شجریان؛ از استادی آواز تا همراهی با فتنه‌گران/ مستندی که شبکه افق پخش کرد

امروز مستندی درباره محمدرضا شجریان از شبکه افق پخش شد تا این سوال را در ذهن ایجاد کند که به ممنوعیت پخش تصویر و صدای این هنرمند برجسته پایان داده می‌شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سال‌هاست که پخش صداوتصویر محمدرضا شجریان در تلویزیون ممنوع است و حتی با وجود آنکه مردم خاطرات زیادی با یکی از معروف‌ترین آثار او، «ربنا» دارند و هر سال چهره‌های مختلفی در آستانه ماه رمضان تقاضای پخش این دعا را با صدای او دارند اما تلویزیون بر رویه مخالفت با خواست مردم که در چند سال اخیر پیش گرفته پافشاری می‌کند.

عصر روز شنبه ۱۰ فروردین ماه اما در اتفاقی نادر و جالب توجه شبکه افق سیما مستندی تحت عنوان «از سپیده تا فریاد» را با محوریت زندگی هنری محمدرضا شجریان و فعالیت‌هایش را روانه آنتن کرد که با تصاویر جوانی و صدای این هنرمند آغاز شد تا پس از سال ها شاهد نقش بستن تصویر او بر قاب تلویزیون باشیم. نام این مستند نیز برگرفته از آلبوم «سپیده» و «فریاد» که از آثار معروف شجریان هستند برگرفته شده است.

این مستند در ابتدا به تضعیف موسیقی اصیل ایرانی در پیش از انقلاب و رواج هنر غربی می‌پردازد و سپس به نخستین اقدامات هنرمندان فعال حوزه موسیقی سنتی برای دمیدن روحی دوباره به کالبد این سبک موسیقی همچون محمدرضا لطفی (نوازنده تار و سه‌تار) و هوشنگ ابتهاج (شاعر) اشاره می‌کند و به محمدرضا شجریان می‌رسد که در آن سال‌ها جوان و در آغاز راه بود.

در این میان چهره‌هایی چون داریوش پیرنیاکان (نوازنده تار و سه تار)، حسین علیزاده (آهنگساز و نوازنده)، حمیدرضا نوربخش (خواننده و مدیرعامل خانه موسیقی)... نیز در سخنانی نظر خود را درباره شجریان بیان می‌کنند.

بخش اول این مستند بر پیش از انقلاب متمرکز است و به تمجید هنر شجریان پرداخته و به تاثیرش بر موسیقی اصیل ایرانی، همکاری با رادیو و تلویزیون و حضورش در کانون فرهنگی و هنری چاوش، همکاری‌اش با محمدرضا لطفی و پرویز مشکاتیان اشاره دارد که بعدها به دو گروه شیدا و عارف تقسیم شد.

در ادامه نوبت به روزهای پیش از انقلاب اسلامی می‌رسد و بر استعفای گروه شیدا از رادیو در اعتراض به کشتار مردم توسط حکومت پهلوی تاکید می‌شود که در ادامه گروه عارف نیز از رادیو استعفا داده و به هم صنفان خود می‌پیوندند تا فعالیت حلقه چاوش رنگ و بوی انقلابی به خود بگیرد. در بخش دیگر مستند «از سپیده تا فریاد» به تصنیف‌های انقلابی شجریان اشاره می‌شود که با اقبال خوبی نیز همراه شد. در این میان البته به واکنش های تندی که با برخی از آثار این هنرمند پس از انقلاب هم شد اشاره‌ای می‌شود.

بخش دوم این مستند اما به اتفاقات چند سال اخیری که برای شجریان پس از انتخابات سال ۸۸ رخ داده اشاره دارد و رویه مستند به گونه‌ای بسیار ظریف از بی‌طرفی بخش اول فاصله گرفته و جانب‌دارانه می‌شود و به همراهی این هنرمند با مردم و اجرای قطعاتی چون «تفنگت را زمین بگذار» اشاره می‌کند.

