دیدار رئیس ستاد مشترک ارتش عراق با سرلشکر باقری/ قول بغداد برای بازگشایی مرز خسروی

فارس نوشت: سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح صبح امروز (یکشنبه) با سپهبد عثمان الغانمی رئیس ستاد مشترک ارتش عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح صبح امروز (یکشنبه) در دیدار با سپهبد عثمان الغانمی رئیس ستاد مشترک ارتش عراق، اظهار داشت: به دلیل حادثه سیلی که در کشورمان رخ داده من در خوزستان بودم که به ما اطلاع دادند شما به تهران آمده اید و به همین خاطر شب گذشته برای دیدار با شما به تهران آمدم.

وی افزود: منتظر سفر رسمی شما بعد از ماه رمضان به تهران هستیم و البته پیش از این هم در سوریه هم شما را در سوریه ملاقات کردیم.

سپهبد الغانمی رئیس ستاد مشترک ارتش عراق نیز در این دیدار گفت: این سفر به صورت اتفاقی پیش آمد و البته امیدواریم همکاری ها بیشتر و گسترده تر بشود.

وی با تاکید بر اینکه ملاقات دیشب بین رئیس جمهور ایران و نخست وزیر عراق خوب و سازنده بود، عنوان کرد: نخست وزیر ما دیروز در دیدار با رییس جمهورایران‌گفت اجازه نمی دهیم از خاک عراق علیه ایران استفاده شود.

همکاری ایران و عراق برای دفاع هوایی مشترک

همچنین سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح صبح امروز پس از دیدار با رئیس ستاد مشترک ارتش عراق و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با ارتش عراق روابط گرمی داریم در جلسات قبلی و نشست سه جانبه دمشق بحث هایی را با هم داشتیم.

وی افزود: در این جلسه نیز تفاهم کامل وجود داشت که 2 کشور علایق و روابط بسیار عمیقی دارند و ارتباط ما با عراق با سایر روابط بین الملل کاملا متفاوت است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه بایستی نیروهای مسلح 2 کشور در جهت امنیت بهتر روابط خود را توسعه دهند، تصریح کرد: امروز در خصوص موضوعات مرزی و لایروبی اروند و امنیت این کار بحث شد و بنا شد نیروهای مسلح 2 کشور امنیت این کار را بر عهده بگیرند. همچنین همکاری های مشترک دو کشور در دهانه اروند رود برای تامین امنیت خلیج فارس نیز مورد تاکید بود.

باقری ادامه داد: ضرورت بازگشایی مرز خسروی برای زوار مورد تاکید قرار گرفت که رئیس ستاد مشترک ارتش عراق قول دادند به سرعت امنیت استان دیالی را برای تردد زوار برقرار کنند. همچنین اینکه زوار ایرانی بتوانند از طریق مرزهای مشترک ادامه مسیر به سمت سوریه برای زیارت بدهند که طرف عراقی آمادگی کامل را برای این کار دارند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح دفاع هوایی پیوسته جمهوری اسلامی ایران و عراق را دیگر موضوع مطرح شده و مورد تفاهم در این دیدار عنوان کرد و گفت: قرار شد بخش های دفاع هوایی دو کشور از نزدیک با هم کار کنند.وی ادامه داد: همچنین در مورد همکاری های آموزش و رزمایش های مشترک و انتقال تجربیات ایران به عراق هم تفاهم های خوبی شد که در سفر رسمی ایشان به عراق این همکاری ها نهایی خواهد شد.

سردار باقری در باره حضور نیروهای آمریکایی در عراق گفت: در مورد مسئله مقابله با تحریم عراق و عدم مشارکت عراق در تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم مقامات سیاسی ‌ نظامی اطمینان می‌دهند و تا الان هم همکاری خوبی با کشور ما داشته‌اند در مورد حضور نظامی آمریکا در عالی صحبت شد ‌ طرف‌های اطمینان داد مه کنترل های بیشتری در این باره خواهد داشت ونیروهای آمریکایی حضور شان صرفا برای آموزش نیروهای عراقی است ‌ و آنها تحت کنترل ارتش عراق هستند.

214214

کد خبر 1247497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =