حجم غیرقابل باور سیلاب بزرگ ۱۳به‌در چطور مهار شد؟

تسنیم نوشت: وقوع سیلاب ۸۵۰۰ مترمکعبی در شب سیزده‌بدر امسال، بزرگترین سیلاب دهه اخیر در ایران بود که با وجود سد عظیم کرخه، بدون خسارت مهار شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری ۳ طرح توسعه در جنوب تهران که صبح امروز برگزار شد در بخشی از سخنان خود به موضوع سیلاب‌های اخیر اشاره کرد و گفت: "هم با رحمت خداوند مواجه بودیم و هم با رنج و سختی بندگان خداوند مواجه بودیم؛ دیدیم که طرح‌های توسعه جان هزاران نفر را نجات داد."

وی افزود: "شما ببینید اگر سدهای خوزستان نبود ... اگر سدهای دز، کرخه، گتوند، کارون‌ها ( کارون ۳ و کارون ۴) و شهید عباسپور نبود، امروز استان خوزستان چه وضعی پیدا می کرد؟ آن شب‌هایی که در شب‌های بارانی ۱۲ فروردین ۸۵۰۰ مترمکعب سیلاب در ثانیه وارد کرخه می‌شد، اگر سد کرخه نبود، همه این ۸۵۰۰ مترمکعب در ثانیه به همراه سیلاب‌های دیگر مسیرها وارد خوزستان می‌شد، و آن وقت وضع خوزستان چگونه می‌شد؟"

این سخنان رئیس جمهوری مربوط به سیلاب عظیمی است که در ساعات پایانی دوازدهمین روز نوروز و در شب سیزده‌بدر رخ داد، زمانی که مردم در خواب ناز بودند تا در روز طبیعت بتوانند به تفریح و گشت و گذار در کنار خانواده خود بپردازند. این سیلاب عظیم که از بالادست حوضه آبریز کرخه شروع شده بود، ناشی از به‌هم پیوستن چندین جریان همزمان سیلابی بود. بخشی از این جریان آبی با ورود به مخزن سد سیمره با افت انرژی مواجه شد و سیلابی که در صورت نبود سد سمیره در زمان رسیدن به مخزن سد کرخه دبی ۱۰ هزار مترمکعبی داشت، با استهلاک در مخزن این سد، در نهایت به دبی ۸۵۰۰ مترمکعب در ثانیه رسید.

این سیلاب عظیم در شب سیزده بدر، با فضایی که از پیش در مخزن سد کرخه (با رهاسازی مستمر و مدیریت شده آب) ایجاد شده بود، در این سد بزرگ استان خوزستان به طور کامل مهار شد و در پایین دست این سد، هیچ کس از وقوع سیلابی عظیم که می‌توانست در صورت نبود سد کرخه، چندین شهر و روستای خوزستان را به طور کامل تخریب کند، باخبر نشد.

این سیلاب ۸۵۰۰ مترمکعبی، بزرگترین سیلاب دهه اخیر در ایران بود که با وجود سد عظیم کرخه، بدون خسارت مهار شد. سد کرخه همان سدی است که برخی منتقدان ناآگاه سدسازی، در سالهای گذشته، خالی بودن آن در زمان خشکسالی را دلیلی بر بیهوده بودن ساخت این سد و حتی اشتباه مهندسان در ساخت آن می دانستند.

رئیس جمهوری امروز خطاب به چنین منتقدان کوته‌نظری گفت: "بسیاری از طرح‌ها هست که وقتی قضاوت می‌کنیم باید بلندمدت‌تر به آن بنگریم."

۲۲۶۲۳۱
کد خبر 1247624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =