۱ نفر
۱۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
مهم‌ترین رخدادها در نیروهای مسلح در سال ۹۷

ایسنا نوشت: به مناسبت پایان سال ۱۳۹۷ در گزارشی به مرور تحولات و مهم ترین رویدادهای نیروهای مسلح پرداختیم.

انتصابات و جابجایی‌ها

در سالی که گذشت بخش امنیتی - دفاعی کشور شاهد تغییرات بسیاری در رده فرماندهان و مسئولان بود؛ در نخستین تغییرات این بخش، سردار سیدقاسم قریشی معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه جایگزین سردار محمدحسین سپهر و سردار یدالله جوانی در معاونت سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه جایگزین سردار رسول سنایی‌راد شد. بعد از این تغییرات، سردار سپهر در سازمان بسیج مستضعفین جایگزین سردار علی فضلی شد و کار خود را به عنوان جانشین این سازمان آغاز کرد. سردار فضلی نیز با حکم فرمانده کل سپاه به سمت فرماندهی دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) منصوب شد.

هشتم خرداد ماه ۹۷ نیز فرماندهی کل قوا در حکمی با تقدیر از امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی برای تلاش‌ها و خدمات در دوره مسئولیت به عنوان فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) ارتش، امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد را به سمت فرمانده این قرارگاه منصوب کرد؛ صباحی فرد پیش از این جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) بود. همچنین امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی بنا به پیشنهاد فرمانده کل ارتش و طی حکمی از سوی فرمانده کل قوا به سمت دستیار فرمانده ارتش منصوب شد.

همچنین در تیر ماه ۹۷ سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، با حفظ سمت «سرپرست معاونت هماهنگ‌کننده سپاه» شد؛ پیش از این سردار جمال‌الدین آبرومند معاون هماهنگ کننده فرمانده کل سپاه بود.

انتصاب امیر محمد یوسفی خوش‌قلب به عنوان معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) از دیگر تغییراتی بود که در سال گذشته در رده فرماندهان نظامی انجام شد. وی پیش از این فرماندهی منطقه پدافند هوایی جنوب شرق (خلیج فارس) را عهده دار بود.

امیر سیدکمال پیمبری نیز طی حکمی از سوی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به سمت رئیس اداره ورزش و آمادگی جسمانی نیروهای مسلح منصوب شد.

۲۸ ام مرداد ماه آیت‌الله خامنه‌ای فرماندهی کل قوا در حکمی با تقدیر از امیر سرتیپ حسن شاه‌صفی برای خدماتی که در دوره مسئولیتش به عنوان فرماندهی نیروی هوایی ارتش انجام داد، امیر سرتیپ عزیز نصیرزاده را به عنوان فرمانده جدید این نیرو منصوب کردند. همچنین فرمانده کل ارتش در احکامی امیر سرتیپ دوم خلبان حمید واحدی به سمت جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش و امیر سرتیپ دوم خلبان مهدی هادیان به سمت معاون هماهنگ کننده این نیرو منصوب کرد.

در نخستین روز شهریور ماه فرمانده معظم کل قوا در احکام جداگانه‌ای دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری را به سمت فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دریادار پاسدار علی فدوی را به عنوان معاون هماهنگ‌کننده سپاه منصوب کردند. پیش از این فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه بود. حجت‌الاسلام والمسلمین حیدر مصلحی نیز طی حکمی از سوی حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا، به عنوان جانشین دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا منصوب شد.

دهم مهر ماه نیز فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور حکمی «سعید محمد» را به سمت فرماندهی جدید قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) منصوب کرد؛ پیش از این سردار پاسدار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) بود.

نشان‌ها

بر اساس تعاریفی که در آئین نامه‌های نیروهای مسلح آمده است، «نشان» نمادی است که با تصویب فرماندهی کل قوا، بر اساس مقررات و به منظور قدردانی، تشویق و تقویت روحیه به خاطر «رشادت در جنگ» و «لیاقت و مهارت» به پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح یا بنا به صلاحدید فرماندهی کل قوا به کارکنان نیروهای مسلح اعطا می‌شود. بر همین مبنا فرمانده کل قوا در سالی که گذشت همچون قبل به برخی از فرماندهان نظامی نشان هایی به پاس تشویق و تقدیر اعطا کردند؛ ایشان در راستای اجرای مأموریت‌های متعدد در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و به پاس سال‌ها خدمت صادقانه، مخلصانه و شجاعانه این نیرو، نشان پر افتخار «نصر» را به امیر سرتیپ خلبان حسن شاه‌صفی اعطاء فرمودند. ایشان همچنین به پاس خدمات امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در نیروی دریایی ارتش نشان درجه یک «فتح» را به او اعطا کردند.

فرماندهی کل قوا همچنین به سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پاس رشادت‌ها و موفقیت در فرماندهی نشان «ذوالفقار» را اهدا کردند. نشان ذوالفقار از جمله نشان‌های عالی نظامی است که از سوی فرمانده معظم کل قوا اعطا می‌شود. سرلشکر قاسم سلیمانی اولین فرماندهی است که پس از انقلاب مفتخر به دریافت این نشان شده است.

رفت و آمدهای دفاعی

فرماندهان و مسئولان عالی رتبه نظامی کشور در سالی که گذشت نهایت بهره برداری را از ظرفیت دیپلماسی دفاعی انجام دادند و توانستند با میزبانی از همتایان خود در کشورهای مختلف و همچنین انجام سفرهای متعدد به کشورهای دیگر، روابط دو و چندجانبه کشور با کشورهای دوست را در زمینه مسایل نظامی تقویت دهند؛ در همین اساس چهاردهم فروردین ماه سال جاری امیر سرتیپ امیر حاتمی به دعوت ارتشبد سرگئی شویگو وزیر دفاع جمهوری فدراسیون روسیه برای شرکت در هفتمین اجلاس بین المللی امنیتی روسیه و رایزنی های دفاعی نظامی عازم مسکو شد. حاتمی در این سفر علاوه بر سخنرانی در جلسه عمومی اجلاس، در حاشیه این نشست با وزرای دفاع، مقامات امنیتی و نظامی کشورهای مختلف شرکت کننده در کنفرانس امنیتی مسکو از جمله کشورهای بلاروس، قزاقستان، پاکستان و صربستان دیدار و مذاکره کرد.

وزیر دفاع همچنین در روزهای پایانی فروردین ماه برای انجام دیدارهای رسمی و گفت‌و گو با مقامات بلندپایه سیاسی- دفاعی کشور عراق با هدف گفت‌وگو درباره چشم انداز همکاری‌های مشترک و همچنین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی به دعوت همتای عراقی خود به بغداد سفر کرد؛ در جریان این سفر نخستین کمیسیون عالی مشترک همکاری های دفاعی ایران و عراق با حضور وزرای دفاع دو کشور و همچنین ‌نشست کمیته تبادل اطلاعاتی چهار جانبه ایران، روسیه، عراق و سوریه برگزار شد.

سرتیپ ستاد حمدبن راشد بن‌سعید البلوشی معاون عملیات و برنامه‌ریزی ستاد نیروهای مسلح عمان در راس هیاتی از مستشاران و فرماندهان نظامی این کشور پانزدهم اردیبهشت ۹۷ به منظور تعمیق مناسبات دفاعی و همکاری‌های نظامی با مقامات نظامی ایران، به کشورمان سفر کرد. البلوشی در این سفر با تعدادی از مقامات نظامی کشورمان از جمله وزیر دفاع، معاون ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده نیروی دریایی سپاه دیدار و گفت و گو کرد.

دریادار جمیل بوردا سوسا فرمانده ارتش جمهوری بولیوی ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ با هدف بررسی همکاری‌های دوجانبه و گسترش روابط دفاعی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیوی به تهران سفر کرد؛ او در مدت اقامت در تهران با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و تنی چند از مقامات ستاد کل، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و فرمانده نیروی انتظامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

سپهبد طارق شاه بهرامی وزیر دفاع افغانستان نیز ۲۲ اردیبهشت در رأس یک هیات بلند پایه دفاعی و نظامی به دعوت همتای ایرانی خود وارد تهران شد. وی در مدت اقامت در کشورمان، ضمن ملاقات و مذاکره با وزیر دفاع، با مقامات سیاسی و دفاعی ایران پیرامون توسعه روابط دفاعی نظامی و همکاری های منطقه ای و بین المللی دیدار و مذاکره کرد.

در روزهای ابتدایی تیر ماه، ژنرال بلال اکبر رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی پاکستان به ایران سفر کرد. وی در ایام حضور در ایران با مقامات نظامی و دفاعی کشور از جمله سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه و امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش دیدار و گفت‌وگو کرد. توسعه و ارتقای روابط و پیگیری موضوعات مشترک بین نیروهای مسلح ایران و پاکستان و همچنین تامین امنیت مرزی و مرزنشینان و مقابله موثر با تهدیدات ضد امنیتی دو کشور از جمله مباحث مطرح شده در این دیدار ها بود.

در تیر ماه ۹۷ همچنین یک هیات نظامی متشکل از افسران جوان و ارشد وزارت دفاع چین که به کشورمان سفر کردند؛ این هیات نظامی در مدت اقامت در ایران، از بخش‌های مختلف نظامی از جمله قرارگاه فرماندهی تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد (نوهد) نیروی زمینی ارتش بازدید کردند.

۲۵ تیر ماه نیز سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و جمعی از مقام‌های عالی رتبه نظامی جمهوری اسلامی ایران به دعوت ژنرال قمرجاوید باجواه فرمانده ارتش پاکستان به این کشور سفر کرد؛ سفر باقری به پاکستان نخستین سفر رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته به این کشور بود.

وی در جریان این سفر علاوه بر دیدار با فرمانده ارتش پاکستان، با «ممنون حسین» رئیس جمهوری پاکستان، «عبدالله حسین هارون» وزیر امور خارجه دولت انتقالی، دریاسالار «ظفر محمود عباسی» فرمانده نیروی دریایی، ژنرال «زبیر حیات» رئیس ستاد مشترک ارتش و دیگر مقامات این کشور، به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد.

تهران و اسلام آباد در پایان سفر سه روزه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به پاکستان با صدور بیانیه‌ای مشترک بر توسعه همکاری مدیریت مرز، همکاری اطلاعاتی و امنیتی و اقدام برای بازگشایی گذرگاه های مرزی جدید در مرز مشترک تاکید کردند.

دوم مرداد ماه ۹۷ ناو هندی «تارکاش» در منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش مستقر در بندرعباس پهلو گرفت. این ناو با هدف تحکیم و ارتقا روابط بین دو کشور ایران و هند و نیز گسترش فرهنگ صلح و دوستی در سواحل جمهوری اسلامی ایران پهلو گرفت.

دهم مرداد ماه نیز سرهنگ الحارثی جانشین اداره بهداشت و درمان کشور عمان در راس یک هیات پزشکی نظامی به تهران سفر کرد و از بخش‌هایی از توانمندی ها و دستاوردهای پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

همچنین در مرداد ماه چهل نفر از وابستگان نظامی از ۲۸ کشور دنیا با حضور در پایگاه‌های هوایی شهید لشگری مهرآباد نیروی هوایی ارتش، از اماکن مختلف این پایگاه بازدید کردند. این وابستگان نظامی همچنین در یادداشت‌هایی خواستار گسترش روابط فی‌مابین شدند.

در روزهای نخست شهریور ماه ۹۷ وزیر دفاع کشورمان در راس یک هیات دفاعی نظامی در پاسخ به دعوت سپهبد علی ایوب وزیر دفاع جمهوری اسلامی سوریه به این کشور سفر کرد. امیر حاتمی در جریان این سفر علاوه بر دیدار با همتای سوری خود، با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و فرماندهان محور مقاومت دیدار دیدار و پیرامون مسائل مهم منطقه و دوجانبه گفت‌وگو کرد. وزیر دفاع همچنین با حضور در منطقه حلب، به همراه جمعی از فرماندهان مقاومت از روند پاکسازی شهر از دست متجاوزین و ترویست‌ها بازدید کرد. در جریان این سفر سند موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی و فنی بین ‌وزارتخانه‌های ‌دفاع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه نیز به امضای وزرای دفاع دو کشور رسید.

امیر حاتمی وزیر دفاع کشورمان که ۱۶ام شهریور ماه به چین سفر کرده بود، با جمعی از مقامات نظامی و سیاسی این کشور دیدار و گفت‌و گو کرد. حاتمی در جریان این سفر با ژنرال وی فنگ هه وزیر دفاع چین و ارتشبد ژانگ یو شیا معاون کمیسیون مرکزی نظامی چین در پکن دیدار و گفت و گو کرد. وزیر دفاع کشورمان همچنین از بخش های مختلف مرکز آموزش فضانوردان چین از جمله ایستگاه فضایی این کشور بازدید کرد.

در مهر ماه ۹۷ امیر سرتیپ محمد احدی رئیس امور بین الملل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در جریان برگزاری دومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری­ های دفاعی ایران - آفریقای جنوبی در پرتوریا، با ماپیسا انکاکولا وزیر دفاع این کشور ملاقات کرد؛ در جریان برگزاری این اجلاس طرفین راهکارهای توسعه مناسبات نظامی، دفاعی، آموزشی و علمی را مورد بررسی قرار دارند.

نوزدهم آبان نیز فرمانده نیروی دریایی ارتش به منظور شرکت در دهمین سالگرد اجلاس کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) به هندوستان سفر کرد. امیر حاتمی در جریان این سفر دیدارهایی با همتای هندی خود و جانشین فرمانده نیروی دریایی ایتالیا انجام داد.

۳۰ آبان یک هیات نظامی از کشور اندونزی که برای بازدید از اماکن مختلف نظامی به تهران سفر کرده بودند، در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش حضور یافتند.

پنجم آذر ماه امیر دریادار حبیب الله سیاری رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در رأس یک هیأت بلندپایه نظامی به دعوت فرمانده ارتش پاکستان جهت بازدید از دهمین نمایشگاه و سمینار دفاعی این کشور عازم پاکستان شد.

چهارم دی ماه ژنرال اسپینوف رییس کمیسیون مشترک نظامی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در راس هیاتی عالی رتبه نظامی به تهران سفر کرد و با جمعی از فرماندهان و مقامات نظامی کشورمان از جمله رییس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده نیروی دریایی ارتش و جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان دیدار و پیرامون آخرین وضعیت همکاری های دفاعی دو کشور، تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو کرد. در جریان این سفر همچنین دومین نشست گروه کاری روسیه - ایران در زمینه تحقق توافقات دوجانبه بین دولتی درباره همکاری‌های نظامی برگزار شد. در پایان این سفر وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان این سفر رایزنی‌ها با طرف ایرانی بر روی همکاری دریایی میان تهران و مسکو متمرکز بوده است.

۲۰ دی ۹۷ وزیر دفاع کشورمان برای حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ونزوئلا در صدر هیات عالی‌رتبه وارد کاراکاس پایتخت ونزوئلا شد؛ امیر حاتمی در جریان این سفر وزیر علاوه بر دیدار با وزیر دفاع ونزوئلا، با «اوو مورالس» رئیس‌جمهوری این کشور نیز دیدار و گفت‌و گو کرد؛ در جریان این دیدارها طرفین با مرور و بررسی سابقه همکاری‌های دفاعی، در خصوص دستیابی به یک نقشه راه جامع همکاری‌های مشترک با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها به توافق رسیدند.

۲۶ دی نیز سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جهت انجام سفری دو روزه به کشور آذربایجان وارد باکو پایتخت این کشور شد؛ در جریان این سفر سرلشکر باقری با رئیس جمهور و وزیر دفاع آذربایجان دیدار و گفت و گو کرد، این گفت‌وگوها درباره توسعه روابط میان ایران و آذربایجان و همکاری‌ها در حوزه دفاعی و مبارزه با تروریسم و همچنین همکاری‌های مشترک مرزی بود.

سرلشکر محمد باقری همچنین ۲۴ بهمن ۹۷ به دعوت ارتشبد شایگو وزیر دفاع فدراسیون روسیه در رأس یک هیات عالی‌رتبه نظامی به روسیه سفر کرد؛ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در جریان این سفر علاوه بر ملاقات و مذاکره با وزیر دفاع و مقامات نظامی روسیه، در اجلاس رؤسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه با محور مقابله با تروریسم که در سوچی روسیه برگزار شد، حضور یافت.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بیست و ششم اسفند ۹۷ نیز در رأس یک هیأت عالی رتبه نظامی برای شرکت در اجلاسیه جانبه رؤسای ستاد کل نیروهای مسلح کشورهای ایران، عراق و سوریه که به منظور مبارزه با راهکارهای تروریست برگزار می‌شود راهی دمشق پایتخت سوریه شد. ارتقای همکاری‌های دفاعی و نظامی، مشورت و همفکری درباره مبارزه با تروریسم و ایجاد هماهنگی و هم افزایی سه کشور ایران، عراق و سوریه در تداوم مقابله با گروهک‌های تروریستی و همچنین بررسی و دستیابی به آخرین راهکارهای ایجاد ثبات و تأمین امنیت منطقه از دیگر اهداف این سفر عنوان شد.

دستاوردها و تجهیزات جدید

در سال ۱۳۹۷ به واسطه افزایش توجه به توسعه صنایع دفاعی در کشور و همچنین بهره برداری از تخصص مهندسان و دانشمندان داخلی شاهد رونمایی از دستاوردهای متعدد و متنوعی در بخش دفاعی کشور بودیم؛ بر همین اساس در نخستین گام در مراسم گرامیداشت روز ارتش و رژه نیروهای مسلح که در روزهای پایانی بهمن ماه برگزار شد، از سامانه موشکی متحرک کمین دو، سامانه توپخانه‌ای اوپتیکی سراج یک و سامانه فرماندهی و کنترل واکنش سریع رزمی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (صاد) رونمایی شد.

مرداد ۹۷ ماهی بود که در آن از بسیاری از دستاوردهای نیروهای مسلح کشورمان رونمایی شد؛ در این ماه خط تولید موشک هوا به هوای فکور، کارخانجات تولید و مونتاژ مهمات کالیبر متوسط در صنایع دفاعی اصفهان، موشک فاتح مبین به عنوان نسل جدید موشک های نقطه زن زمینی و دریایی با سر جستجوگر پیشرفته و هوشمند و نخستین جنگنده ایرانی با نام «کوثر» در مراسم هایی جداگانه با حضور وزیر دفاع و مقامات عالی رتبه کشور رونمایی شد؛ خط تولید این جنگنده نیز چند ماه بعد افتتاح شد.

در این ماه همچنین پهپاد عمود پرواز هدهد ۴، سامانه کنترل و فرماندهی، جعبه مهمات نسوز و لوله شبیه‌ساز شده ۱۵۵ میلی‌متری N۴۵ و پروژه شبیه ساز پایه ارتقا یافته بالگرد ۲۰۶  به عنوان دستاوردهای ارتش رونمایی شد.

همچنین به مناسبت هفته دفاع مقدس از سه دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش با عناوین رادار تصویر برداری SAR، اخلالگر ارتباطی محمول بر پهپاد و سامانه اخلالگر شاهین رونمایی شد.

دهم مهر همچنین طی مراسمی دو فروند زیردریایی کلاس غدیر در منطقه دوم دریایی ولایت جاسک در سواحل به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شدند.

سامانه‌های توپخانه‌ای "حایل" و "سراج" نیز برای نخستین بار در رزمایش پدافند هوایی ولایت ۹۷ مورد بهره برداری عملیاتی قرار گرفتند که هم در سامانه راداری آنها تغییرات مناسبی ایجاد شده بود و هم از حساسه های الکترواوپتیک در آنها استفاده شده است. در این رزمایش مشترک پدافند هوایی همچنین سامانه راداری سه بعدی و کنترل هواپیمای شکاری "بشیر" نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مورد بهره برداری عملیاتی قرار گرفت.

۲۹ آبان نیز خودرو زرهی ضدمین و ضدکمین طوفان ساخت سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که جهت انجام ماموریت های پشتیبانی رزمی و تردد در مناطق جنگی و عملیاتی ساخته شده است، رونمایی شد. همچنین همزمان با نهمین نمایشگاه و جشنواره بین المللی هوایی که با حضور وزیر دفاع برگزار شد، از فناوری های صنعت دفاعی در حوزه اتصال (LAP JOINT)، بالگرد ۲۱۲ اورژانس و محفظه احتراق موتور فوکر ۱۰۰ رونمایی شد.

همچنین دهم آذر ماه پیشرفته‌ترین ناوشکن بومی خاورمیانه «سهند» با قابلیت تهاجمی و دفاعی دو برابری نسبت به ناوشکن جماران به نیروی دریایی الحاق شد.

بیست و یکم دی ماه نیز سایت رادار صد در صد بومی بیرک در سایت وحدت بیرک زاهدان افتتاح شد.

در جریان برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هوایی نیروهای مسلح به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در بهمن ماه ۹۷، موشک کروز برد بلند زمینی «هویزه» ساخته متخصصان و دانشمندان عرصه دفاعی سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با آزمایش پروازی موفق رونمایی و آماده تحویل به هوافضای سپاه شد. در این ایام همچنین در مراسمی با حضور فرمانده کل سپاه در کارخانه زیرزمینی تولید موشک‌های بالستیک نیروی هوافضای سپاه، از موشک بالستیک هوشمند زمین به زمین «دزفول» رونمایی شد. نخستین زیر دریایی نیمه سنگین ساخت ایران تحت عنوان« فاتح » نیز در مراسمی با حضور رئیس جمهور، فرمانده کل ارتش و وزیر دفاع به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوست.

دهم اسفند ۹۷ خط تولید پهپاد رزمی کمان - ۱۲ با قابلیت انجام عملیات رزمی با موشک‌های نقطه‌زن و جنگ الکترونیک و اولین مرکز عمردهی سازه‌های هوایی با فناوری لیزر افتتاح شد. در این روز همچنین از سامانه راداری و کمک ناوبری معین ۴۰ و نیز سامانه راداری پسیو ناصر ۴۰ با حضور فرمانده پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ارتش رونمایی شد.

در سال ۱۳۹۷ همچنین با تلاش متخصصان و کارکنان فنی پایگاه های هوایی ارتش و سپاه بیش از ۴۰ فروند انواع پرنده نظامی اعم از هواپیمای ترابری c-۱۳۰، هواپیماهای جنگنده اف۴، اف۱۴ و اف ۵، بمب افکن سوخو ۲۲ و هواپیمای میراژ، بالگردهایی از جمله ۲۱۴، کبرا، بل ۲۰۶ و شینوک بازآماد (اورهال) شدند و به چرخه ناوگان هوایی نیروهای مسلح کشورمان پیوستند.

رزمایش ها

بر اساس تعاریف نظامی رزمایش یا مانور نظامی به یک تمرین نظامی در مقیاس بزرگ گفته می‌شود که در آن مانورهای گوناگون رزمی اجرا و شبیه‌سازی می‌شوند. رزمایش در اصل شبیه‌سازی یک شرایط جنگی است و هدف از آن، آزمودن و همچنین آموختن شگردهای جنگی است. شیوه‌های مؤثر هماهنگی و ساماندهی نیروهای رزمنده نیز از دیگر موارد آزمایش در یک رزمایش است. در یک رزمایش معمولاً دو سوی نبرد شبیه‌سازی‌شده با نام «آبی» و «قرمز» نامگذاری می‌شوند تا از نامیدن گروه یا کشور بخصوصی به‌عنوان دشمن اجتناب شود. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هر ساله با برگزاری رزمایش‌های مختلف داخلی یا خارجی که با مشارکت کشورهای دوست انجام شود، آمادگی نیروهای نظامی خود را مورد سنجش و ارتقا قرار می دهد؛ بر همین اساس در سالی که گذشت رزمایش های بسیاری در کشور انجام شد که در زیر به بیان جزئیات برخی از آنها می پردازیم:

تمرین مشترک امداد و نجات دریایی با مشارکت نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران، دریابانی و اداره بنادر و دریانوردی با نیروی دریایی ارتش عمان ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در تنگه هرمز برگزار شد. در این تمرین یک روزه ۳ ناوشکن، یک فروند بالگرد و یک هواناو نیروی دریایی ارتش، ۲ فروند ناوشکن و یک فروند بالگرد از عمان، ۳ فروند ناو و یک فروند یدک‌کش آتش‌خوار نیروی دریایی سپاه، ۲ فروند قایق تندرو و ۲ فروند قایق اف‌ای آراز بنادر و دریانوردی حضور داشتند.

در هفته نخست مرداد ماه ۹۷ رزمایش اقتدار دریایی سپاه با هدف کنترل و مراقبت از امنیت آب‌راه بین المللی و در چارچوب برنامه رزمایش‌های تقویمی سالانه سپاه در منطقه دریایی خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار شد. در شهریور ماه نیز مسابقات تیراندازی هوا به زمین و بمباران تاکتیکی توسط هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی ارتش به مدت ۳ روز و با حضور کلیه پایگاه‌های این نیرو با رمز یا ابوالفضل العباس (ع) در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان برگزار شد. در این مسابقات انواع هواپیماهای اف ۴، اف ۵، اف ۱۴، سی ۱۳۰، ۷۰۷، ایلوشین و صاعقه از پایگاه‌های تابعه این نیرو شرکت داشتند.

اواسط آبان نیز رزمایش مشترک مدافعان آسمان ولایت ۹۷ به مدت دو روز در منطقه‌ای به وسعت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع در شمال غرب و مرکز کشور برگزار شد و از مهم‌ترین اهداف آن تمرین تکنیک‌های کشف غیرفعال استفاده از ظرفیت‌های پهپادی بود. انتقال تجربه به نیروهای جوان‌تر و سنجش آموزش‌های تئوریک نیروها از جمله دیگر اهداف رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت ۹۷ بود.

رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به مدت ۸ روز از تاریخ ۲۴ آذر ۹۷ در جزیره قشم برگزار شد؛ این رزمایش با حضور یگان‌های واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی برگزار شد و با دستیابی به اهداف تعیین شده پایان یافت.

هشتمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش نیز از بیستم دی ماه به مدت دو روز با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی در منطقه عمومی اصفهان برگزار شد؛ در این رزمایش که با مشارکت کلیه پایگاه‌های هوایی ارتش برگزارشد، ده‌ها فروند از انواع هواپیماهای شکاری، شکاری بمب افکن، ترابری سنگین و نیمه سنگین، سوخت رسان، شکاری رهگیر و شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین به انجام  سریال ها و سناریو های رزمی پرداختند.

پنجم بهمن نیز رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش به مدت دو روز در گستره وسیعی از منطقه اصفهان برگزار شد. در این رزمایش که با هدف ارزیابی تغییر جدید ساختار نیروی زمینی ارتش برگزار شد، تعداد ۱۲ هزار نیروی هجومی جهت اجرای تاکتیک های نوین آفندی متناسب با تغییرات ساختاری نزاجا حضور داشتند. یگان‌های زرهی، توپخانه، واکنش سریع، پیاده مکانیزه، مهندسی رزمی، مخابرات و جنگال، پهپاد، هوانیروز با پشتیبانی جنگنده‌های نیروی هوایی در این رزمایش نقش آفرینی کردند.

رزمایش ولایت ۹۷ نیروی دریایی ارتش نیز به مدت یک هفته از ابتدای اسفند در متراژ ٢ میلیون کیلومتر مربع در ٤ فاز شامل بازسازی جنگ واقعی، رژه یگان‌های شرکت کننده در رزمایش، نمایش قدرت و همچنین پرتاب انواع موشک ها برگزار شد.

نیروی هوافضای سپاه نیز اواسط ماه اسفند رزمایش بزرگ پهپاد تهاجمی - رزمی «الی بیت المقدس۱» را در منطقه عمومی خلیج فارس برگزار کرد؛ در این رزمایش برای نخستین بار تعداد ۵۰ فروند هواپیمای بدون سرنشین تهاجمی ۱۷۰ RQ ایرانی همراه با تعدادی دیگر از پهپادهای تهاجمی و رزمی شرکت کردند؛ این برای اولین بار در کشور ما و نیز کشورهای دیگر است که این تعداد پهپاد همزمان در یک عملیات تهاجمی - رزمی، در فاصله بیش از هزار کیلومتر دورتر از هدف همزمان پرواز و در یک زمان مشخص با حضور روی اهداف از پیش تعیین شده آنها را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده و منهدم کرد.

۱۷۲۱۶

کد خبر 1246369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =