۱ نفر
۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
سقف پرواز نرخ مرغ تا ۱۴ هزارتومان پایین آمد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: چهارآیین از کاهش یک هزار تومانی نرخ مرغ از ابتدای هفته در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ در خرده فروشی‌ها ۱۴ هزار تومان است.

برومند چهار آیین عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از کاهش یک هزار تومانی مرغ از ابتدای هفته خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۴ هزار تومان است.

وی کاهش تقاضا بعد از تعطیلات نوروز را عامل اصلی روند نزولی قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: طبق روال سال‌های گذشته تا اواخر اردیبهشت روند کنونی قیمت مرغ در بازار ادامه خواهد داشت.

چهارآیین نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را ۹ هزار و ۲۰۰ و مرغ آماده به طبخ ۱۴ هزارتومان اعلام کرد و گفت: فروش مرغ زنده با نرخ کنونی در بازار بیانگر زیان یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ تومانی مرغداران است.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ادامه داد: با احتساب قیمت کنونی جوجه یکروزه و نهاده‌های دامی، عرضه مرغ با نرخ‌های کنونی به زیان مرغداران تمام می‌شود و ادامه این روند موجب شده قیمت مرغ ظرف ۴۰ تا ۵۰ روز آینده به اوج خود برسد.

این مقام مسئول با انتقاد از عرضه مرغ با نرخ بالای ۱۶ هزار تومان در برخی خرده فروشی‌ها بیان کرد: با توجه به آنکه عرضه مرغ با نرخ بالاتر از ۱۶ هزارتومان گران فروشی است، از این رو انتظار می‌رود که بازرسان وزارت صمت با اعمال نظارت بیشتر از تخلف برخی مغازه داران جلوگیری کند.

وی از کاهش جوجه ریزی در واحدهای مرغداری خبر داد و گفت: با توجه به افزایش سرسام آور قیمت نهاده‌های دامی، مرغداران نسبت به آینده بازار ذرت و کنجاله سویا خوش بین نیستند که در نهایت نا اطمینانی از شرایط بازار موجب شده است تا تولیدکنندگان تمایلی به جوجه ریزی واحدهای خود نداشته باشند.

چهار آیین با اشاره به اینکه جوجه یکروزه، ذرت و کنجاله سویا ۸۰ درصد قیمت تمام شده تولید را تشکیل می‌دهد، بیان کرد: با توجه به آنکه کنجاله سویا و ذرت جایگزینی در واحدهای مرغداری ندارد، از این رو دولت موظف است با شفافیت تمام و بر اساس یک برنامه مدون موضوع تامین کنجاله سویا و ذرت را برای پایداری تولید در صنعت طیور به زودی روشن کند و در غیر این صورت پیامدهای نامطلوب آن گریبانگیر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهد شد.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: اگرچه مسئولان تنظیم بازار با اجرای نرخ‌های دستوری به دنبال تنظیم بازار هستند، اما نرخ مصوب ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی مرغ زنده در پی نوسان نرخ نهاده‌های دامی جوابگوی هزینه مرغداران نیست، از این رو انتظار می‌رود که ستاد تنظیم بازار براساس هزینه‌های واقعی تولید نرخ مصوب را اعلام کند.

۲۲۶۲۳۱
کد خبر 1247993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =