عظیم‌زاده: سمت نایب رئیسی مهم است اما حضور مداوم تاثیرگذارتر خواهد بود

مهدی تاج در کنفدراسیون فوتبال آسیا جانشین علی کفاشیان شد تا یکی از پنج نایب رئیس شیخ سلمان باشد.

زاوش محمدی: مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران در انتخابات جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان نایب رییس AFC انتخاب شد. پیش از این علی کفاشیان یکی از نایب رییس های کنفدراسیون فوتبال آسیا بود اما در سالهای اخیر نماینده های ایران مشکلات زیادی در آسیا داشتند. از عدم حضور تیم های عربستانی در ایران تا بلوکه شدن پولهای ایران در AFC. به سراغ منصور عظیم زاده رفتیم و با او در ارتباط با نقش مهدی تاج در کنفدراسیون فوتبال آسیا و تاثیر مثبتش در فوتبال ایران صحبت کردیم.

پس از علی کفاشیان حالا مهدی تاج به عنوان نایب رییس AFC انتخاب شد. این انتصاب چه کمکی می تواند به فوتبال ما کند؟ در سال های اخیر پول های فدراسیون در AFC بلوکه شده و آیا آقای تاج می تواند مشکلات مالی فدراسیون را حل کند؟

کنفدراسیون فوتبال آسیا در سال های گذشته تقسیم بندی قاره را تغییر داده و به شمال، غرب، شرق، جنوب و آسیای مرکزی دسته بندی کرده و با توجه به این تقسیم بندی کشورهای صاحب سبک فوتبال یک عضو در هیات اجرای AFC دارند. طبیعتا این نقطه مثبتی برای فوتبال ما است. ما یک بحث ساختار و کارگذار داریم.  هم ساختار مهم است که فرد بتواند در آن مکانزیم های تصمیم گیری را تحت الشعاع قرار بدهد و هم فردی که به این سمت منصوب می شود باید روابط فردی و گروهی خوبی در مجموعه فوتبال داشته باشد. این دو نکته بسیار مهم است. یعنی بحث نایب رییسی AFC  از یک طرف اهمیت داره و همچنین خود فردی که در این سمت قرار می گیرد حداقل باید سابقه مناسبی در حوزه ارتباطهای بین المللی داشته باشد.  

درباره سوال شما مبنی بر بحث بلوک شدن پول فدراسیون ایران، این اساسا در حوزه اختیارات AFC نیست. فدراسیون فوتبال تصمیم داشت پاداش فیفا را از طریق afc  و نمایندگی بانک ملت در مالزی دریافت وجه کند که آن بانک به دلیل تحریم های آمریکا، نتوانست پول را به حساب فدراسیون واریز کند. تا جایی که من مطالعه کردم در پیوست برجام، شعبه بانک ملت در مالزی جزو نهادهایی بود که تحریمها از آن برداشته شد. نمیدانم آن پول به صورت کامل برگشته یا خیر. در کل این موضوع و مناسبات تصمیم گیری و اتخاذ روش های پولی و بانکی آن ربطی به هیات رئیسه و حتی خود ریاست فدراسیون ندارد.

یعنی شما معتقد هستید حضور آقای تاج در هیات رئیسه کنفدراسیون فوتبال آسیا تاثیری برای دریافت مطالبات فدراسیون فوتبال ندارد؟

شما وقتی پولی را از درخواست می کنید، راه ارسال آن را با AFC مکاتبه می کنید و وقتی این پول از حساب کنفدراسیون فوتبال آسیا خارج شود دیگر آنها تعهدی را قبول نمی کنند و شاید در این میان پول شما بلوکه شود. اما تا زمانی که آن پول در حساب AFC باشد می تواند با چند خط مکاتبه از آن پول استفاده کرد. به طور مثال اگر جریمه ای شامل فدراسیون شود می توان بدهی را از آن طریق پرداخت کرد اما همواره پول های بلوکه شده نسبتش به جریمه ها بیشتر است.

یکی از مباحث مهم برای فوتبال ما در آسیا، عدم میزبانی و حضور تیم های عربستانی در ایران است. پیش از این آقای کفاشیان نایب رئیس AFC بودند و حالا آقای تاج. فکر می کنید این مشکل حل می شود؟

وقتی کسی به عنوان نایب رئیس انتخاب می شود باید چند فاکتور داشته باشد. باید به زبان انگلیسی مسلط باشد و همچنین ارتباطات خوبی داشته باشد. ما می توانیم با ارتباط هایی که ایجاد می کنیم در رای گیری های هیات رئیسه موثر باشیم و نتایج را به سود خودمان تغییر دهیم. 

256 43

کد خبر 1248042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناصر اذری CA ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
    2 0
    مگر میشود ایشان زبان انگلیسی نداند.