همچنین اظهارنظرهایی که این هنرمند درباره مسایل مختلف داشته است مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت گوینده مستند بیان می‌کند که کار شجریان به نقطه پایانی می‌رسد و به این ترتیب ادامه می‌دهد: «او که به خاطر مواضع سیاسی‌اش در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفته است، حال به مواضعی ضد مذهب می‌رسد و برخی از طرفداران سابقش با اندوه به روند قربانی شدن او نگاه می‌کنند. او حالا یک شخصیت پرهیاهوی سیاسی است که عده ای برایش هورا می‌کشند و مخالفانش تحملش نمی‌کنند.»

در این میان مصاحبه‌های او با شبکه‌های خارجی فارسی زبان نیز پخش می‌شود و حتی از چهره‌هایی چون پیرنیاکان و علیزاده درباره سخنان او پرسیده می‌شود که علیزاده می‌گوید: «تن به این مصاحبه نمی‌دهم که به نتیجه سیاسی برسیم و همه تقصیرها را گردن شجریان بیندازیم.» در مقابل پیرنیاکان با تاکید بر اینکه سخنان شجریان تند بوده است، معتقد است: «باید به سراغ عاملی که باعث شده است او این سخنان را به زبان بیاورد رفت که از نظر او همان اذیت و آزاری است که او را کردند.»نکته مشترک سخن کارشناسان حاضر در مستند سیاست زده شدن هنر در ایران است.

در ادامه مصاحبه‌ای از محمدرضا لطفی پخش می‌شود که درباره اعتراض‌های شجریان می‌گوید: «علت اعتراض‌های او را نمی‌فهمد چرا که او پس از انقلاب بیشترین تولید موسیقی را داشته است.»

بخش پایانی مستند که به نظر می‌رسد می‌خواهد حسن روحانی، رییس جمهور را متهم به استفاده ابزاری از شجریان در فیلم تبلیغاتی‌اش برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ کند، در توصیف این اتفاق این جمله از زبان گوینده شنیده می‌شود: «جایگاه شجریان به یک سلبریتی رای‌ساز تنزل پیدا می‌کند و هیچکس اعتراضی نمی‌کند.»

سپس ویدئوی تبریک سال نوی شجریان با ظاهری متفاوت که نشان دهنده ابتلای او به سرطان است پخش شده و گوینده مستند اینچنین می‌گوید: «این یک شوک تمام عیار است، موافقان و مخالفانش حیرت زده‌اند و با اندوه به آینده او چشم می‌دوزند که از گذشته‌ای طولانی بیرون آمده است.»

گفت‌وگوی او با حمیدرضا نوربخش در خرداد سال ۹۵ برگ دیگری از این مستند است که اشاره به تغییر موضع شجریان دارد.

۵۷۲۴۳

کد خبر 1245581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 80
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  ایا دریا با یک قطره نجس پاکی خود را از دست میدهد؟ فکر نمیکنم. این تبر که دائم به ریشه استاد زده میشود جادوئیست و با هر ضربه او را محکم تر می کند. پس به زدن ادامه بدهید!
  • عرفان123 GR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   254 7
   هنرمند واقعی هیچ وقت مجیز گو و متملق حاکمان و صاحبان قدرت نمیشه... طبیعی است که حاکمان از چینی هنرمندی عصبانی باشند.. مخصوصا که میبینند در دل میلیون ها ایرانی جا دارد و هیچ نیازی به حضور در رسانه حکومتی و میلی ندارد
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   112 2
   به قول مهران مدیری در برنامه طنزش : به گفته مسؤلین ، ما خوبیم
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   205 8
   از تتلو حر ساختند ولی چند سال بعد ابروریزی کرد که مجبور به عذر خواهی شدند. صدا سیمای میلی از همین احمق ها حمایت میکنه. استاد جاش توی این خرابات نیست
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   169 6
   نمی دونن با این کارا عشق مردم به استاد بیشتر می شه
  • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   11 95
   مستند رو ببینید بعد نظر بدید
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   والله تا اینجایی که شاهد بودیم هر جماعتی بر طبل میل خودش میکوبه الان بت سازی از یه استاد آواز غیر از میل طلبیه؟ وگرنه این آدم از لحاظ انسانی و اخلاقی چه ویژگی خاصی داره غیر از اینکه به طرف یه جماعتی متمایل بوده؟ حالا منتشر میکنی؟؟؟؟
  • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
   43 7
   آقای ناصرطهماسب ! صدای خودتو به چندفروختی که راوی این فیلم مسخره شدی؟
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  صداوسیما از مردم دور می شود ولی شجریان در در دل مردم جای دارد.
  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   من به عنوان یکی از مردم تکذیب می کنم.
  • GR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   163 4
   حقیران و حسودان از کهولت سن و بیماری استاد خوشحال نباشند... استاد فرزندی برومند و شایسته تربیت کرده است که تا ده ها سال دیگر جای پدر را پر خواهد کرد... البته عمر استاد مستدام و سرشان سلامت باد
  • GR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   169 4
   منفی مثبت ها نشون میده مردم کدام سمت ایستاده اند
 • ام جی IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  360 9
  خداوند به شجریان بزرگ عمر طولانی باعزت توام با سلامتی عطا بفرماید. انشاا...
 • DE ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  325 6
  صدا و سیمایی که نخبگانش از جنس امثال فروغی است، فرصت ها را به تهدید تبدیل کردن رو خیلی خوب بلد است!...
  • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   26 3
   کدوم نخبگان؟؟؟
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  تلویزیون با برنامه های ...ش نمی تونه چهره استاد رو تخریب کنه
 • مهدی IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  شما به عنوان رسانه آیا قاعده‌ی بی طرفی رو در انتشار این خبر رعایت کردید؟! طبیعی هست که هر جریان فکری بر اساس بینش خودش مسایل رو تجربه و تحلیل کند، درست مثل کاری که شما می کنید
 • س IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  سپاس از پروردگار برای آفرینش یگانهٔ آواز ایران‌زمین، استاد محمدرضاشجریان ... استاد بسیار دلتنگ شماهستم ولی شکر که هستید ...
 • عرب IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۰
  161 4
  وقتی تفکر ااین شبکه از هنر واقعی آنقدر فاصله میگیرند و یکی مانند اون خواننده بی ادب میشه مبنای هنر و هنرمند چیزی غیر از تخطئه استاد بزرگ ایرانی از دستشان بر نخواهد آمد.اما ایران و ایرانی استاد بزرگ شجریان و آثار فاخر ایشان را در تک تک سلولهایش حس میکند حتی اگر از لحاظ سیاسی تفکرات متفاوت داشته باشند.آثار خسرو آواز ایران سیر تحولات اجتماعی را در خود مستتر دارد که از سطح درک برنامه سازان شبکه افق در افق باقی می ماند.
 • TR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  درود بر استاد شجریان مرد غیرتمند ایرانی ، هنرمندی که همیشه حامی مردمش بود و هست
 • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  207 7
  شب پره گر وصل آفتاب نخواهد/ رونق بازار آفتاب نکاهد... ناز نفس استاد شجریان
 • میلاد FI ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  245 6
  ظاهر و باطن شجریان هردو زیباست، حالا رسانه به اصطلاح ملی روز و شب برنامه بذاره و ایشون رو تخریب کنه. با امیدی سلامتی برای استاد شجریان
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  250 6
  خطاب به صدا و سيماى ميلى و همفكران: اى مگس ، عرصه سيمرغ نه جولانگه توست!
  • آرش IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   105 1
   هزاران آفرین و دمت گرم.
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   26 75
   و خطاب به شجریان هم در مورد شماها باید گفت جناب شجریان.این دغل دوستان که می بینی مگسانند گرد شیرینی
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  190 5
  استاد محمد رضا شجریان هنوز هم با وجود اینکه مراکزی مانند صدا و سیما و کسانی مانند سازنده این مستند سعی در تخریب چهره و کاهش محبوبیت خسرو آواز ایران دارند بازهم بین میلیونها ایرانی محبوب است
 • NL ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  133 3
  هیچ وقت، هیچ وقت نباید فکر کنیم امکان دارد صدا و سیما مستند واقعی بسازد. الان ما نگاه صدا و سیما به شجریان را دیدیم که بر کسی هم پوشیده نبود!
 • IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  118 5
  خیلی هم تلاش می کرد بگه که اصلا صحبتهای آقای احمدی نژاد تاثیری در موضع گیری استاد نداشته و کج فهمی صورت گرفته! یعنی هنوز هم کوتاه نیومدن که اشتباهی هم انجام شده توهینی شده خشونتی هم شده....
 • IR ۰۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  116 3
  خب به هیچ وجه از تلاش برای تخریب وجه آدمها دست بر نمیدارن با وجود اینکه میدونن کسی این حرفها رو باور نمیکنه باز هم با روشی از مد افتاده و نخ نما ادامه میدن .
 • رضا IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  126 6
  استاد آواز ایران
 • GB ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  177 7
  محبوبیت استاد شجریان با این مستندهای سفارشی توی رسانه ی میلی کم نمیشه
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  121 4
  از نظر صدا و سیما همه فتنه گرند، برای همین روز به روز مخاطبینش کمتر میشه
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  134 3
  جالبه موسیقی هایی هم که ازش پخش میکرد تمام ادوات و الات موسیقی رو نشون میداد و جاش گل و بلبل نمیذاشت.برای خراب کردن ادمها بعضی چیزا مباح میشه
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  104 5
  ((رویه مستند به گونه‌ای بسیار ظریف از بی‌طرفی بخش اول فاصله گرفته و جانب‌دارانه می‌شود)) این روش همیشگی صدا و سیمای ملی ماست که باید بیطرف باشد اما متاسفانه همیشه میلی بوده است
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  131 3
  خسرووووي آواز ايران زمين .عالينجاب شجريان .حرفا و فيلم يه عده ... هيچ گزندي به ساحت استاد ندشته نداردو به حق خداوند بزرگ نخواهد داشت
 • US ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  169 5
  از صدا و سیمای میلی و بی آبرو بیش از این انتظاری نیست.
 • وطن خواه IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  138 4
  هرکشوری هنرمندی چون شجریان رو در تاریخش داشت رو سر میذاشت وای ازین سیاست سیاست زده
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  154 4
  از رسانه میلی انتظار بیشتری جز دروغ تهمت بهتان وحسادت نیست دیدن استاد جایزه بنیاد آقاخان رو گرفتند دارن دق می کنند. ایشون علاوه بر جاودانگی جهانی در دل وجان ما مردم ایران زمین جا دارن .
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   22 83
   من به عنوان یکی از مردم ایران تکذیب می کنم.شما هم یاد بگیر بیشتر از کوپنت حرف نزنی و اندازه یک نفر صحبت کن
  • GR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   30 2
   منفی مثبت ها نشون میده مردم کدام سمت ایستاده اند
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  51 12
  خاک دو عالم بر سرت خبر آنلاین با این تیتر زدنت. خبرت .
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  124 1
  چقدر این رسانه صد ملیه ، هنرمند اگر در کنار مردمش نباشه ارزشی نداره ، ذات هنر رهایی و آزادگی است
 • DE ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  132 4
  اگر نیم درصد مردم را که طرفدار برنامه های خنک و دیدگاه های افراطی شان هستند کنار بگذارند از دید صدا و سیمای میلی بقیه مردم ایران فتنه گر هستند.من که چند سالی بود فقط نود را میدیدم آن را هم که خودشان جلویش را گرفتند.
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   99 1
   متاسفم برای صدا و سیما
 • آرش IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  64 2
  عجیبه هر کسی تو مردم فوق محبوبه صدا سیما باهاش مشکل پیدا میکنه، آخرین نفر هم عادل فردوسی پور. واقعا از سلیقه مدیرای صدا و سیما آدم حالت تهوع میگره. به خدا پناه میبریم.
 • حیات IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  80 4
  فتنه گر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خود شما ویرانگیرید
 • ناشناس IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  114 5
  محبوبیت بیش از حد استاد شجریان کبیر در بین ایرانیان براش دردسرساز شده و لاغیر ...
 • وحید NL ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  76 6
  استاد شجریان در هنر و اخلاق تکرار نشدنی هستند
 • ایرانی IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  111 3
  آقا از استاد محمدرضا شجریان هر چی دوست داشتین گفتید، حتماً هم به دلیل صداقت و بی طرفی و مردمی بودن سیمای میلی و از طرف دیگه فتنه گر بودن صدای خس و خاشاک استاد،همه مردم این خزعبلات رو قبولش کردن .حالا جان هر کی دوست دارین برین سراغ تکریم و تجلیل از استاد بی بدیل تتلو و بیخیال شجریان بشید
  • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   11 89
   شما مگه بی خیال اساتیدی مثل گلشیفته فراهانی و محسن نامجو شدید؟
 • GB ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  116 7
  شرم بر ناصر طهماسب!
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   24 81
   و لعنت به شما که هر کسی که مخالفتون فکر می کنه رو اینجوری می کوبید
 • nazanin IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  واقعا متاسفم برای ادم هایی که متعصب متحجر هستند. شجریان موقعی شجریان شد که خیلی از خواننده ها ممنوع الکار بودند و بواسطه انقلاب به جایگاه رسید چون دهه 60 هیچ رقیبی نداشت. ایشون که پیامبر نیست که تر یج قبا بعضی ها برخورده اونم مستند که نقد منصفانه داشته.کسی که ... از قاری قران بودن به حمله و توهین کردن به دین میرسه مطمئن باشید زنبور بی عسل میمونه.خدایا همه ما رو عاقبت بخیر کن
  • مجید IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   123 4
   ظاهرا این شما هستید که متحجر هستید و به واسطه انقلاب به جایگاه رسیدید وگرنه استاد شجریان قبل از انقلاب هم استاد شجریان بودن . هیچ توهینی به دین و مذهب هم نکردن و صحبتشون در خصوص قاطی کردن دین با سیاست بود ، که این سیاست باعث کم رنگ شدن موسیقی و دین زدگی مردم شده
  • مصطفی IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   بین چهل تا کامنتی که زیر این پست هست فقط نظر شما به نظر رسانه میلی شبیه . محبوبیت 2.5 درصدی در بین کل جمعیت ایران برازنده صدا و سیما ست.
  • IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   11 91
   آقای مصطفی.یک سری به سایتهایی مثل مشرق و فارس و امثالهم بزنی و کامنتاشو بخونی دیگه خیلی دچار توهم اکثریت بودن نمیشی و از خوندن کامنتهای اینجا ذوقمرگ نمیشی و فکر نمی کنی کل ایران توی خبرآنلاین خلاصه میشه
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   51 5
   شما به فکر عاقبت خودت باش.ما به دور از افکار امثال تو عاقبت به خیر هستیم.توی بهشتی که امثال تو میروی هم نمیخواهیم باشیم.
  • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   14 50
   باباولشون کن حاصل اواز وکاراشون این رییس جمهور هست که مملکتو به فناداده هنوز هم کسانیکه طرفداریشو کردن شرم نمیکنن .اعتماد بنفس وسنگ پای قزوین شدن هم حال وهوایی داره
  • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   80 8
   تو سایتای خودتونم رفتم تابناک مثبت منفی رو بسته بود مشرق که یکی دوتا لایک بیشتر نبود الف هم که وضع مثل همین جاس. شما اقلیت نزدیک به صفرید
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   43 3
   عقل که نباشه جان در عذابه چیزی که نمیدونی حرفشم نزن استاد شجریان سنتی خوان بود هنرمندان پاپ ممنوع الکار بودند کدام استاد اواز سنتی ایران در زمان ایشان ممنوع الکار بوده ادم میمونه به شماها چی بگه
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
   2 3
   شما به مثبت منفی های تابناک و مشرق چکار داری؟نگاه به کامنتاشون بکنی قطعا این توهم خود اکثریت از سرت می پره و از خودت آمار در نمی کنی.البته به شرط اینکه قول بدی بعد از خوندن کامنتهای اون سایتها از شدت ناراحتی و جرزنی نری سطل آشغال کوچتونوو آتیش بزنی!!!
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  93 6
  پخش این مستند الان هیچ جایگاهی نداشت مگر فقط برای یک منظور ... به زعم مدیران بی تجربه و سفارشی صدا و سیما خراب کردن چهره انسانهای شریفی که مردم ایران دوستشان دارند و به آنها عشق می ورزند. انسانهایی که جریان ساز بودند و تاثیرگذار اما مستقل از هر گونه باندبازی و سیاسی کاری .... شجریان از این قسم آدمهاست که با خود جریانی دارد که کل موسیقی صدا و سیما و کنسرتهای مسخره این روزگار این کشور یارای مقابله با او را ندارند ... مانند عادل فردوسی پور و برنامه نود ... فعلا مدیران صدا و سیما به جای ارتقا برنامه های خود به دنبال خراب کردن لایق مردم هستند که پروژه ای است کاملا شکست خورده چون مردم از صدا و سما خط نمی گیرند ...
  • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
   8 81
   شما لطف کن از طرف مردم ایران حرف نزن.نمی دونم چرا شما برای اثبات حقانیت خودتون انقدر این کلمه مردم رو به نفع خودتون غصب می کنید؟
 • US ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  80 6
  شجریان هنرمند همراه با مردم
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  4 19
  متاسفم. تحلیل و کامنتهای زیرش مغرضانه بود
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  64 2
  اصلاً بحث شجریان نیست مسئله اینه که اقلیتی انگشت شمار اما قدرتمند خلاف جهت خواسته مردم حرکت میکنن تا بگن ما هر کاری دوست داشتیم میکنیم و تلویزیون و برنامه هاش هم یکی از ابزار اوناس. نمونه دیگر که اکثریت رو ندید گرفتن مورد فردسی پور هست که نه در جریانی بود و نه اهل فتنه.هدف مقابله با خواست مردمه همین
 • افراسیاب IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  9 70
  استاد اواز ایران افتخاری است استاد بی ادعا و مردمی ن کسی ک با فتنه گران هم نوا میشود
 • ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۱
  81 2
  صدا و سیما بهتره به همون کار خودش که قابلمه فروشی و قمار و بخت آزماییه برسه
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
   5 9
   شما هم به فتنه گری و وطن فروشیتون ادانه بدید
 • IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
  41 4
  همین که وحشت از پخش ربنا دارند نشان عظمت این استاد در برابر این دستگاه عریض و طویل صدا و سیما هست که نشان می دهد در سطح مدیریت در حال زوال بیشتر هست ،استاد که قدیمیه ،جدیدش عادل که با عملکرد خودشون شبکه های خارجی را تقویت می کنند
 • عبدالله IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
  27 4
  سعدی به روزگاران مهری نشسته بر دل .بیرون نمیتوان کرد الا به روزگاران
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
   0 0
   گفتى به روزگاران مهرى نشسته بر دل بيرون نمى توان كرد حتى به روزگاران
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
  3 41
  جناب بی نام ۱۷:۵۴توی جهنمی بودن شماها که شکی نیست.ولی خوبه که خودت هم می دونی جات ته جهنمه
  • FR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
   4 2
   تو از کجا اومدی و به کجا وصلی که مطمئنی جات توی بهشته و بقیه را هم جهنمی میدونی؟ فکر کردی اونجا هم سهمیه و رانتیه؟
 • ماری US ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
  34 1
  سلام. من فقط میدونم که استاد با تربیت دردانه ای مثل همایون جان نیکی را در حق ملت ایران تمام کردند و مردم ایران تا دهه ها میتونن از نوای گرم شجریان بهره ببرند. عمر استاد مستدام
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
  44 1
  مسئولان صدا و سیما بهتره راجع به هنرمندان هموطن خودشون سوریه و عراق مستند بسازن.
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
  36 2
  .... محبوبیت استاد با این قبیل برنامه های سخیف کم نمیشه
 • CA ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
  2 5
  خبر بی ارزش
 • صادقی IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۳
  35 1
  کل صدا و سیمای عزیز بهمراه جمیع خدم و حشم و طول و عرضش در نزد اکثریت مردم به اندازه یک تار موی خسرو ما نمی ارزند. شب پره گر وصل آفتاب نخواهد از رونق بازار آفتاب نکاهد
 • احمد IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
  2 0
  امروز شنیدم کاپیتان تیم فوتبال زنان امریکا در مقابل ترامپ سخنان سخت و محکمی زده با اینکه از ترامپ رو دوست دارم ولی از قدرت و شجاعت این زن خوشم اومد-و هیچ کس به این خانم تهمت و افترا و ناروایی نزد- سلبریتی یعنی همین- یعنی ایستادن در طرف درست یعنی خودشو نفروشه- حتی ممکنه گاهی اشتباه هم بکنه ولی نباید با حکومت همراه باشه-