمک بسیار زیادی می‌کند.


*وضعیت ماشین‌سازی چطور است؟


شرایط ماشین‌سازی در حال حاضر خوب است. این باشگاه از اول فصل با فیروز کریمی شروع کرد و بعد از سه چهار بازی با آقای مهاجری به کارش ادامه داد. آقای مهاجری عملکرد مثبتی دارد، با کارهای تاکتیکی و با اخلاق کاری تیم ماشین‌سازی را در راستای موفقیت پیش می‌برد.


بضاعت مالی ما نسبت به تراکتور سازی کم است و نمی‌توانیم بیشتر خرج کنیم، کسانی را که گرفتیم بیشتر جوان هستند و باید بازی کنند تا تجربه بسیاری را کسب کنند. در مجموع می‌توان گفت که شرایط فعلی ماشین‌سازی متوسط است.


*نیم فصل اول دعوت نامه‌ای از سوی باشگاه ایبار اسپانیا در خصوص لژیونر شدن داشتی؛ داستان این دعوتنامه چه بود؟


تیم ایباز دعوت نامه‌ای برای من فرستاده بود که شرایطش کمی متفاوت بود، از من خواسته بودن تا از نزدیک به دیدار مربی بروم که این کار در شان و شخصیت من نبود. از سوی دیگر من زیر نظر باشگاه فعالیت می‌کنم و باید از کارهایم اطلاع داشته باشند، آنها هم راضی نشدن و به همین دلیل نرفتم.


سعی کردم تا آخر فصل پای بند قرار دادم باشم، چند ماهی در ماشین‌سازی هستم و سپس تصمیات دیگری خواهم گرفت. از تیم‌های برتر چند مورد پیشنهاد داده شده، ولی طبق قراردادم سعی کردم در تیم ماشین‌سازی روند روبه رشدم را حفظ کنم. این نکته را هم بگویم که ماشین‌سازی در راستای دعوت شدنم به تیم ملی تاثیر به سیزایی داشت.


*داستان نرفتنت به تراکتور سازی هم سر این موضوع بود؟


بله، به تراکتورسازی گفتم یک نیم فصل می‌توانم در کنار تیم‌تان باشم که نشد، چون قرارداد مدنظر آنها بیشتر از دو سال بود. من برای پیشرفتم نمی‌خواهم ایران بمانم و به همین دلیل نشد با تراکتورسازی باشم، اگر ایران بمانم الویت اولم تیم‌های اول تا سوم جدول است.


*به نظر می‌رسد سال بعد قصد داری کلا از ایران بروی.


آینده‌ام برایم مهم است، می‌خواهم مانند فوتبالیست‌های سرشناس جهانی لژیونر معروفی بشوم. امکانات و سرمایه گذاری برخی کشورها بازیکنان را به سمت فوتبال خارجی فرا می‌خواند.


*چه برنامه‌هایی برای سال ۹۸ داری؟


از الان نمی‌توانم برای سال جدید تصمیم بگیرم، چون واقعا نمی‌دانم چه اتفاقی در آینده می‌افتد، ولی همان‌طور که اشاره کردم الویتم رفتن از ایران است.


*چند سوال نوروزی هم بپرسیم، کدامیک از سین‌های هفت سین را دوست داری؟


سنجد، دلیل خاصی هم ندارد!


*بهترین عیدی که تا به حال گرفته‌ای چه بوده است؟


۲۰ میلیون پول نقد از طرف یکی از دوستانم بود.


*در تیمتان بازیکن بی‌مزه دارید؟


تا دلتان بخواهد، شاید مصطفی سالاری بی‌مزه‌ترین است.


*در تیم ملی چطور؟


در تیم ملی هم بازیکن بی‌مزه داریم، اما نمی‌توانم بگویم کیست!


آرزویت برای سال ۹۸ چیست؟


آرزو می‌کنم تمام مردم کشور عزیزم ایران سالم و سلامت باشند، آرزوی شخصی خودم هم بازی در یکی از تیم‌های معروف انگلیس است.

41257

کد خبر 1243280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۳
    0 1
    امثال تو دیگه در تیم ملی نخواهند بود