نتیجه یک نظرسنجی انتخاباتی/ کدام نامزدها بیش از ترامپ رای دارند؟

پارسینه نوشت: نظرسنجی یک شبکه خبری حامی رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد که در حال حاضر، وی از جهت تعداد آرا از دو نامزد انتخاباتی دموکرات عقب است.

شبکه خبری فاکس‌نیوز، از شبکه‌های آمریکایی نومحافظه‌کار و کاملا نزدیک به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. در شرایطی که بازار نظرسنجی‌ها، کمتر از دو سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این کشور داغ است، شبکه خبری فاکس‌نیوز نیز روز یکشنبه گذشته (۲۴ مارس) اقدام به انجام یک نظرسنجی کرده که نشان می‌دهد ۵۱ درصد آمریکایی‌ها عملکرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور را تائید نمی‌کنند. در عین حال، این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۴۶ درصد مردم آمریکا نحوه عملکرد رئیس‌جمهور فعلی را تائید می‌کنند.

اما بر اساس نظرسنجی فوق، دو تن از کاندیداهای دموکرات که در حال رقابت برای نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از سوی این حزب هستند، در حال حاضر رای بیشتری نسبت به دونالد ترامپ دارند. بر اساس این نظرسنجی، در رقابت مستقیم بین دونالد ترامپ و «جو بایدن»، معاون رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، بایدن رای ۴۷ درصد آمریکایی‌ها و ترامپ رای ۴۰ درصد آن‌ها را کسب می‌کند.
در همین حال، در رقابت مستقیم بین رئیس‌جمهور فعلی آمریکا با «برنی سندرز»، سناتور مشهور ایالت ورمونت نیز، سندرز با ۳ درصد پیش است. در چنین رقابتی، دونالد ترامپ ۴۱ درصد آرا و برنی سندرز، ۴۴ درصد آرا را کسب می‌کنند. ترامپ، اما در رقابت مستقیم با دو نامزد دیگر دموکرات‌ها، «هریس» و «وارن»، با دو درصد اختلاف آرا پیش است.

میزان آرا تنها عامل تعیین‌کننده پیروزی نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیست و توزیع آرا در ایالت‌ها از میزان آرا مهم‌تر است. در نهایت نامزدی که بتواند تعداد الکترال بیشتری کسب کند، موفق به راهیابی به کاخ سفید می‌شود. در انتخابات ۲۰۱۶ نیز، تعداد آرای ترامپ از رقیب دموکراتش حدود سه میلیون رای کمتر بود، اما با کسب تعداد الکترال بیشتر، رئیس‌جمهور آمریکا شد.

در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هر ایالت صاحب تعدادی الکترال است. سهم الکترال هر ایالت برابر است با مجموع تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلسین نمایندگان و سنا. در انتخابات اخیر مجلس نمایندگان آمریکا که در آبان‌ماه گذشته برگزار شد، دموکرات‌ها توانستند از جمهوری‌خواهان پیشی بگیرند.

ترامپ در سال ۲۰۱۶ در حالی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شد که در اکثر نظرسنجی‌های معتبر، از رقیب دموکرات خود عقب بود.
 2323
کد خبر 1245138

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =