نحوه صدور ویزای رایگان ایران در اقلیم کردستان عراق اعلام شد

ایرنا نوشت: سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل، نحوه صدور روادید رایگان سفر به ایران در اقلیم کردستان عراق را اعلام کرد.

مرتضی عبادی' سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل اقلیم کردستان عراق روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا گفت: روابط عمیق و برادرانه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق موجب شد تا آقای دکتر روحانی رییس جمهوری کشورمان در سفر اخیرش به بغداد آمادگی ایران برای لغو یا حذف هزینه روادید را رسما اعلام کنند که در نتیجه مقامات عراق با بیان این مطلب که زیر ساخت های لازم برای لغو روادید وجود ندارد با حذف هزینه روادید موافقت کردند.

براین اساس دریافت روادید همچون گذشته برای اتباع طرفین الزامی است ولی هزینه ای بابت ویزا دریافت نخواهد شد.
سرکنسول ایران در خصوص زمان اجرای توافقات گفت: سرکنسولگری جمهوری اسلامی در اربیل همچون دیگر نمایندگی های کشورمان در عراق از روز دوشنبه 12/1/1398 همزمان با سالروز جمهوری اسلامی نسبت به صدور روادید رایگان اقدام کرده و انتظار می رود عراق نیزبه اجرای توافقات اهتمام ورزد.

وی در رابطه با نوع روادید مشمول لغو هزینه ها افزود: انواع روادید از جمله ویزای ورود، گردشگری، زیارتی، تحصیلی، کار، درمانی، خانواده ... با رعایت قوانین مرتبط مشمول لغو هزینه می باشد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل با مهم دانستن لغو هزینه های صدور روادید برای تقویت صنعت گردشگری تصریح کرد: اشتراکات فراوان فیمابین و همجواری و همچنین وجود جاذبه های گردشگری، درمانی، اقتصادی، علمی و آموزشی و هزینه پایین خدمات در ایران در مقایسه با دیگر کشورها موجب شد تا در سال 1397بیش از نیم میلیون نفر از شهروندان اقلیم از نمایندگی های کشورمان در کردستان عراق ویزا دریافت کنند بنابراین حذف هزینه روادید موجب کاهش سرانه هزینه سفر و رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری خواهد شد.

عبادی در خصوص چگونگی ثبت و دریافت ویزای رایگان بیان داشت: متقاضیان سفر به جمهوری اسلامی ایران می توانند بطور مستقیم یا بواسطه دفاتر گردشگری و دفاتر سازمان پست (اربیل) از استان های دهوک ، اربیل ، نینوا یا کرکوک با ورود به سامانه الکترونیکی e_visa.mfa.ir درخواست ویزا نمایند و سپس کد رهگیری که پس از ثبت موفق درخواست، دریافت شد را به آدرس ایمیل ویزای سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل به آدرس visaerbil@gmail.com ارسال کنند تا سرکنسولگری برابر مقررات در خصوص اعطا مجوز سفر بررسی و اقدام کند.

در این روش نیازی به مراجعه مستقیم متقاضیان به نمایندگی نبوده و موافقت یا عدم موافقت با درخواست روادید متقاضیان از طریق آدرسی که نسبت به ثبت درخواست ویزا اقدام کرده اند، اطلاع رسانی می شود.
سرکنسول ایران در زمینه چاپ برگ روادید و ثبت مهر ورود و خروج در مبادی ورودی ایران تصریح کرد: ویزا به صورت الکترونیک صادر و برگ ویزایی چاپ یا به گذرنامه چسبانده نمی شود بلکه صدور ویزا بطور سیستمی و برای مراکز گذرنامه ای جمهوری اسلامی ایران قابل رویت است و ورود یا خروج مسافرین نیز در سیستم گذرنامه ایران ثبت می شود لذا علاوه عدم اتصال برگ ویزا در گذرنامه مسافرین، هیچ گونه مهری نیز در گذرنامه آنها درج نمی شود.

عبادی در ادامه خاطرنشان ساخت: هر چند دریافت پرینت ویزای صادره از سوی نمایندگی ها برای ارایه به گذرنامه ایران ضرورتی ندارد ولی به مسافرین محترمی که با اخذ ویزای کشورمان قصد عزیمت به ایران را دارند تاکید می شود؛ برای اطمینان از دریافت قطعی ویزا و رویت گذرنامه اقلیم کردستان نسبت به دریافت پرینت و همراه داشتن برگ نهایی روادید اقدام کنند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در زمینه حذف مبلغ 25000دینار عراقی دریافتی اقلیم از ایرانیان تحت عنوان عوارض ورود افزود: توافقات فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق به حذف هر گونه هزینه دلالت دارد و اینجانب نیز در دیدار اخیر با جناب کریم سنجاری وزیر محترم داخلی اقلیم کردستان عراق، ضمن بیان توافقات، مساله حذف مبلغ فوق الذکر را یادآوری کردم که وی نیز به حذف آن وعده دادند لذا امید می رود طرفین برای جلوگیری از تحمیل هزینه ای مجدد اهتمام کنند.

عبادی در ادامه ضمن رد شایعاتی مبنی بر ممانعت جمهوری اسلامی ایران از سفر شهروندان اقلیم با خودروی شخصی به ایران، تصریح کرد: شهروندان اقلیم کردستان عراق پس از دریافت دفترچه سفر با خودروی شخصی از اداره کل گمرک اقلیم کردستان یا استان های تابعه که به نوعی مجوز سفر با خودرو و ضمانت بازگشت خودرو محسوب می شود می توانند با خودروی به مبادی مرزی ایران مراجعه و با پرداخت هزینه بیمه خودرو به کارگذار بیمه ایرانی مستقر در مرز نسبت به ورود موقت به ایران اقدام کنند.

سرکنسول ایران در اربیل در خصوص هزینه تشریفات خودرو گفت: متاسفانه در گذشته دفاتری در اربیل و سلیمانیه مبلغ بیش از 250دلار برای هربار سفر با خودرو به مسافرین تحمیل می شد ولی هم اینک با استقرار دفاتر بیمه در کلیه مرزهای ایران با اقلیم این مبلغ به حدود صد دلار کاهش یافت و البته سرکنسولگری همچنان به کاهش این مبلغ به میزان کارشناسی اصرار دارد.

عبادی در ادامه افزود: مساله غیر واقعی بودن برخی از هزینه ها به مسافرینی که با ماشین به ایران تردد می کردند به آگاهی مقامات اقلیم کردستان عراق رسید و آنها نیز تصمیمات لازم را اتخاذ کردند لذا انتظار می رود در آینده نزدیک شاهد کاهش هرچه بیشتر اینگونه هزینه ها که گاه بی ارتباط با مسایل تشریفات سفر با خودرو بوده است باشیم.
 

49311

کد خبر 1246233

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احمد US ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
  4 0
  با سلام، آیا عوارض خروج از کشور در مرزهای زمینی (مثل مرز پرویز خان) نیز حذف شده؟ یا فقط 25 هزار دینار عراقی حذف شده؟ ممنونم
 • صادق IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
  4 0
  ما که نفهمیدیم آخرش چی شد؟ لطفا خبرهاتون رو رک و پوستکنده بگید، خلاصه کلام اینکه الان ما ویزا باید بکیرم و پول پرداخت کنیم، یا نه هنوز اتفاقی نیفتاده و مثل روال سابق باید پیزا بگیریم؟