عضو مجلس خبرگان: دولت باید از افراد غیرهم‌سو با تفکر خودش استفاده کند/ رئیس جمهور، اختیارات فراقانونی دارد!

مهر نوشت: عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: دولت باید خود را از حصار تنگ‌نظری سیاسی آزاد کند و از افرادی که سلیقه سیاسی‌شان همسو با دولت نیست ولی در عین حال توانمند و کارآمد هستند، استفاده کند.

حجت‌الاسلام جواد مجتهد شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به سوالی درباره اینکه فرمانده جنگ اقتصادی هم باید در مورد نابسامانی‌های به وجود آمده پاسخگو باشد، گفت: به هر حال این موضوع بسیار روشن است که دولت مسئولیت مستقیم امور اجرایی را در کشور بر عهده دارد و وظایف گسترده‌ای برای او در قانون پیش بینی شده است. در کنار آن، مجلس هم نقش مؤثری در تعیین نقشه راه برای دولت و هم در نظارت بر عملکرد آن دارد. بنابراین نمی‌توان تمام تقصیر را در نابسامانی به گردن دولت انداخت.

وی افزود: اگرچه به هر حال سوء تدبیر در برخی از مسئولین تأثیر فراوانی بر اوضاع نابسامان داخلی دارد ولی به نظر می‌رسد مجلس هم در این راستا وظیفه اصلی خود را به خوبی انجام نداده است.

اگر مجلس ناظر خوبی بود، شاهد برخی نابسامانی‌ها نبودیم

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اگر مجلس ناظر خوبی بود قطعاً این نابسامانی‌ها به این صورت محقق نمی‌شد و دولت را موظف می‌کرد با تعیین قوانین متناسب، اوضاع را اصلاح کند تا امروز شاهد چنین وضعیتی نباشیم. امروز دولت برای تأمین معیشت مردم و اقتصاد جامعه وظایف روشن و مشخصی دارد. در کنار آن اختیارات ویژه‌ای هم دارد که رهبری به سران قوا تفویض کرده‌اند تا مسائل اقتصادی را به صورت خاص دنبال کنند، همه اینها نشان از نقش مستقیم دولت در موضوع اقتصاد و در تمام مسائل کشور دارد ولی در کنار آن مجلس شورای اسلامی هم باید پاسخگوی وضعیت به وجود آمده فعلی باشد.

مجتهد شبستری در ادامه خاطرنشان کرد: مسئولیت بر عهده دولت است اما در کنار آن مجلس هم باید پاسخگو باشد که چرا نتوانسته است تدابیر لازم را در مهار مشکلات اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی داشته باشد. امروز این دو نهاد باید به مردم پاسخگو باشند که در قبال بحث اقتصاد مقاومتی چه کارهایی را انجام داده‌اند.

وی در ادامه ضمن پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا دست دولت تا به امروز برای حل مشکلات اقتصادی باز نبوده است که امروز موضوع و مسائلی همچون عدم تصویب FATF را در حل معضلات اقتصادی مؤثر می‌داند، گفت: چطور می‌شود که رئیس قوه مجریه دستش در حل مشکلات اقتصادی باز نباشد؟ ایشان در کنار اینکه اختیارات بی‌شمار قانونی دارند بسیاری اختیارات فراقانونی هم دارند و حال جالب است کسی ادعا کند که دست دولت در حل مشکلات اقتصادی باز نبوده است.

مجتهد شبستری تصریح کرد: علاوه بر این برخی می‌گویند دولت FATF را قبل از اینکه به صورت قانونی بررسی و عضویت ایران در آن پذیرفته شود به صورت غیرقانونی  پذیرفته و پیش از گذراندن مراحل قانونی و تأیید آن در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را اجرا هم کرده است.

شرایط امروز کشور حاصل عدم بکارگیری مدیران انقلابی است

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا یک جریان سیاسی بکارگیری مدیران جهادی و انقلابی را برای حل مشکلات کشور برنمی‌تابد و اصولاً مشکل برخی سیاسیون و جریان‌ها با گفتمان انقلاب چیست؟ خاطر نشان کرد: گویا مسائل جناحی و انتخاباتی تعیین کننده این موضوع است. امروز از افرادی که فارغ از جناح بندی‌های سیاسی توانمند باشند و به تعبیر مقام معظم رهبری مدیر جهادی باشند استفاده نمی‌کنند. ظاهراً در دولت بنا بر این نیست از افرادی که در چارچوب فکری دولت نیستند و در حزب و جناح همسو با آنها فعالیت نمی‌کنند، بهره برده شود.

مجتهد شبستری تاکید کرد: امروز نابسامانی و عدم توان برای حل مشکلات و ناکارآمدی‌های موجود، حاصل تفکر غیرانقلابی است. اگر ما بتوانیم از این حصار خودمان را خارج کنیم و تنگ نظری را کنار بگذاریم و افرادی را که سلیقه سیاسی ما را نمی‌پسندند ولی توانمند، فعال، مبتکر و جهادی هستند را وارد کنیم و از ایده و کمک آنها بهره ببریم طبیعتاً مشکلات امروز کشور بسیار کمتر می‌شود.

17216
کد خبر 1246387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 6
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
    1 0
    خب راحت بگو هر کسی با تفکر ما نیست مسووله بدبختیای مردمه. اصلا میخای خبرگان بحران سیل و آب و بیمه و صندوق های بازنشستگی رو مدیریت کنه