مادورو آمریکا را «شیطان» و گوایدو را سگ دست نشانده آن خواند که قصد ترور او را داشته‌اند

رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که سگ دست نشانده شیطان قصد داشته است که او را ترور کند اما موفق نشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از وب سایت شبکه خبری راشاتودی، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا خطاب به حامیان خود اعلام کرد امپریالیست آمریکا می خواهد مرا بکشد. ما نقشه آنها را برملا کردیم،چرا که سگ دست نشانده آنها مستقیما می خواست مرا بکشد.

مادورو در حالی گوایدو رو سگ دست نشانده و آمریکا را شیطان خطاب کرد که خورخه رودریگز وزیر اطلاعات ونزوئلا پس از بازداشت «روبرتو ماریرو» رئیس اداره خودخوانده گوایدو این موضوع را عنوان کرد که بازداشت شدگان قصد ترور مادورو را داشته اند، همچنین مادورو تهدید کرد گوایدو را به زندان خواهد انداخت.

وی ادعا کرد گوایدو با حمایت آمریکا قصد داشت 8 تا 10 تیم ترور را در ونزوئلا مستقر کرده و برای کشتن مادورو اقدام کنند که بازداشت شدند.

مادورو که بامداد امروز در جمع هزاران نفر از طرفدارانش در کاراکاس، سخنرانی می کرد گفت: ما یک طرح عروسک‌های خیمه شب بازی شیطانی را خنثی کردیم که توسط خوآن گوآیدو رهبری می‌شد تا من را ترور کند.

وی همچنین با اشاره به این که حزب اپوزیسیون "اراده عمومی" به رهبری خوآن گوآیدو "یک گروه تروریستی" است، تهدید کرد که هیچ ترسی از فرستادن مجرمان به زندان ندارد.

در حال حاضر، دو ماه پس از این که گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا که از طرف آمریکا و کشورهای زیادی در جهان حمایت می‌شود، خود را رییس جمهور موقت این کشور خواند، توسط دولت ونزوئلا به استفاده از پول های تحریم‌های آمریکا برای تامین مالی حملات تروریستی در کشور متهم شده است.

مادورو و دولتش ، خوآن گوآیدو و روبرتو ماررو، دست راست وی را به انجام عملیات‌های تروریستی با پول‌های کشور که به دلیل تحریم‌های آمریکا مسدود شده‌اند، متهم کرد.

به گفته کاراکاس ، واشنگتن حدود 30 میلیارد دلار که متعلق به ونزوئلا است را مسدود کرده است.

در همین حال رهبر مخالفان دولت ونزوئلا مدعی شد، فشارهای دیپلماتیک سبب "منزوی" و "تنها" شدن نیکولاس مادورو شده است و حکومت او به زودی به پایان خواهد رسید.

به گزارش اسپوتنیک، خوآن گوآیدو، گفت: رهبران این کشور به زودی تغییر خواهند کرد و همپیمانان سیاسی و خارجی او با موفقیت توانسته اند نظر مساعد اعضای بلندپایه ارتش ونزوئلا به منظور پشت کردن آنها به مادورو را جلب کنند.

گوآیدو در ادامه اظهار کرد، مادورو دیگر نمی‌تواند به "تامین باجگیری سیاسی به منظور حفظ قدرتش" بپردازد چرا که اعمال نفوذ دولتهای خارجی حامی او جواب داده است.

او در ادامه ادعاهایش گفت: آنها (رهبران دولت ونزوئلا) منزوی و تنها شده اند.آنها روز به روز بیشتر فرو می‌پاشند.

او گفت: شهروندان ونزوئلا آنها را دوست ندارند و آنها را رد کرده و از آنها متنفرند. چون چیزی که از این رهبران دریافت کردند نفرت بود.

گوآیدو این ادعاهایش را در جریان تجمعی در شهر لچریا واقع در ایالت آنسوآتگی مطرح کرد.

او عنوان کرد: فشارهای دیپلماتیک، اقتصادی و برخورد با دارایی ها برای مقابله با مادورو موثر واقع شده اند.

گوایدو در حالی منزوی شدن مادورو را مطرح می کند که روسای جمهور هفت کشور آمریکای جنوبی در جریان نشستی در شهر سانتیاگو پایتخت شیلی از توافقشان برای تشکیل یک سازمان منطقه‌ای جدید به نام "پروسور" به منظور مقابله با دولت مادورو خبر داده اند.

به‌ گزارش خبرگزاری فرانسه، این بلوک منطقه‌ای جدید قرار است خود را به عنوان جایگزینی برای بلوک موسوم به "اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی"(اوناسور) شود با این تفاوت که در "پروسور" کشور ونزوئلا عضو نیست. طرح تشکیل این بلوک جدید با تلاشهای دولتهای کلمبیا و شیلی مطرح شد و آنها بلوک "اوناسور" را متهم به کوتاهی در برخورد با دولت ونزوئلا کرده بودند.

سباستین پینه‌را، رییس جمهور شیلی، ایوان دوکو، رییس جمهور کلمبیا، مائوریسیو ماکری، رییس جمهور آرژانتین، ژایر بولسونارو، رییس جمهور برزیل، لنین مورنو، رییس جمهور اکوادور، مارتین ویزکارا، رییس جمهور پرو و ماریو آبدو، رییس جمهور پاراگوئه و همچنین نماینده‌ای از گویان بیانیه پایانی این نشست سانتیاگو را امضا کردند.

اروگوئه و بولیوی نیز که نمایندگانشان را به این نشست فرستاده بودند، از امضای این بیانیه امتناع کردند.

سباستین پینه‌را که میزبان این نشست بود پس از امضای این بیانیه، اظهار کرد: امروز روز خوبی برای همکاری، گفت‌وگو، درک متقابل و همگرایی آمریکای جنوبی است، چرا که بیش از پنج سال است که روسای جمهور این منطقه نتوانسته بودند گردهم آیند.

این در حالی است که سران کشورهای امضا کننده این بیانیه مدعی هستند که دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلاغیر قانونی است و شرایط عضویت در این بلوک را ندارد.

در همین حال وزیر ارتباطات دولت ونزوئلا مخالفان دولت را متهم به تصاحب یک میلیارد دلار از پول‌های متعلق به این دولت که در بانک‌های آمریکا نگه داری می‌شدند، کرد.

این‌ در حالی است که چند روز قبل نیکولاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی دولت آمریکا را متهم به دزدیدن پنج میلیارد دلار از پول‌های این کشور آمریکا جنوبی که به گفته مادورو قرار بود برای تولید دارو صرف شوند، کرد.

خورخه رودریگز ، وزیر ارتباطات ونزوئلا در اظهاراتی که از سوی تلویزیون این کشور گزارش شد، گفت‌: آنها (مخالفان) متوسل به دزدیدن دارایی‌هایی که ونزوئلا در بانک‌های مختلف  دارد شده اند. این پول به درخواست دولت دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا دارد توسط آنها توقیف می‌شود. در چند ماه گذشته بالغ بر 30 میلیارد دلار از پول‌های ما به این ترتیب دزدیده شده‌اند.

نیکولاس مادورو نیز پیش از این اعلام کرده بود که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از بابت این اقدامی که جنایتکارانه‌ترین است و علیه مردم ونزوئلا ارتکاب یافته است، مسئول است و این دولت این اقدام را انجام می‌دهد تا متعاقب آن بگوید که مقامات آمریکا آماده اعطای کمک های دوستانه به ونزوئلا هستند.

مادورو در ‌عین ‌حال مخالفان دولتش بر مقامات آمریکا را متهم به تمایل داشتن برای آغاز یک جنگ علیه ونزوئلا بر سر منابع طبیعی کرد.

همچنین دیگر اخبار تحولات اخیر ونزوئلا حاکی از آن است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که دولت نیکولاس مادورو اگر به بازداشت چهره‌های اپوزیسیون ادامه دهد با عواقب بزرگی مواجه می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کرد: واشنگتن حملات اخیر سرویس‌های امنیتی مادورو و بازداشت روبرتو ماررو، رئیس دفتر خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را محکوم می‌کند. ما خواستار آزادی هرچه سریع‌تر وی هستیم و کسانی که در این بازداشت‌ها دخالت داشته‌اند، محاکمه خواهند شد.

وی ادامه داد: اگر این سرکوب‌ها ادامه یابد، در این صورت عواقب سنگینی برای عاملان این بازداشت‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ما با گروه لیما و دیگر شرکای بین المللی برای گام‌های آتی درباره ونزوئلا کار می‌کنیم.

این اظهارت در حالی بیان شد که وزیر کشور ونزوئلا اعلام کرد: افرادی که به تازگی بازداشت شده‌اند، به دنبال تشکیل گروه‌های تروریستی تبهکاری بوده‌اند.

یک منبع آگاه اعلام کرد که سرویس اطلاعات ملی ونزوئلا ماررو و سرجیو ورگارا، دو مشاور نزدیک گوایدو را بازداشت کرده است. دو اسلحه به هنگام تفتیش خانه ماررو پیدا شده است. تحقیقات در این باره در حال انجام است.

وزیر کشور ونزوئلا اعلام کرد: ماررو به طور مستقیم مسئول سازماندهی یک گروه تبهکاری بوده و تعدادی سلاح در خانه‌اش پیدا شده است.

مقامات ونزوئلا در انجام عملیات ضد تروریستی وی را بازداشت کرده‌اند.

وی ادامه داد: یک گروه تروریستی در نظر داشت چندین حملات در کشور انجام دهد. این گروه تروریستی چندین عضو از کلمبیا و آمریکای مرکزی را برای ترور رهبران سیاسی ونزوئلا، پرسنل نظامی و قضات استخدام کرده بود.

روز گذشته، خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا و رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور در پیامی در توئیتر اعلام کرد که روبرتو ماررو، رئیس دفتر وی ربوده شده است.

در همین حال مایک پنس در مقاله ای در روزنامه‌ میامی هرالد نوشت: ننیکولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا باید "به نفع آینده ونزوئلا" از قدرت کناره‌گیری کند.

وزیر امور خارجه ونزوئلا در پاسخ به اظهارات پنس در توئیتر خود نوشت: آن چه که فوریت دارد این است که دونالد ترامپ، مایک پنس و همراهانشان به نفع کل بشریت باید از قدرت کناره‌گیری کنند.

از ماه ژانویه ونزوئلا با بحران سیاسی مواجه است.

آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا و در مجموع بیش از ۴۰ کشور جهان خوان گوآیدو، رهبر مخالفان را به عنوان رئیس‌جمهورموقت ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. اما همزمان چین، روسیه، ترکیه، ایران و چندین کشور با حمایت قاطع از نیکلاس مادورو، دولت او را قانونی می‌خوانند.

49310

کد خبر 1243778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۴
    0 0
    اقای نیکلاس مادورو بجای بازی با کلمات و تاسیس باغ وحش یکم به فکر ملت خودت باش مطمئن باش اگر ملتی پشت نظام خودش باشه هیچ سگ و خر و شیطان و شغالی نمی تواند ارکان یک کشور را سست کند !!!!! بجای مغالطه و سفسطه و محکوم کردن ایالت متحده امریکا سعی کن حواست به مردم باشه تا مشکلات انها را ناخواسته وارد بازی در زمین حریف بازی نکنند و اب به اسیاب دشمنان نریزند !!!! قابل توجه مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی