پاسخ هلال احمر به ابهام‌ها درباره عملیات کمک‌رسانی به سیل

رئیس جمعیت هلال احمر می گوید اسیر شایعه‌ها نمی‌شود تا دست به رفتارهای پوپولیستی بزند.

فرهاد عشوندی: شوک بزرگ آغاز سال نو سیلاب خروشانی بود که شهرهای شمالی را در نوردید. اولین گروه‌های امدادرسان حاضر در عملیات، بی‌تردید هلال‌احمری‌ها بودند. حالا پویشی به راه افتاده و سلبریتی‌ها این بار برخلاف کرمانشاه ، تصمیم دارند سازمان مردم نهاد هلال احمر امین مردم در جمع‌آوری کمک‌ها باشد.
علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با خبرآنلاین در این‌باره سخن گفته‌ است.

سیل درست در نخستین روز سال همه ما را غافلگیر کرد.اخبار منتشر شده نشان می دهد کمبودهایی هنوز در مسیر امدادرسانی هست.آیا شما هم غافلگیر شدید؟
حتما کمبودهایی وجود دارد.اما باید واقع بین بود.
رییس سازمان مدیریت بحران از ابتدای بحران  در منطقه بود. دبیرکل هلال احمر هم همینطور. بنده و بقیه مدیران هم حضور مستقیم داشتیم و عملیات نجات را پیگیری می‌کردیم. به گواه شاهدان منصف اقدامات خوبی انجام شده است. اما متاسفانه در فضای مجازی اونقدر که اخبار منفی وایرال می‌شود و همه تمایل به انتشارشان دارند، اخبار مثبت و کمک رسانی وایرال نمی‌شود. وقتی معادل ۷۰ درصد میزان بارش سالانه یک استان در یک شب صورت می‌گیرد، نمی‌شود انتظار داشت بحرانی بوجود نیاد اما حداقل هلال احمر که به دلیل طرح امدادونجات نوروزی از مدت ها پیش آمادگی کامل داشته اما قطعا یک بحران  طبیعی مشکلات خودش رو به همراه دارد.
برای مردم نقطه امن آماده شده با اسکان اضطراری اما حاضر نیستند خانه خود را ترک کنند و می گویند بیایید همین جا وسط سیل به داد ما برسید. طبیعیه که مردم ما هم آماده شرایط بحرانی نیستند.

اجازه بدهید سوال را جزیی تر طرح کنم. سال جدید برای هلال احمر با چند ماموریت بزرگ آغاز شد. در کنار مسئولیت امداد نوروزی با سیل بزرگ روبرو شدید. این برای همکاران‌تان دردسرساز نشد؟ لطفا با آمار ماسخ بدهید؟ 
از فردای آغاز طرح ملی خدمات نوروزی جمعیت هلال احمر یعنی ۲۶ اسفندماه۱۳۹۷ ، بیست و هشت استان  کشور شامل (آذربایجان شرقی و غربی،اردبیل،اصفهان،ایلام،تهران،چهارمحال و بختیاری،خراسان های جنوبی، رضوی و شمالی،خوزستان،زنجان،سمنان،سیستان  و بلوچستان،فارس،قزوین،قم،کردستان،کرمان،کرمانشاه،کهگیلویه و بویراحمد،گلستان،لرستان،مازندران،مرکزی،هرمزگان و همدان) با توجه به شرایط جوی  و  ورود سامانه های بارشی قوی  متأثرسیل و آبگرفتگی و برف و کولاک شدند. در این بین ۳ استان گلستان، مازندران و سمنان بشتر از سایر استانها تحت تأثیر این مسأله واقع شدند. بطوریکه تاکنون به ۸۲۹۵۱   نفر از هموطنان که تحت تأثیر سیل و آبرگرفتگی و برف و کولاک قرار داشتن امدادرسانی شده است و بیش از ۱۳۰۰۰ نفر اسکان اضطراری یافتند. 

نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر همیشه آمادگی لازم را برای مواجه با حوادث طبیعی دارند و باتوجه شروع طرح امداد نوروزی و حضور حداکثری نیروهای جمعیت جهت ارائه خدمات در طرح امداد نوروزی این آمادگی برای مواجه با سیل و آب گرفتگی  بزرگ  پیش آمده در ۳ استان فوق الذکر علی رغم وسعت و بزرگی آن  وجود داشت. البته با توجه به هشدارهای داده شده جمعیت هلال احمر از همان روز شروع بارندگی نسبت به تقویت انبارهای امدادی ۲ استان مازندران و گلستان اقدام نمود و این مسأله تاکنون ادامه داشته و بیش از ۲۵۰۰۰ بسته غذایی، ۱۸۰۰ دستگاه چادر، ۱۶۰۰۰ تخته پتو، ۶۵۰۰ تخته موکت،۴۲۰۰۰ بطری آب معدنی در بین هموطنان توزیع گردیده و این روند کماکان ادامه دارد .

در این مدت به رغم محدودیت نیروهای انسانی  مشاهدات میدانی خبرنگاران اعزامی ما هم نشان می داد نیروهای هلال اولین یگان های امدادی حاضر در میدان بودند و در واکنش سریع برای نجات مردم نقشی کلیدی داشتند . تعداد پایین تلفات چنین حادثه تلخی نشان از واکنش سریع دارد. در این باره توضیح می دهید؟ 
در کلیه عملیات امدادی سرتاسر کشور همیشه نخستین نیروهای حاضر در صحنه عملیات امدادرسانی امدادگران و نجات گران جمعیت هلال احمر هستند که در این عملیات امدادی نیز این موضوع به وضوح نمایان بود.  حضور سریع و به موقع این نیروها در عملیات سیل و آبگرفتگی استان گلستان و مازندران سبب گردید  از بروز فاجعه انسانی در این سیل و آبگرفتگی جلوگیری بعمل آمده و  ضمن اطلاع رسانی به مردم منطقه و انتقال مردم به مناطق امن  میزان تلفات انسانی این حادثه را به حداقل رساند. به نقش نیروهای  واکنش سریع اشاره شد.

بیش از ۲ سال است از شروع بکار این نیروها در جمعیت هلال احمر می‌گذرد و در حال حاضر تمامی مراکز استانها و تعدادی از شعب کشور دارای تیم های واکنش سریع هستند که در عملیات امدادی سیل استان گلستان و مازندران نیز این نیروها در نجات جان مردم از خطر سیل و آبگرفتگی نقش بسزایی داشتند.

با توجه به پیش بینی های هواشناسی آیا ستاد بحران در دو استان به موقع وارد عمل شده بود؟  
جمعیت هلال احمر بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی از روز ۲۵ اسفند ماه تمامی استان‌هایی که خطر سیل و آبگرفتگی و  برف و کولاک در آنها وجود داشت در وضعیت آماده باش کامل مطابق دستورالعمل پاسخگویی اضطراری داخلی خود قرار داده بود و قطعاً ستادهای بحران ۲ استان مازندران و گلستان نیز در جریان اطلاعیه سازمان هواشناسی بوده اند و اعلام وضعیت اضطراری کرده بودند. اما جمعیت مستقلاً نیز خود به تمامی استانهایی خطر سیل و آب گرفتگی در آنها وجود داشت و ضعیت هشدار و آماده باش کامل را اطلاع رسانی کرده بود.

شما همزمان با این دو استان ، در سمنان عملیات نجات بزرگی را مدیریت کردید برای رهایی مردم ازبرف ، درباره آن عملیات توضیح دهید؟
بله. البته عملیات امدادرسانی برف و کولاک در استان سمنان در محدوده زمانی ۲۷ اسفندما نه تا ۲۹ اسفندماه بود . در محدوه منطقه گردنه خوش ییلاق و جنگل ابر حدفاصل استان سمنان و گلستان. در این محدوده بیش از ۵۰ خودروی سبک و سنگین شامل ( سواری و مینی بوس) به دلیل برف و کولاک شدید در جاده  متوقف شده بود که با تلاش شبانه روزی نیروهای جمعیت هلال احمر تمامی سرنشینان این خودروهای نجات و به مناطق امن انتقال یافتند

در روزهای اول  چند مقام مسئول توئیت هایی داشتند درباره گیر افتادن مردم در سیلاب و نبود بنزین و روغن برای عملیات آبی. این واقعیت داشت؟ 
ممکن است در ساعات اولیه حادثه با کمبود قایق مواجه بودیم اما پس از اطلاع رسانی به موقع تعداد زیادی قایق، خودروهای سنگین شامل تراکتور، کامیون های سنگین نظیر یونیماک و بدفورد که قابلیت حرکت در محیطی آبی دارند از تمامی استانها فراخوان و هم اکنون مشغول عملیات امدادرسانی در محدوده مناطق سیل زده استان گلستان هستند . همچنین سایر ارگانها و دستگاه ها نیز کلیه تجهزات و امکاناتی که بتواند در ارائه خدمات امدادی به مردم راهگشا باشد را به خدمت گرفته اند. در خصوص مسائلی نظیر سوخت و روغن نیز برای قایق ها اگر کمبودی هم وجود داشت هم اکنون حل شده و توسط دستگاه های مسئول در استان تأمین شده است.

این‌بار بر خلاف زلزله کرمانشاه کمپینی از سلبریتی‌ها راه افتاد که محوریت جمع‌آوری کمک‌های مردمی تنها با جمعیت هلال احمر باشد. اتفاقی که خیلی مسئولیت تان را بالاتر می‌برد.
ما از همه هنرمندان، ورزشکاران و چهره‌های سیاسی و اجتماعی که محبت کردند و جمعیت هلال احمر را برای جمع آوری کمک‌ها از مردم دعوت کرده‌اند تا این کمک‌ها را از طریق هلال احمر به سیل زدگان برسانند،کمال تشکر را داریم. اتفاق مبارکی است و دست ما را در کمک رسانی باز نگه می‌دارد. خیلی وقت‌ها مردم عزیز به دلیل نوع دوستی و برای کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی، در مناطق بحران زده حاضر می‌شوند تا کمک های شان را به صورت انفرادی یا گروه‌های کوچک به آسیب دیدگان برسانند که این خودش یک سری مشکلاتی به همراه دارد.مثلا خدای ناکرده ممکن است خود این عزیزان درگیر بحران شوند و سلامت‌شان به خطر بیفتد. چالش بعدی ناشی از ترافیکی است که ایجاد می‌شود و گاه امدادرسانی را با مشکل مواجه می‌کند.

مسئله مهم دیگر نوع کمک‌هایی است که معمولا مردم در این زمان‌ها تهیه می کنند که مایحتاج اولیه است. اقلامی که معمولا خود جمعیت در پایگاه‌هایش دارد اما مثلا در همین مورد سیل اخیر آنچه برای ما حیاتی بود، نیاز به داشتن قایق بود. اگر این کمک ها به صورت متمرکز باشد، مدیریت امدادرسانی هم با چالش کمتری روبرو می‌شود.

اما یک دغدغه مهم افکار عمومی این است که کمک‌های مردمی آیا صرف همان مسئله مثلا سیل می شوند؟
بله این دغدغه مهمی است که ما هم به آنها حق می دهیم. از زمان زلزله کرمانشاه جمعیت سعی کرد خیلی شفاف همه کمک‌های مردمی را اعلام کند. درباره سیل اخیر هم مطمئن باشد در اولین فرصت میزان تمام کمک‌های مردمی نقدی و غیرنقدی و نوع هزینه کرد آنها به جزئیات ، حتی سود حاصل از این پول‌ها در سامانه ای شفاف به اطلاع عموم می رسد تا دغدغه های افکار عمومی در این زمینه برطرف شود .

البته دادستانی هم اعلام کرده که جذب کمک های مردمی غیر از مبادی رسمی ممنوع است؟
بله تصمیم معاون محترم دادستان حتما تصمیمی کارشناسی بوده است ولی الزاما این نظر، نظر ما نیست.
ما اعتقاد داریم باید از همه ظرفیت های همه گروه‌های مرجع برای کمک به آسیب دیدگان استفاده کرد و رد احسان نکرد اما حتما معتقدیم که این جمع آوری کمک ها باید از طریق رسمی و نظارت‌های قانونی اتفاق بیفتد . این هم برای خود عزیزان بهتر است و هم برای نهادهای رسمی متولی امداد در زمان‌های بحرانی ، این امکان را به وجود می آورد که مشروعیت بالاتری در باورهای مردمی داشته باشند.
قطعا تصمیم قوه محترم قضاییه در مسیر مدیریت بهتر جمع آوری کمک‌های مردمی و جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی معدود افراد احتمالا سودجو بوده است اما این موج قبل از دستور معاون محترم دادستان شکل گرفت و این طور نبود که چنین تصمیمی از سر اجبار باشد ولی ما همه در کنار هم تلاش می کنیم تا بهترین مکانیسم را برای جمع آوری و هزینه کرد درست کمک‌های مردمی در مواقع بحران را ترسیم کنیم که بیشترین میزان اعتماد عمومی را به همراه داشته باشد.

شما ببینید که به صورت خودجوش چه حجمی از چهره های ملی و محبوب به این کمپین پیوستند و در کنار همکاران من قرار گرفتند. امیدواریم که ما هم بتوانیم پاسخی شایسته به این حس اعتماد عمومی داشته باشیم.

در بحبوحه این ماموریت امدادی، خود شما هم از حاشیه در امان نبودید و انتشار یک عکس از غذا خوردن‌تان خبرساز شد.
خودتان اسمش را گفتید: حاشیه! ما وقتی برای اختصاص دادن به حواشی نداریم.اما همین قدر به شما بگویم که گاهی ماموریت‌ها که آنقدر فشرده بود که مجبور بودیم نیمچه غذایی را در بالگرد بخوریم. غذاهایی که با  امدادگرهای مان در پایگاه‌های جاده‌ای  خورده‌ام، لذیدترین طعمی است که در زندگی‌ام چشیده‌ام.

اما آیا باید تصاویر آنها را منتشر کنم و به نوعی ریاکاری کنم؟ من نه عاشق رفتارهای پوپولیستی هستم و نه از حضور در میان مردم خجالت می کشم. غذا خوردن در رستوران آن هم همراه با همکارانم در هلال احمر و دیگر دستگاه‌ها آن هم در یک رستوران عمومی همراه با سایر مردم شهر، آن هم در پایان روزی سخت و فشرده در منطقه سیل زده که نه از صبحانه خبری بوده و نه از ناهار، عیب نیست .
اما اگر در این موقعیت بغرنج دردی از دوستانی که حاشیه را بر متن حتی در میانه بحران و امدادرسانی ترجیح می دهند، دوا می کند لازم است تا از بابت غذا خوردن در یک محیط عمومی از همگان عذرخواهی کنم.لطفا به انها بگویید شما به کار خودتان که حاشیه سازی است مشغول باشید و بگذارید ما هم به وظیفه خودمان که خدمت و امداد رسانی است مشغول بمانیم تا روزی که بزرگ ترین داورها که خداوند است بین ما قضاوت کند.

۴۲۴۲

کد خبر 1243862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رضا IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۵
    0 0
    فقط امار الکی