در سفر به جاده‌های کویری این نکات را جدی بگیرید

ایرنا نوشت: معاون عملیات ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: رانندگی در جاده‌های کویری با توجه به شرایط خاص آن، سبب خواب آلودگی سرنشینان و راننده می‌شود و لازم است هموطنان در سفرهای نوروزی پیش از رانندگی در این جاده‌ها به اندازه کافی استراحت کرده باشند.

سرهنگ علی اصغر مهری روز شنبه افزود: با توجه افزایش سفرها در ایام نوروز چنانچه معبر یا مقصد سفرها استان‌های کویری کشور است، توصیه می شود با توجه به ویژگی رانندگی در جاده های برون شهری استان های کویری به نکاتی توجه ویژه ای داشته باشند.
او اضافه کرد: شهرهای این استان ها از یکدیگر فاصله چند 10 یا چند صد کیلومتری دارند، مناظر قابل رویت برای راننده و سرنشنینان وسائل نقلیه به صورت یکنواخت و بدون تنوع و جذابیت طبیعی است و معمولا سرعت وسلیه نقلیه و صدای موتور یکنواخت و ثابت است و موانعی که سبب کاهش یا افزایش سرعت می‌شود، وجود ندارد. همچنین در فصل گرما شدت تابش نور خورشید هم مزید برعلت می‌شود.
معاون عملیات ترافیک پلیس راهور، گفت: کمبود مکان هایی که رانندگان عبوری بتوانند دقایق یا ساعاتی را توقف کرده و به استراحت و تجدید قوا بپردازند از دیگر مشکلات جاده های این استان ها است لذا بسیاری از رانندگان سعی میکنند به رغم داشتن حالت خستگی و خواب آلودگی، خود را به مقصد یا نزدیک‌ترین شهر بعدی برسانند.
سرهنگ مهری افزود: این شرایط اولا سبب می شود که سرنشینان خودروها و همراهان راننده (چه در وسائل نقیه عمومی چه شخصی) خیلی سریع داخل خودرو در حال حرکت، بخوابند، ثانیا باعث تشدید خستگی و خواب آلودگی رانندگان در حال حرکت در این جاده ها می شود و همه این ها خطر رانندگی در این جاده ها را بالا می‌برد.
او ادامه داد: برای اینکه خطر رانندگی و ایجاد حوادث ناگوار برای تردد در جاه های کویری یا معابر دارای ویژگی مشابه آن ها کاهش یابد چند توصیه به رانندگان و همراهان آن ها می شود؛ اول اینکه حتی الامکان از رانندگی در شب پرهیز کرده و ساعات پایانی شب تا طلوع صبح را حتما استراحت کنند، قبل از سفر در جاده‌های کویری حتما به اندازه کافی استراحت کنند و در حین حرکت هم هر گاه احساس خستگی و خواب آلودگی کردند در یک مکان مناسب استراحت کوتاهی داشته باشند یا اینکه بعد از حداکثر دو ساعت رانندگی 15 دقیقه توقف کنند.
او اضافه کرد: رانندگان در صورتی خستگی بیرون از خودرو چای یا میوه میل کنند یا کمی ورزش کنند تا کمی هوشیارتر شوند. نقش همراهان و همسفران رانندگان نیز در زمان مسافرت در این جاده ها بسیار مهم است چرا که همراهان سرحال و بانشاط می توانند سبب هوشیاری و نشاط راننده شوند.
سرهنگ مهری افزود: خواب آلودگی در برخی ساعات مثل یک ساعت بعد از صرف ناهار و ادامه رانندگی در ساعات پایانی شب، بویژه ساعات نزدیک به صبح یا تداوم رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی به طور جدی می تواند موجب وقوع حواث رانندگی شود.
او اظهار امیدواری کرد تا هموطنان با رعایت این نکات ساده سفری خوش داشته باشند و میزان تصادفات رانندگی به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
4242

کد خبر 1243319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =