فرماندار آبادان تاکید کرد: برای مقابله با یک تا ۱۰۰ درصد تهدیدات احتمالی سیل آماده‌ایم

فرماندار ویژه آبادان گفت: برای مقابله با یک تا ۱۰۰ درصد تهدیدات احتمالی آماده‌ایم و ده‌ها کیلومتر سد خاک اطراف آبادان اخیراً ایجاد شده است. دهانه برخی از انهار کاملاً مسدود و انهار مستعد بحران شناسایی و در دو طرف آنها سیل بند نصب شده است. برای مقابله با مدهای پیشینه احتمالی برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت داریم.

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین از آبادان، زین‌العابدین موسوی شامگاه یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران که با حضور رئیس اورژانس کشور در سالن جلسات فرمانداری این شهر برگزار شد، اظهار کرد: از درایت و تدبیر استاندار محبوب و تلاشگر خوزستان که مانع شکستن سد منیخ به بهمنشیر شدند تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه آمار دبی سیل لحظه به لحظه توسط مراجع رسمی رصد می شود، ادامه داد: اقدامات خارج از تصمیم این شورا توسط هر دستگاهی مبنی بر عملیات سیل بند کار ستاد را مختل میکند؛ مکانهای محتاج سیل بند از شورا استعلام شود و همه دستگاهها تابع نظر شورای هماهنگی مدیریت بحران باشند.

فرماندار ویژه آبادان حاشیه شمالی جاده حد فاصل میدان ثامن به قفاس را تهدیدی برای نفوذ آب از بدنه شمالی بهمنشیر عنوان کرد و گفت: نباید بگذاریم با نفوذ آب از بدنه شمالی بهمنشیر، رودخانه از سیستم کنترلی فعلی خارج شود.

موسوی با بیان اینکه برای جلوگیری از بروز مشکل در حاشیه بدنه شمالی بهمنشیر برنامه داریم، افزود: از روز دوشنبه ایجاد ١٢کیلومتر سیل بند در مدت ٣ روز در حاشیه شمالی جاده میدان ثامن به قفاس در مسیر تنگه یک تا سه عملیاتی خواهد شد.

وی در همین خصوص توضیح داد: در این پروژه ١٠٠ کمپرسی، ٢٠ لودر و ١٥ بیل مکانیکی با ٢٠٠ نفر عوامل اجرایی مشارکت دارند. اکثر دستگاه های اجرایی دولتی در ساخت سیل بند ١٢ کیلومتری مشارکت دارند و همچنین چهار کارشناس مهندسی عمران بر پروژه نظارت فنی دارند. مجری عملیات، قرارگاه مشترک فرمانداری و سپاه آبادان است.

فرماندار ویژه آبادان با تاکید بر اینکه مدیران کم کار و بی خیال دستگاهها که کمکی به ستاد بحران نمیکنند حتما مواخذه خواهند شد، تصریح کرد: ٤ پل نهر ابتر، حاج محمد، عوفی و ناهی با هسته لولههای فلزی ١٢ متری یادگار پل بعثت و سازه خاکی و شمع کوبی لوله های فلزی در دوطرف برای استحکام و بدنه قطعات پیش ساخته بتنی پس از ٢٦٥ ساعت تلاش شبانهروزی و مستمر قرارگاه مشترک دولت و سپاه تکمیل و آماده بهره برداری شد.

موسوی بیان کرد: برای مقابله با یک تا صد درصد تهدیدات احتمالی آمادهایم و دهها کیلومتر سد خاکی اطراف آبادان اخیرا ایجاد شده است. دهانه برخی از انهار کاملا مسدود و انهار مستعد بحران شناسایی و در دو طرف آنها سیل بند نصب شده است. برای مقابله با مدهای پیشینه احتمالی برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داریم.

وی خاطرنشان کرد: دستگاههای سنگین تا رفع آثار سیل از آبادان خارج نخواهند شد و نیروی انتظامی مامور ممانعت از خروج ماشین آلات سنگین است.

فرماندار ویژه آبادان با اعلام اینکه این شهر میزبان سیلابهای در راه مانده و باران های بالادست و آبهای منتظر خروج از دریچههای سدها است، توضیح داد: تمامی سیلابهای بالادست از مسیر اروندرود و بهمنشیر به خلیج فارس میریزند. همشهریان و روستائیان عزیز و شریف ما بدانند حاشیه و بستر رودخانهها تا پایان سیلابها محل تهدید است.

موسوی اضافه کرد: مردم شریف آبادان در این مدت فقط از آب معدنی و آب تصفیه کامل استفاده کنند و دانشگاه علوم پزشکی این مسئله را کنترل کنند. مهمترین انتظار برای کمک به همشهریان و روستانشینان ما تامین آب سالم و آب معدنی است.

۴۶

کد خبر 1247860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =