ترامپ از تهدید به بستن مرز مکزیک عقب‌نشینی کرد

ایسنا نوشت: دونالد ترامپ که تهدید کرده بود در صورت وارد عمل نشدن دولت مکزیک برای متوقف کردن "هجوم" مهاجران به مرزهای آمریکا، ممکن است مبادی ورودی با مکزیک را این هفته ببندد اکنون می‌گوید به مکزیک یک سال فرصت می‌دهد تا در این باره اقدام جدی کند.

 رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرده اگر در پایان یک سال مورد نظر او تغییری در وضعیت مرز مکزیک پدید نیاید او ممکن است عوارض واردات قطعات خودرو از این کشور را بالا ببرد و در صورت ثمربخش نبودن این راهکار مرزهای جنوبی کشورش را خواهد بست.

مکزیک یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری صنعت خودروسازی آمریکاست و بسیاری از قطعات اصلی خودروهای آمریکایی در این کشور تولید می‌شود. به طوری که کارشناسان می‌گویند در صورت بسته شدن مرز مکزیک صنعت خودروسازی در آمریکا فلج خواهد شد.

آمریکا همچنین به طور گسترده‌ای وابسته به محصولات کشاورزی مکزیک است. به طوری که تهدید یک هفته پیش ترامپ برای بستن مرز نگرانی‌ها از بحران در بازار سبزیجات، میوه، غلات و به صورت نمادین آوکادو را که یکی از مشهورترین محصولات مکزیک در آمریکاست به شدت بالا برده بود.

به گزارش بی.بی.سی اما ترامپ روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: "ما به آنها یک سال مهلت می‌دهیم... اگر قاچاق موادمخدر متوقف نشد و یا به طور چشم‌گیری کاهش نیافت، آن وقت تعرفه‌های علیه واردات از مکزیک را بالا خواهیم برد، به ویژه واردات خودرو را ... اگر این هم کارساز نشد آن وقت مرز را خواهیم بست."

مکزیک در کنار کانادا و چین سومین شریک تجاری بزرگ آمریکا محسوب می‌شود و تهدید به مسدود کردن مرزهای جنوبی آمریکا با این کشور شوک خبری بزرگی در چند روز گذشته ایجاد کرده بود.

ترامپ بارها وضعیت در مرزهای جنوبی کشورش با مکزیک را بحرانی خوانده و به همین علت هم با اعلام وضعیت فوق‌العاده در تلاش برای احداث یک دیوار بزرگ در ایالت‌های هم مرز با مکزیک است.

او بارها قاچاق موادمخدر، ورود مهاجران غیرقانونی و رفت و آمد تبه‌کاران را به وضعیت فعلی مرزها نسبت داده و مدعی شده با احداث یک دیوار بزرگ خواهد توانست آمارها در این زمینه را کاهش دهد.

اما دموکرات‌ها و منتقدان سیاست‌های او می‌گویند احداث دیوار راه حل ماجرا نیست چرا که بخش اعظم موادمخدر از مبادی قانونی و گذرگاه‌های باز مرزی وارد آمریکا می‌شود و احداث دیوار کمکی به توقف قاچاق موادمخدر نخواهد کرد.

دموکرات‌ها که مجلس نمایندگان را در دست دارند حتی پیشنهاد داده‌اند که به جای جدل بر احداث دیوار حاضرند بیش از یک میلیارد دلار برای ارتقاء فنی و کیفی مرزبانی در مبادی قانونی بودجه تخصیص دهند.

همزمان ماه مارس گذشته مرزهای جنوبی آمریکا شاهد افزایش کم سابقه ورود غیرقانونی مهاجران بوده است به طوری که اداره مرزبانی و گمرک اعلام کرده از بازداشت و اسکان مهاجران در اردوگاه‌های موقت مرزی عاجز مانده است.

بنابر گزارش وزارت امنیت داخلی آمریکا در ماه مارس گذشته حدود ۱۰۰ هزار مهاجر که اکثر آنها خانواده و یا مادران و فرزندان بوده‌اند با عبور از مرزهای شمالی مکزیک وارد خاک آمریکا شده و خود را تسلیم مرزبانان کرده و خواستار پناهنده شدن به ایالات متحده شده‌اند.

49311

کد خبر 1246961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =