واکنش هلال احمر به انتشار فیلم توهین به سیل‌زدگان: مراقب شایعات و دروغ پراکنی‌ها باشید

جمعیت هلال احمر با صدور اطلاعیه ای با انتقاد از برخی خبرسازی های کذب تاکید کرد امداد گران و داوطلبان این جمعیت بی توجه به این حاشیه سازی ها برای تداوم خدمت رسانی تلاش می کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در این اطلاعیه آمده است:

در روزهای گذشته و پس از درگیر شدن بیش از نیمی از کشور با سیل و سیلاب، امدادرسانی به هم وطنان سیل زده به ماموریت اصلی جمعیت هلال  احمر تبدیل شد.خدمات گسترده جمعیت به آسیب دیدگان هم در رسانه ها انعکاس مناسبی داشت و هم با استقبال و اعتماد مردم همراه شد چه اینکه در یک بازه ۵ روزه کمک های نقدی مردم به هلال احمر برای رساندن به دست مردم از مرز ده میلیارد تومان گذشت.

همزمان هم وطنان نیز با انتشار مطالب متنوعی در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، فداکاری و تلاش امداگران و داوطلبان جمعیت را باز نشر کردند که باعث دلگرمی این افراد شد.

اما در مقیاس بسیار کمتر،گاهی در فضای مجازی مطالبی منتشر شده که کذب بودن آنها بسیار بدیهی و روشن است. خبرهایی مانند سرقت کمک های مردمی و ارائه توهین آمیز کمک ها به مردم نمونه هایی از این حاشیه سازی ها هستند.‌

جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه اعتماد مردم سرمایه اصلی این نهاد است اعلام می کند بازنشر تصاویر و فیلم های قدیمی با هدف فریب مردم، جعل عکس و دروغ پزدازی تاثیری بر اراده و همت امدادگران و داوطلبان نخواهد داشت، اما از مردم شریف درخواست می کنیم در مواجهه با اخبار منفی با دقت بیشتری آنها را بررسی کرده و چنانچه آنها را دروغ یا سست دیدند، از بازنشر آنها خودداری کنند.

اگر هم خبری باعث ایجاد شبهه یا پرسش برای هم وطنان شد، می توانند آن را در صفحات رسمی جمعیت در شبکه های اجتماعی منعکس کنند تا در اسرع وقت پاسخ لازم را دریافت نمایند.

همچنین همان طور که پیش از این اعلام شده تنها داشتن لباس و کاور جمعیت هلال احمر مجوزی برای فعالیت به عنوان امدادگر یا عضو این‌ جمعیت نیست. مدتی قبل فردی با کاور هلال احمر با مراجعه به مدرسه ای اقدام به نمونه گیری خون کرده بود که به وضوح مشخص بود اقدام غیر قانونی است.

امدادگران و داوطلبان جمعیت هلال احمر عمدتا به صورت‌ گروهی انجام وظیفه می کنند و ماموریت های انفرادی محدود به موارد خاص و استثنا می شود. همچنین هیچ مجوزی برای هیج یا فرد یا گروهی برای انجام مواردی خارج از وظایف جاری صادر نشده و نمی شود.از مردم عزیز درخواست می شود ضمن حساسیت به هویت امدادگری و داوطلبی، هرگونه تخلف و رفتار ناشاسیت را به جمعیت هلال احمر یا سایر مراجع قانونی گزارش کرده تا راه بر سوء استفاده از لباس و نشان خدمت به مردم بسته شود.

بدیهی است اینکه در یک ویدیو عیر واضح نشان داده شود فردی با کاور هلال‌احمر در حال جابجایی بسته هایی نامشخص است، نمی تواند اتهامی را متوجه اعتبار این نهاد کنند و البته چنانچه سوء استفاده یا  تخلفی محرز شود، با متخلفان مطابق قانون برخورد سختگیرانه خواهد شد.

60231

کد خبر 1245517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =