ماجراجویی جدید واشنگتن در ونزوئلا: روسیه نیرو آورده؟ تحریم می‌کنیم!

تسنیم به نقل از دویچه وله نوشت: مسئول ویژه آمریکا در امور ونزوئلا اعلام کرد که واشنگتن درصدد اعمال تحریم علیه روسیه به دلیل حضور نظامیان این کشور در ونزوئلا است.

«الیوت آبرامز» مسئول ویژه آمریکا در  امور ونزوئلا اعلام کرد که واشنگتن گزینه‌های مختلفی برای مقابله با حضور روسیه در ونزوئلا دارد. به گفته او یکی از این گزینه‌ها تحریم‌های اقتصادی است.

الیوت آبرامز درباره این پرسش که دولت آمریکا برای مقابله با حضور روسیه در ونزوئلا چه خواهد کرد گفته است: «ما فهرستی از گزینه‌ها را در اختیار داریم. امکاناتی در عرصه دیپلماتیک وجود دارد، اما در سطوح اقتصادی و از طریق تحریم‌ها نیز امکاناتی وجود دارد.»

آبرامز مشخص‌تر درباره چنین تحریم‌هایی سخن نگفته اما افزود: «اشتباه است اگر روس‌ها خیال کنند که در ونزوئلا دست باز دارند. آنان دست باز ندارند.»

او خاطر نشان ساخته که شمار سربازان روسیه در ونزوئلا زیاد نیست، اما توان تاثیرگذاری آنان زیاد است.

آخر هفته گذشته دو هواپیمای روسی با 99 سرباز وارد ونزوئلا شدند. آمریکا این اقدام را تحریک‌آمیز خواند. اما مسکو و کاراکاس در سطوح دیگری نیز همکاری نظامی دارند. ونزوئلا یکی از بزرگ‌ترین خریداران جنگ‌افزارهای روسیه در آمریکای لاتین است.

روز جمعه (29 مارس/9 فروردین) واشنگتن لحن خود را تندتر کرد.«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، دولت آمریکا مادورو را محکوم می‌کند که برای نگه داشتن خود در قدرت بطور مستمر از نیروهای خارجی استفاده می‌کند.

بولتون همچنین به کشورهای خارج از قاره آمریکا هشدار داد که از مادورو پشتیبانی نظامی نکنند، زیرا چنین اقداماتی از سوی واشنگتن به منزله‌ تهدید صلح جهانی و امنیت منطقه تلقی می‌شوند.

روسیه این اتهامات را در روزهای گذشته بارها تکذیب و متقابلا تاکید کرده که واشنگتن با سازماندهی یک کودتای نظامی در پی تغییر قدرت در ونزوئلاست و بطور غیرقانونی در امور داخلی این کشور مداخله می‌کند.

روسیه همچنین خاطر نشان ساخته که توافقنامه‌ای میان این کشور و ونزوئلا برای همکاری‌های نظامی ـ فنی وجود دارد. مسکو روز جمعه بار دیگر از ایالات متحده آمریکا خواست که در امور داخلی ونزوئلا دخالت نکند.

60231
کد خبر 1245514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =