اوباما در سفر به آلمان مورد استقبال مرکل قرار گرفت

باراک اوباما در مسافرت به آلمان با صدراعظم آنگلا مرکل و دیگر مقامات ملاقات کرد. استقبال بسیار گرم از رئیس جمهور پیشین آمریکا تنها به خاطر محبوبیت او در آلمان نیست، بلکه شاید نوعی دهن‌کجی باشد به جانشین او در کاخ سفید.

به گزارش دویچه وله، باراک اوباما بعدازظهر جمعه (پنجم آوریل) با آنگلا مرکل دیداری دوستانه داشت. آن دو در دفتر صدراعظم در برلین یک ساعت و نیم به گفتگویی صمیمانه نشستند که رسانه‌های جمعی به آن راه نداشتند. 

گفته می‌شود که دو سیاستمدار بیش از هر چیز درباره وضعیت کنونی مناسبات میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده گفتگو کرده‌اند. این روابط با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید تا حد زیادی آسیب دیده است.

سیاست "اول آمریکا" که از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا اعلام شده، گاه به معنای نادیده گرفتن منافع ملت‌های دیگر تعبیر می‌شود.

در هشت سالی که باراک اوباما ریاست جمهوری آمریکا را به عهده داشت، روابط دیپلماتیک استواری میان دو کشور برقرار شد. در همین دوران میان مرکل و اوباما نیز دوستی اعتمادآمیزی شکل گرفت.

حقیقت لازمه دموکراسی

اوباما در کلن در "نشست رهبری جهانی" حضور یافت و در برابر بیش از ۱۴ هزار نفر سخنرانی کرد.

اوباما در سخنرانی خود از سیاست کنونی ایالات متحده که به حفظ محیط زیست توجه چندانی ندارد، انتقاد کرد. او از دونالد ترامپ نام نبرد، اما آشکار بود که هدف انتقادات او چه کسی است.

اوباما: جهان دوران خطرناکی را سپری می‌کند

سیاستمدار ۵۷ ساله حزب دموکرات بر ضرورت پایبندی به اصل حقیقت تأکید کرد و گفت: «دموکراسی با احترام به عقاید گوناگون تعریف می‌شود، اما وقتی حقیقت نادیده گرفته شود، دیگر دموکراسی کاربردی ندارد.»

رئیس جمهور پیشین ایالات متحده روز شنبه در برلین با حدود ۳۰۰ جوان از سراسر اروپا دیداری صمیمانه خواهد داشت.

جوانان می‌توانند پرسش‌های خود را در زمینه‌هایی مانند جامعه مدنی، همگرایی در جهان امروز و همچنین مشکلات تأمین تغذیه برای کره زمین گفتگو کنند.

باراک اوباما در برلین همچنین با نمایندگان شماری از جمعیت‌های حفاظت از محیط زیست دیدار و گفتگو خواهد کرد.

اوباما تاکنون چندین بار در پایتخت آلمان بوده است. آخرین سفر او به برلین در مه ۲۰۱۷ صورت گرفت که در آن به همراه آنگلا مرکل در یک جلسه بحث و گفتگو شرکت کرد.

49311

کد خبر 1247098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =